Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Zasady zdrowego stylu życia

pexels-ella-olsson-1640770

Zdrowy tryb życia to pojęcie, które zyskało na popularności w ostatnich czasach. Lecz czym tak naprawdę ono jest? Definicja „zdrowia” jest rozumiana szerzej niż brak choroby, gdyż odnosi się zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej.  Warto podkreślić również, że zdrowie człowieka przekłada się bezpośrednio na jakość życia. Zdrowy styl życia to sposób życia, który ma na celu zapewnić optymalne zdrowie oraz minimalizować ryzyko zachorowania na choroby określane mianem społecznych. 

Pojęcie zdrowego stylu życia jest stosowane w pracach naukowych z zakresu medycyny, dietetyki, psychologii oraz socjologii, co bezwzględnie wskazuje na ważność tego pojęcia w wielu dziedzinach. Zdrowy tryb życia jest zdecydowanie bardziej znaczący w krajach wysoko rozwiniętych. Zmiana stylu życia, z tego niezdrowego, na zdrowy jest w dzisiejszych czasach konieczna.

Na zasady zdrowego stylu życia składają się codzienne decyzje, nawyki i zachowania, które wpływają na funkcjonowanie organizmu. Zdrowy tryb życia możemy również zdefiniować jako działania, których celem jest poprawa lub zachowanie dobrej kondycji fizycznej, zdolności poznawczych. Realizowanie codziennych obowiązków, wykonywanie efektywnej pracy, treningu, rekreacji i hobby nie byłoby możliwe bez utrzymania odpowiedniego poziomu zdrowia i właściwej energii. 

Dbanie o własne zdrowie stało się szczególnie ważne w czasach występowania COVID- 19, gdzie zdrowie, a nawet życie każdego z nas było bardziej narażone.

Warto zapamiętać, że zdrowy tryb życia to nie moda czy puste słowa, to przede wszystkim wspaniałe samopoczucie i zadowolenie, które samodzielnie można sobie zafundować. Każdy z nas powinien mieć świadomość, jak zacząć zdrowy tryb życia. Prozdrowotny tryb życia nie jest trudny, wystarczy, że zmienisz kilka podstawowych nawyków. Kluczowe jest także promowanie zdrowego trybu życia, czyli pokazywanie innym, dlaczego warto zmienić styl życia.


Podstawowe zasady zdrowego stylu życia

Styl życia, w tym dieta, ruch, środowisko, jakość relacji i sposoby radzenia sobie ze stresem odpowiadają za stan naszego organizmu w ponad 50 procentach. Warto jest zatem zadbać o to, aby możliwie jak najbardziej zadbać o swoje zdrowie i życie. Poniżej przedstawiamy zasady zdrowego stylu życia, które odpowiadają na pytanie, jak wprowadzić zdrowy tryb życia. Pamiętaj, że zmiana stylu życia powinna być wprowadzona na dłużej, a nie tylko na chwilę.


Spożywaj regularne posiłki w zbliżonych

Pierwsza z zasad zdrowego stylu życia to spożywanie regularnych posiłków. Prawidłowe odżywianie powinno zakładać dostarczenie organizmowi odpowiednich ilości wszystkich składników pokarmowych. Odstępy pomiędzy posiłkami będą zależały od ilości spożywanych posiłków w ciągu dnia. Według zasad zdrowego żywienia optymalna jest dieta 4-5 posiłków dziennie w odstępach 3-4 godzin. W jadłospisie występują trzy główne posiłki – śniadanie, obiad i kolacja oraz dwie przekąski, czyli drugie śniadanie i podwieczorek. Urozmaicaj także swoje posiłki i dbaj o różnorodność pożywienia.

Odpowiednie odżywianie się to niezbędny element zdrowego trybu życia. Samo picie wody i pokonywanie określonej liczby kroków dziennie nie są wystarczające. Dobrze jest wiedzieć, ile kalorii dziennie powinniśmy przyjmować, aby wystarczyło nam siły na wypełnianie obowiązków i aktywność. Warto też zmierzyć swoją aktywność oraz sprawdzić, ile kalorii spalamy. Na tej podstawie oszacujemy, jak zbalansować zapotrzebowanie kaloryczne, aby dobrze funkcjonować.

