Wielokrotnie próbowałeś wprowadzić nowy nawyk od początku roku i… poległeś, bo rzeczywistość pokonała Cię, nim skończył się pierwszy miesiąc? A gdyby tak spróbować inaczej? Prawdziwa, głęboka zmiana nie przychodzi z dnia na dzień. Do zmian należy się odpowiednio przygotować.
Warto przytoczyć tutaj złotą myśl guru budowania nawyków, czyli James`a Clear`a, która mówi, że “gdy wszystko staje się nieskuteczne, idź popatrzeć na pracę kamieniarza sto razy uderzającego w skałę, na której nie pojawia się nawet drobna rysa. Jednak za sto pierwszym uderzeniem kamień pęka na dwoje, a ja wiem, że nie ostatni cios to sprawił, lecz wszystkie, które nastąpiły przed tym.” Pamiętaj więc o tym, że nic nie dzieje się od razu i do wszystkiego potrzebny jest czas. Nie mamy możliwości zmienić naszego życia z dnia na dzień.
Spis treści
ToggleWprowadzaj zmiany małymi krokami
Nasze mózgi nie lubią gwałtownych zmian. Ścieżki neuronalne dotychczasowych nawyków są dla mózgu jak autostrady, po których jedzie się szybko, łatwo i efektywnie. Z kolei nowe wzorce zachowań można porównać do naszych polskich dróg: są niewygodne, wąskie i dziurawe. Zrozumiałe jest zatem, że mózg wybiera nasze stałe przyzwyczajenia. Jednakże można go łatwo oszukać, systematycznie wprowadzając małe zmiany. Pod koniec roku zapisz swoje postanowienia i sporządź harmonogram, w którym określisz etapy wprowadzania zmian. Nie zakładaj, że od razu całkowicie zmienisz swoje życie, czy też tak od razu definitywnie zrezygnujesz z niezdrowego jedzenia, które do tej pory bazowało w Twojej diecie. Istotne jest planowanie zmian powoli, przykładowo możesz założyć początkowo picie odpowiedniej ilości wody dziennie, a dopiero gdy to osiągniesz, dołożyć kolejny element zmiany. Cierpliwość jest na wagę złota!
Pamiętaj o precyzji i realnych terminach
Postanowienie, a zatem nasz cel, powinien być sprecyzowany, atrakcyjny, mierzalny i realistyczny. Planuj zatem mądrze i z głową. Jeśli założysz nierealny do osiągnięcia cel, np „schudnę 15 kg w miesiąc”, to zniechęcisz się już po kilku dniach, nie widząc zadowalających efektów. Weź zatem pod uwagę czas, który jest potrzebny na wykonanie danych czynności. Rozłóż swoją pracę na kilka części. Nie należy się poddawać, nawet jeśli coś jeden raz nie wyszło- nie rezygnuj, dąż dalej do celu. Jeden dzień nie przekreśli Twoich postanowień. Pamiętaj, że każdy z nas może czasem mieć gorszy czas i będzie potrzebował przerwy na zregenerowanie sił i zebranie w sobie nowej energii do działania.
Skutecznie planuj nowe nawyki
Bazując na twierdzeniu James`a Clear`a, że „sukces jest pokłosiem codziennych nawyków, a nie jednorazowych, doniosłych życiowych przemian”, pamiętaj, że niezbędna jest systematyczność w działaniach. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w natłoku obowiązków, ciężko jest stale pamiętać o nowych nawykach. Przychodzimy zatem z pomocą i przedstawiamy osobistego Coacha Zdrowia, czyli specjalistę zmiany nawyków. Aplikacja daje możliwość pracy indywidualnej z osobistym trenerem zdrowia i nawyków, a zawarta w niej wiedza jest oparta na płatnych materiałach z uniwersytetu harwardzkiego. Zobacz jakie to proste! Podczas korzystania z programu, nie będziesz musiał codziennie zastanawiać się nad tym, jakie nawyki nie zostały jeszcze zrealizowane- asystent o wszystkim Ci przypomni.
Kontrola nawyków przez Twój zespół
Marzysz o tym, aby zadbać nie tylko o siebie, ale również o swoich pracowników? Chcesz dać im możliwość kreowania nowych nawyków zdrowotnych i kontrolowania ich w łatwy i przyjemny sposób? Przychodzimy z pomocą i przedstawiamy program osobistego Asystenta Zdrowia, który pomoże Ci dokonać tego, co w pojedynkę może być bardzo trudne a często niemożliwe. Aplikacja oferuje coachingi, które umożliwiają szybki kontakt ze specjalistami. Profesjonalni trenerzy, dietetycy i asystenci zdrowia pomogą zmienić nawyki na lepsze. Razem możecie pracować m.in. nad poprawą jakości snu, redukcją stresu, zdrowszym odżywianiem czy redukcją masy ciała. Po początkowym wywiadzie członek zespołu ma możliwość wyboru jednego z 3 kluczowych obszarów zdrowia lub rozwoju, który jest na najniższym poziomie i rozpoczyna proces pracy z osobistym asystentem zdrowia i rozwoju osobistego. Działanie to powoduje 10-krotnie wyższe zaangażowanie pracowników przy 6-krotnie niższym koszcie od działań takich jak wideo porady.
Najwyższy czas pomyśleć już o swoich nowych nawykach i o aplikacji, która pomoże je zrealizować. Koniec roku zbliża się wielkimi krokami!