Zdrowie pracowników

pexels-canva-studio-3153207

Zdrowie pracowników – jak skutecznie o nie dbać, czemu zdrowie pracowników powinno być dla firmy priorytetem

Świat stale się zmienia, a wraz z nim zmieniają się również wartości społeczeństwa i oczekiwania wobec pracodawców. W ostatnim czasie, jedną z najwyżej ocenianych wartości każdego z nas jest własne zdrowie i odpowiednia równowaga work life- balance. Niestety, pracodawcy  coraz częściej spotykają się z licznymi zwolnieniami chorobowymi swojego zespołu, ze wzmożonymi nieobecnościami, a także z coraz większym stresem u pracowników, który przejawia się pogorszeniem wyników. Warto zastanowić się zatem, jak zdrowie w pracy wpływa na wyniki Twojego zespołu. 


Zdrowie pracowników- priorytet dla firm

Wielu pracodawcom wydaje się, że ich rola związana ze zdrowiem zespołu kończy się na przeprowadzeniu badań okresowych i na zapewnieniu podstawowej opieki medycznej. Nic bardziej mylnego! Większość z nas jest obecnie przepracowana i zmęczona natłokiem obowiązków. Należy zatem szczególnie zadbać o swoje zdrowie i komfort psychiczny.

Pracodawcom powinno zależeć na zdrowiu w firmie, ponieważ dzięki temu mogą naprawdę dużo zyskać. Zdrowi pracownicy nie korzystają ze zwolnień lekarskich, nie wykorzystują często absencji chorobowych, a także są bardziej efektywni i zmotywowani, niż pracownicy, którzy mają kłopoty ze zdrowiem. 

Zdrowi pracownicy są w stanie skupić się na swoich obowiązków, a także mogą wykazać się kreatywnością i uczestniczyć we wdrażaniu nowych procesów, przez co Twoja firma może poprawić swoje wyniki. Zespół, który ma kłopoty ze zdrowiem będzie wykonywał tylko minimum swoich obowiązków z niską wydajnością.

Pamiętaj, że zapewnienie profesjonalnej opieki psychologicznej nie tylko chroni firmę przed absencją pracowników, ale także zwiększa się również ich motywację i zaangażowanie. 

Odchodząc od tematyki ekonomii, warto zastanowić się również nad kwestią satysfakcji i poczucia spełniania. Czy pracodawca nie chciałby mieć tej świadomości, że przyczynił się do poprawy zdrowia pracownika, że dzięki wprowadzonym przez niego działaniom zespół zredukował stres i ma świadomość na temat własnego samopoczucia i zdrowia? Odpowiedź na to pytanie jest chyba tylko jedna. Zapewne każdy z nas lubi być doceniany i mieć tę świadomość, że udało mu się coś usprawnić. Jeżeli masz swój własny zespół pomyśl zatem, jak wiele może Ci zawdzięczyć, dzięki wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy jego zdrowia.


Jak zły stan zdrowia pracowników wpływa na wyniki firmy? 

Wiadomo, że wydajność, kreatywność i efektywność pracowników jest uzależniona nie tylko od osobistego zaangażowania. Przede wszystkim zależy od stanu zdrowia i samopoczucia zatrudnionego. Choroba i spowodowana nią obniżona wydajność pracownika wiążą się z utratą produktywności firmy i zmniejszeniem jej rentowności.

Nie trzeba już nikomu tłumaczyć, że nieobecność pracownika czy jego gorsze samopoczucie prowadzi do spadku wydajności. Dlatego pod względem ekonomicznym, lepiej jest zainwestować w zdrowie pracowników i nie doprowadzić do jego pogorszenia, niż później zmagać się z licznymi konsekwencjami, które mogą okazać się bardzo kosztowne– ciągłe zastępstwa i reorganizacja procesów nie należy przecież do najtańszych aspektów przedsiębiorstwa. 


Zdrowie w pracy, czyli ergonomia przede wszystkim

Po zapoznaniu się z możliwościami dbania o zdrowie zespołu. W postaci benefitów i dodatkowych aktywności,warto zastanowić się również nad dbaniem o własny zespół w firmie. Każdy pracownik spędza tam przecież minimum 8h dziennie. W kwestii dbania o zdrowie pracowników w biurze- postaraj się przede wszystkim zapewnić zespołowi jak najwięcej ergonomii. Każda osoba siedzi przecież przed komputerem dużą ilość czasu w ciągu dnia. Zadbaj więc o to, aby stanowisko było odpowiednio przygotowane i umożliwiało komfortową pracę. Zapewnij pracownikom odpowiedniej jakości krzesła i biurka, czyli takie, które można odpowiednio regulować w razie potrzeb. 

Warto zwrócić także uwagę na zorganizowanie należytego oświetlenia w biurze. Kolejnym elementem mogą być strefy relaksu, które zapewnią Twojemu zespołowi redukcję stresu i chwilę odpoczynku. Pamiętaj także, że do zdrowia w pracy zalicza się również odpowiednią atmosferę- zadbaj więc o to, aby Twoi pracownicy czuli się dobrze i nie musieli się stresować codziennymi obowiązkami


Jak skutecznie dbać o zdrowie pracowników poza miejscem pracy?

Zapewne masz świadomość, że dbanie o zdrowie tylko w miejscu pracy nie jest w pełni wystarczalne i nie zapewni rozwiązania wszystkich problemów. Jak więc możesz pomóc swojemu zespołowi? Jak zacząć skutecznie dbać o ich zdrowie poza miejscem pracy? Przede wszystkim najpierw wysłuchaj swoich pracowników– zorientuj się, czego od Ciebie oczekują i z jakich działań chcieliby najchętniej skorzystać. Pomocny może być tutaj test zdrowia, który w łatwy sposób umożliwi ocenę stanu zdrowia Twoją i Twojego zespołu, dzięki czemu poznasz realne potrzeby swoich pracowników i będziesz mógł zająć się wdrożeniem prozdrowotnych innowacji. Warto przejść do działania i zorganizować odpowiednie benefity, które poprawią zdrowie Twojego zespołu. Przydatne mogą okazać się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin, czy też różnego rodzaju aplikacje, które zadbają o zdrowe nawyki zespołu.


Podsumowanie

Zdrowie zespołu to priorytet w życiu każdego z nas. Należy o nie dbać, zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim. Pracodawcy powinny wspierać swoich pracowników, ponieważ zdrowy pracownik to klucz do sukcesu. Dbać można np. poprzez zapewnienie pracownikom zdrowego biura, a także przez oferowanie udogodnień, które pozwolą zadbać o zdrowie również w czasie wolnym do pracy. 

Zastanów się, w jaki sposób możesz zadbać o zdrowie swoich pracowników. Zorientuj się, czy Twoim pracownikom nie przydałaby się fachowa pomoc specjalistów, którzy w łatwy sposób byliby w stanie pomóc.

 Możesz zaoferować zespołowi innowacyjne rozwiązania — jak np. Osobisty Asystent Zdrowia, który jest kluczem do wypracowania zdrowych nawyków. Aplikacje zdrowotne w łatwy sposób sprawiają, że nasze zaangażowanie jest większe, a tym samym mają pozytywny wpływ na nasz dobrostan. 

Pamiętajmy o tym, zdrowie to przecież najcenniejsze co mamy i że warto o nie dbać zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Jeśli chcesz odnieść sukces i mieć satysfakcję z poprawy zdrowia pracowników, nie czekaj- zacznij działać już teraz i wprowadź innowacje do swojej firmy!

Udostępnij