Spożywane posiłki w znacznym stopniu wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego więc tak bardzo istotne jest to, co jemy w ciągu dnia. Właściwe odżywianie to więc podstawa zmiany stylu życia. Zobacz w jak łatwy sposób można skończyć z niezdrowym trybem życia! Nie daj się pokonać niezdrowemu trybowi życia! Zmiana stylu życia zaprocentuje i szybko zobaczysz jej efekty!


Badaj się regularnie

Pamiętaj o tym, że regularne badania pomogą Ci poprawić Twoje zdrowie. Wczesne wykrycie problemu pozwoli na zapobieganie rozwojowi.  Podstawowe badania profilaktyczne takie jak badanie krwi, morfologia i moczu  dobrze jest zrobić co najmniej  raz w roku. Warto też badać glukozę i cholesterol.  Staraj się również regularnie mierzyć sobie ciśnienie krwi. Zmiana stylu życia musi być związana z podejmowaniem regularnych badań. W innym wypadku nie będziemy świadomi, co może dziać się aktualnie z naszym organizmem.

Oprócz powyższych badań, możesz skorzystać także z bezpłatnych badań przesiewowych, które są organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia:

•    badanie na raka szyjki macicy (cytologia zalecana jest dla pań w wieku od 25-59 lat, które nie miały takiego badania w ciągu ostatnich trzech lat)

•    badanie na raka piersi (badania mammograficzne zalecane są u kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanego badania w ciągu ostatnich 2 lat)

•    badanie chorób układu krążenia (jeśli  w tym roku kalendarzowym masz 35, 40, 45, 50, 55 lat, możesz poprosić swojego lekarza pierwszego kontaktu, by skierował Cię na dodatkowe badania, które określą Twoje ryzyko choroby układu krążenia. Szczególnie jest to ważne dla osób obciążonych takimi czynnikami ryzyka jak: palenie tytoniu,  wysoki poziom złego cholesterolu, nadciśnienie tętnicze krwi, niska aktywność ruchowa, upośledzona tolerancja glukozy, nadwaga i otyłość, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się. Badanie są dostępne dla każdej osoby co pięć lat.

Pamiętaj, aby nie bagatelizować tej zasady zdrowego trybu życia oraz aby traktować ją poważnie. Zdrowie to przecież najcenniejsza wartość w życiu każdego z nas. 


Chroń się przed słońcem i omijaj solaria

Wszyscy lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu w słoneczne dni, a na wakacje często wybieramy kraje z „gwarantowaną” pogodą. Słońce niewątpliwe ma na nas korzystny wpływ – poprawia nastrój i uruchamia produkcję witaminy D. Niestety wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że promieniowanie słoneczne jest równocześnie szkodliwe, gdyż uszkadza skórę, komórki i znajdujące się w nich DNA, co w konsekwencji może doprowadzić do nowotworu skóry. 

Słońce bywa szkodliwe dla naszej skóry i dla naszego zdrowia. Nadmierne opalanie bez filtrów i bez okrycia ciała nie jest wskazane. Może bowiem doprowadzić nawet do poparzeń skóry. Aby zacząć zdrowy tryb życia- zrezygnuj ze słońca!


Unikaj alkoholu

Kolejną zasadą zdrowego trybu życia jest unikanie alkoholu. W ciągu roku wypada co najmniej kilkanaście okazji, kiedy wręcz wypada napić się alkoholu. Imieniny, urodziny, śluby, rocznice, święta, sylwester… A czasem wystarczającą okazją jest po prostu nadejście weekendu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wypicie dużej ilości alkoholu wpływa niekorzystnie na nasz organizm.

Ponadto alkohol może spowodować u nas zaburzenia pamięci i sprawi, że zrobimy jakieś nieprzemyślane rzeczy, których potem będziemy żałować. Promowanie zdrowego trybu życia zdecydowanie nie zawiera w sobie czynności związanych z piciem alkoholu

Zastanów się, jak zaczniesz swój zdrowy tryb życia? Może właśnie od redukcji napoi procentowych?

Zmiana stylu życia, która wiąże się z ograniczeniami spożywania alkoholu to zdecydowanie dobra zmiana!


Zrezygnuj z palenia papierosów

Z każdym wypalonym papierosem, wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz cztery tysiące substancji szkodliwych, z których ponad 40 to substancje rakotwórcze. Czy warto jest aż tak zatruwać swój organizm?

