Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Okres świąteczny — jak wykorzystać czas świąt do poprawy relacji z bliskimi.

pexels-nicole-michalou-5779170

Okres świąteczny- jak wykorzystać czas świąt do poprawy relacji z bliskimi

Święta to piękny rodzinny czas, który można spędzić w miłej atmosferze. Jednakże często święta kojarzą Ci się z rodzinnymi kłótniami? Wykorzystaj ten świąteczny czas do tego, żeby zadbać o relacje z bliskimi, i nie pozwól, aby w tym roku, znów miały miejsce nieprzyjemne sytuacje przy stole. Wykorzystaj czas świąt do poprawy relacji ze swoimi bliskimi. Jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Co nam przeszkadza w budowaniu pozytywnych relacji?

Poprawa relacji w święta i jej późniejsze utrzymanie w ciągu roku powinno stanowić dla nas bardzo cenną wartość. Warto jest więc pracować nad poprawą kontaktów ze swoimi bliskimi. W etapie budowania pozytywnych więzi przeszkadzać może Ci wiele czynników, takich jak:

  • zakładanie najgorszych intencji innych osób,
  • wyobrażenia o tym, co inne osoby myślą na Twój temat,
  • walka o władzę i rację z innymi osobami,
  • nierozwiązane konflikty i brak wyjaśnienia sporów z przeszłości,
  • przerażenie, że nie spełnia się oczekiwań rodziny i bliskich.

Jak uniknąć konfliktów przy świątecznym stole?

Nie masz ochoty psuć sobie nerwów w świąteczne dni i chcesz przeżyć świąteczny czas w spokoju i miłej atmosferze? Istnieje wiele skutecznych sposobów na to, żeby uniknąć konfliktów z bliskimi w okresie Bożego Narodzenia. Dzięki ich zastosowaniu nie tylko milej i bardziej komfortowo spędzisz czas, ale też możesz osiągnąć więcej – lepsze porozumienie z rodziną oraz zrozumienie ich podejścia do życia. Jeżeli chcesz, żeby Boże Narodzenie w tym roku przebiegło w bardziej zgodnej aurze niż w latach poprzednich oraz żeby utrzymywały się między Wami dobre i jakościowe relacje, zastanów się nad kilkoma aspektami, które są niezmiernie ważne.

Wybaczanie swoim bliskim

Wybaczanie swoim najbliższym, czyli ludziom, od których często wymagamy najwięcej, nie jest łatwe. Jednak staraj się mimo wszystko podejść do tego tematu racjonalnie — zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia — to przecież taki magiczny czas! Spróbuj postawić się z sytuacji swoich bliskich i pomyśleć o ich zmaganiach się z własnymi ograniczeniami i problemami. Ważne jest to, aby zrozumieć bliskie Ci osoby, nawet w sytuacjach, gdy się z nimi całkowicie nie zgadzasz. Kluczową rolę odgrywa tutaj także szanowanie ich wyborów i światopoglądów. Każdy człowiek jest inny, ma inne doświadczenia i przeżycia- wobec tego nie można mierzyć każdego swoją miarą. Słowa “przepraszam” i “wybaczam” nabierają szczególnej mocy w tym niezwykłym czasie Świąt Bożego Narodzenia, gdzie cała rodzina powinna spędzać czas razem w zgodzie i w miłości.

Dlaczego lepiej nie poruszać drażliwych tematów?

Jaki jest cel wypominania tematu, który wydarzył się przed kilkoma laty lub wspominania o kontrowersyjnych tematach, które wywołują złość u bliskich? Jeżeli ma to na celu tylko pokazanie swojego odmiennego zdania,  odpuść i pomiń te tematy. Nie wniosą one nic dobrego, a jedynie Was poróżnią. Święta to nie jest ani miejsce, ani czas na takie kwestie. Bardzo często staramy się również podczas rodzinnych spotkań podkreślać, że jesteśmy lepsi od innych, bardziej oczytani, rozumiemy więcej, zajmujemy się ciekawszymi rzeczami… Przy okazji poruszamy kwestie, które są pierwszym krokiem do awantury. Pamiętaj, że nie ma konieczności udowadniania na każdym kroku, że wszystko wiesz najlepiej. Twoja rozwaga i spokój będą lepiej przemawiać na Twoją korzyść. Krzyki i podniesiony głos sprawią jedynie, że odejdziecie od stołu pokłóceni i w złym nastroju, a to przecież nie o to chodzi w święta!

Dziel się z bliskimi radością

To jedno z najpiękniejszych duchowych ćwiczeń, które warto przetestować w te święta- bądź życzliwy i patrz z miłością na swoich bliskich. Nie pozwól, aby dominowała w Tobie agresja, niechęć, czy różnego rodzaju napięcia. W takich sytuacjach oddychaj głęboko i spraw, żeby Twoje złe emocje przerodziły  się w pokorę i wdzięczność. Wszystkie doświadczenia i kryzysowe sytuacje, to przecież lekcje, które czegoś Cię w życiu nauczyły. Warto więc nie przejmować się niepowodzeniami i nie narzekać przy świątecznym stole, a rozmawiać o rzeczach miłych i radosnych. Zobaczysz, że taki sposób pozwoli Ci na przełamanie barier i ograniczeń, zarówno swoich własnych, jak i innych członków rodzin, którzy też często niepotrzebnie reagują złością.  Twoi bliscy, jak każde osoby na tym świecie, potrzebują miłości i zrozumienia. Pokaż więc im, że jesteś z nimi i że ich wspierasz. Rodzina powinna przecież dawać wsparcie i słowa otuchy w kryzysowych sytuacjach.

Święta bez smartfonu

W dzisiejszych czasach wiele osób spędza zdecydowanie za dużo czasu w telefonie. Zrób sobie przerwę, chociaż na święta i schowaj smartfon do kieszeni- nie wyciągaj go przy rodzinnym stole. Czas bez elektroniki, w tym bez telefonu, pozwoli na obchodzenie Bożego Narodzenia w gronie domowników, najbliższych nam osób, a także umożliwi atmosferę wspólnego świętowania i odpoczynku. Odłożenie smartfona na okres bożonarodzeniowy może być pierwszym krokiem do polepszenia komunikacji ze swoimi bliskimi, z którymi przebywamy na co dzień, a z którymi kontakt utrudniać mogą codzienne obowiązki i pośpiech. Relacje, o które zadbamy w spokojnym czasie Świąt, zaowocują również w dalszym codziennym życiu. Czy nie warto zatem zresetować swój umysł od przeglądania mediów społecznościowych i poświęcić ten czas dla najbliższych nam osób? 

Udostępnij