Palenie papierosów przyczynia się do powstania wielu poważnych chorób. Jak wprowadzić zdrowy styl życia? Czy można mówić o zasadach zdrowego stylu życia paląc papierosy? Oczywiście, że nie. Palenie niesie potężne skutki zdrowotne i z dnia na dzień wyniszcza Twój organizm.

Palenie to nawyk, który ciężko jest rzucić, jednak zdecydowanie warto. Pomyśl, że podziękuje Ci za to Twoja rodzina i Twoi bliscy, którzy będą wtedy spokojniejsi o Twoje zdrowie i nie będą musieli wdychać nieprzyjemnego zapachu nikotyny.


Wysypiaj się.

Sen jest niezmiernie ważny dla naszego organizmu. Niewysypianie się powoduje zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie, a także pogorszenie nastroju. Jeżeli takie objawy utrzymują się dłużej, mogą spowodować rozwój poważniejszych chorób. Ponadto brak snu prowadzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, które powodują zwiększenie apetytu. Długotrwały brak snu  może obciążyć naturalne mechanizmy obronne naszego organizmu przed mikroorganizmami. Dodatkowo, niewysypianie się wpływa także na pogorszenie odporności. 

Bezsenności nie można bagatelizować, bo kłopoty z zaśnięciem mogą świadczyć o problemach w pracy naszego organizmu. Sen to jeden ze znaczących elementów  piramidy zdrowego żywienia i stylu życia.

Poniżej zawarte zostało kilka wskazówek, które pomogą zadbać o Twój komfort  snu i możliwość zaśnięcia.

•    Do łóżka należy się kłaść i pozostawać w nim tylko wtedy, jeśli odczuwa się senność. Jeżeli nie czujesz potrzeby snu- nie kładź się. Nie wolno się zmuszać do tego, by zasypiać wcześniej niż zwykle, czy też próbować odrobić niedobór snu z ostatniej nocy- to sprawi, że będziesz tylko niepotrzebnie się denerwować

•    Jeśli nie można zasnąć i pojawia się zdenerwowanie, lepiej wyjdź z łóżka. Długie leżenie w łóżku w oczekiwaniu na sen objawia się dużym zmęczeniem kolejnego dnia. Taki stan sprawi jedynie, że poczujesz się sfrustrowany i zdecydowanie nie pomoże Ci w procesie zaśnięcia.

•    Zadbaj o ruch. Wysiłek fizyczny ułatwia zasypianie- intensywne ćwiczenia pomogą zmęczyć Twój organizm i sprawią, że nie będzie miał problemów z zaśnięciem. Warto jednak zaplanować sport na 4-5 godzin przed zaśnięciem. 

•  Wycisz się. W łóżku przed snem nie powinno się wykonywać żadnych czynności związanych z pracą czy szkołą, a także nie powinno się oglądać TV czy rozmawiać przez telefon. Te czynności sprawią, że Twój organizm poczuje się rozbudzony i będzie miał problemy z zaśnięciem.


Panuj nad stresem

Psychika ma duży wpływ na ciało. W obecnych czasach, w zabieganym świecie, każdy z nas przeżywa jakiś stres związany z pracą, czy też z nauką. Nie jesteśmy w stanie uniknąć stresu, ale warto nauczyć się z nim żyć i rozładowywać napięcie, które powoduje w naszym organizmie.  Panowanie nad stresem powinno mieć swoje stałe miejsce w piramidzie zdrowego żywienia i stylu życia.

Jak radzić sobie ze stresem?

•    Przede wszystkim warto ustalić priorytety. Określić, co jest dla najważniejsze, by na te sprawy nie zabrakło nam czasu

•    Zarezerwuj sobie czas na relaks i odpoczynek, by Twój organizm mógł się zregenerować i przestał myśleć o ciągłym natłoku obowiązków

•    Naucz się przekazywać obowiązki innym w pracy i w domu, bo nie ma osób niezastąpionych i nie jesteś w stanie wykonać wszystko samemu

•    Podziel się z bliskimi swoimi problemami i radościami- nie ukrywaj emocji i kłopotów

•    Ciesz się życiem, planuj czas z rodziną oraz przyjaciółmi i pamiętaj, że praca to nie wszystko.


Wprowadź aktywność fizyczną

W dzisiejszych czasach zdecydowanie większa część społeczeństwa prowadzi siedzący tryb pracy, co powoduje liczne problemy zdrowotne. Nie możemy zapominać w naszym życiu o aktywności fizycznej- jest to jeden z kluczowych elementów piramidy zdrowego odżywiania i trybu życia. Bez chociażby minimalnego ruchu ciężko jest utrzymać ciało w dobrej kondycji.Nasz organizm potrzebuje chociażby krótkiego spaceru w ciągu dnia, aby mógł prawidłowo funkcjonować.

Regularne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności będą wpływać na sprawność fizyczną, ruchomość stawów i na utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Aktywność fizyczna będzie też wspierać utrzymanie należnej masy ciała oraz zapobiegać powstawaniu nadwagi i otyłości. Nie da się mówić o zdrowym trybie życia bez aktywności fizycznej, która jest niezbędna.

Jeśli zaczniesz swój zdrowy tryb życia od wdrożenia większej ilości aktywności fizycznej to Twój organizm na pewno bardzo szybko Ci za to podziękuje.


Zadbaj o dobrostan psychiczny

Dobrostan psychiczny to nie tylko brak choroby. To też czerpanie radości i zadowolenia z życia. Aby zadbać o swój dobrostan psychiczny, przede wszystkim pamiętaj o kilku kluczowych aspektach.

Dobrostanowi nie służy rozpamiętywanie trudnych doświadczeń, niepowodzeń, porażek, czyli koncentrowanie się na trudnościach, nie po to jednak, aby rozwiązać zaistniałe problemy, lecz móc martwić się czy użalać nad sobą. Nie należy także porównywać się z innymi.

Trudno o dobrostan psychiczny, jeśli odpuszczamy sobie, przestajemy zabiegać o dobre życie. Dobrostan zależy w dużej mierze od naszej aktywności, od tego czy systematycznie robimy to, co lubimy, z czego czerpiemy radość i satysfakcję.

Jednakże wszystko powinno odbywać się z umiarem i lepiej nie przesadzać z koncentrowaniem się na swoim dobrostanie. Nadmierne monitorowanie swojego poczucia szczęścia ostatecznie utrudnia jego odczuwanie. Nie daj sobie wmówić, że zmiana stylu życia dotyczy tylko zdrowego odżywiania i uprawiania sportu– jest to zdecydowanie bardziej złożony proces, na który składa się między innymi dbanie o swój dobrostan psychiczny.


Pielęgnuj relacje z bliskimi. 

Ostatnią zasadą zdrowego trybu życia jest pielęgnowanie relacji z bliskimi, o których większość z nas zapomina. Wydawać by się mogło, że relacje nie mają nic wspólnego ze zdrowiem. Nic bardziej mylnego! Ciągłe kłótnie, nieporozumienia i zła atmosfera doprowadzić mogą do naszego stresu, zdenerwowania, co z kolei przekłada się na problemy ze zdrowiem.

Dobre relacje to takie, w których wszystkie strony czują się ważne, cenione, brane pod uwagę. Kiedy tak jest, ma szansę się pojawić bezpieczna bliskość, która daje nam poczucie przynależności i miłości. Taką bliskość i zaufanie można budować małymi krokami, można powiedzieć, że składa się ona z małych cegiełek.

Fundamentem dobrej relacji jest uwaga. Od niej wszystko się zaczyna. Choćbyśmy chwalili kogoś codziennie i wyznawali mu uczucia, ta osoba nie poczuje naszej życzliwości, jeśli nie poświęcimy jej uwagi. 

Kolejnym sposobem, by zadbać o relacje z partnerem, rodzicami czy przyjaciółmi jest słuchanie. To ważne, żebyś i ty mógł / mogła opowiedzieć o sobie i znaleźć słuchacza. Ale pamiętaj też, że ty również możesz nim być dla kogoś. Słuchanie jest zarazem łatwą i trudną czynnością.

Oprócz słuchania ważne jest również mówienie. Nie przemilczaj kluczowych spraw, nie kłam, nie ukrywaj. To ważne, żeby nie  skrywać swoich uczuć: ani tych przyjemnych, ani tych trudnych. Jeśli masz do kogoś żal albo czujesz złość, powiedz mu o tym. Niewypowiedziane będzie tkwiło między wami i może powoli tworzyć coraz wyższy mur.

Pielęgnowanie relacji z bliskimi jest niezwykle ważnym procesem.


Jak w łatwy sposób wprowadzić prozdrowotny tryb życia?

To nie jest kwestia jednorazowej zmiany słowa  “niezdrowy” na ”zdrowy”. Warto się zapoznać z podstawowymi zasadami, jak wprowadzić zdrowy tryb życia, aby potem dodawać je sukcesywnie i w przemyślany sposób. Ta zmiana, choć może być rewolucyjna dla dalszego życia, powinna jednak być ewolucją. Wciąż nie wiesz jak zacząć zdrowy tryb życia? Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek, które zdecydowanie ułatwią podjęcie decyzji.

Na początku przeanalizuj swoje nawyki i zastanów się, która z zasad zdrowego stylu życia będzie dla ciebie najłatwiejsza do wprowadzenia. Może to będzie odpowiednie nawadnianie? Możesz skorzystać z  bezpłatnego konsultingu, aby dowiedzieć się, z jakimi obszarami masz problem i w jaki sposób najlepiej będzie poprawić Twoje rezultaty.

Wiesz już, na czym polega zdrowy tryb życia, więc teraz możesz zmierzyć się ze stopniowym wprowadzaniem zdrowych nawyków. Zacznij powoli. Jako pierwszy wybierz ten spośród pięciu nawyków, który uważasz za najłatwiejszy do opanowania. Gdy zauważysz, że już wiesz na czym polega, wprowadź kolejny.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że w natłoku obowiązków, ciężko jest stale pamiętać o nowych nawykach. Przychodzimy zatem z pomocą i przedstawiamy aplikacje do zdrowego trybu życia, czyli osobistego Coacha Zdrowia- specjalistę zmiany nawyków. Aplikacja daje możliwość pracy indywidualnej z osobistym trenerem zdrowia i nawyków, a zawarta w niej wiedza jest oparta na płatnych materiałach z uniwersytetu harwardzkiego. Zobacz jakie to proste! Podczas korzystania z programu, nie będziesz musiał codziennie zastanawiać się nad tym, jakie nawyki nie zostały jeszcze zrealizowane- asystent o wszystkim Ci przypomni.

Aplikacja do zdrowego trybu życia oferuje coachingi, które umożliwiają szybki kontakt ze specjalistami. Profesjonalni trenerzy, dietetycy i asystenci zdrowia pomogą zmienić nawyki na lepsze. Możesz dbać m.in. o poprawę jakości snu, redukcję stresu, zdrowsze odżywianie czy redukcję masy ciała.  Pokaż swoim bliskim dlaczego promowanie zdrowego trybu życia jest niezbędne i

Najwyższy czas pomyśleć już o swoich nowych nawykach, które niwelują niezdrowy tryb życia i o aplikacji do zdrowego trybu życia, która w łatwy sposób pomoże je zrealizować. 

Przedstawiamy również nieco inną formę aplikacji do zdrowego trybu życia, czyli Bibliotekę zdrowia, która zadba o Twoją wiedzę w tematyce zasad zdrowego trybu życia.

Biblioteka zdrowia to miejsce z nagraniami z najlepszych webinarów, krótkimi wypowiedziami ekspertów, podcastami, infografikami i artykułami eksperckimi. Platforma uzupełnia wiedzę i wspiera osoby ze słabą dostępnością w godzinach pracy. Oferuje ponad do 100 tematów i ponad 200 elementów wspierających rozwój osobisty w wymiarze 24h na dobę. Dzięki tej formie aplikacji do zdrowego trybu życia na pewno poprawisz swoją świadomość co do prowadzenia zdrowego trybu życia.

Sam widzisz, że na rynku istnieje wiele przydatnych metod, które mogą w łatwy sposób odmienić Twój styl życia. Aplikacje do zdrowego trybu życia powinny stać się Twoją nową rutyną i dbać o zasady zdrowego stylu życia. Zajmij się także promowaniem zdrowego stylu życia i pokaż rodzinie i bliskim, dlaczego warto być zdrowym! Mamy nadzieję, że teraz jesteś już świadomy, jak zacząć zdrowy tryb życia i będziesz mógł przejść do działania.

Dokonaj zmiany stylu życia i przekonaj się sam, jak bardzo Twój organizm Ci za to podziękuje

Udostępnij