Steve Jobs, jeden z najwybitniejszych wizjonerów naszych czasów bardzo często powtarzał, że sukces tkwi w szczegółach i to właśnie te drobiazgi stanowią podstawę, by dane zadanie zostało wykonane w pożądany sposób. Nie lekceważ potęgi małych rzeczy, dobrym przykładem na poparcie naszych słów jest… wszystko. Budynki składają się z mniejszych elementów np. cegieł, sam wszechświat składa się z niezliczonych gwiazd i planet, a te z kolei tworzone są przez atomy. W 99,9% mamy takie samo DNA, a jednak te detale mieszczące się w ułamku procenta całości, stanowią o naszym zróżnicowaniu i indywidualności, która jest tak bardzo w cenie.
5 elementów, z których warto zrezygnować
Sprawdzanie rano poczty – Sprawdzanie maili nie powinno być pierwszą czynnością dnia. Może to negatywnie wpłynąć na Twoje skupienie. Warto na początku poranka oczyścić swój umysł, a jednocześnie robić to, co uznajesz za rozwijające. Przykładem może być:
- czytanie książki;
- przeglądanie treści edukacyjnych;
- planowanie dnia pracy.
Naukowcy udowodnili, że sprawdzanie rano poczty wpływa na poziom stresu oraz procesy zachodzące w organizmie. Potwierdzają to statystyki, które pokazują, że 92% pracowników wykazuje podwyższone ciśnienie krwi i tętno podczas korzystania z poczty elektronicznej w pracy.
Zgadzanie się na wszystko – Nie możesz zgadzać się na każdą prośbę, którą otrzymujesz. Ważne jest by znać swoje możliwości i wiedzieć, w jakich okolicznościach będziesz całkowicie produktywny. Asertywność w pracy pozwala na obniżenie poziomu stresu, ponadto umożliwia pracownikowi wyrażać niezadowolenie i wnoszenie swoich pomysłów. To sprawia, że pracownik czuje przynależność do zespołu i zwiększa się jego zaangażowanie.
Napięty grafik lub harmonogram – Nie przesadzaj z ilością zadań, które chcesz wykonać w tygodniu. Pozwoli to na uniknięcie paniki związanej z wielością pracy do zrobienia. W konsekwencji luźniejszy grafik, przyczyni się do solidnego wykonywania poszczególnych obowiązków. Koncentracja na najważniejszych zleceniach pozwoli Ci na zachowanie energii oraz zwiększy efektywność.
Pośpiech – Próbuj być przed czasem. Posiadanie trochę czasu w zapasie pozwoli na zachowanie spokoju. Brak stresu związanego ze strachem przed spóźnieniem spowoduje większą produktywność oraz polepszy samopoczucie. Lekarze coraz częściej posługują się terminem „choroba pośpiechu”, która w konsekwencji prowadzi do problemów zdrowotnych np. depresji i wypalenia zawodowego. Prowadzi to też do ciągłego zmęczenia przez co obniża się produktywność. Badania wskazują, że osoby o wysokiej produktywności (92%) częściej mają zaplanowaną poranną rutynę i nie ulegają pośpiechowi.
Nie przeglądaj social mediów – 63% Polaków używa mediów społecznościowych w pracy minimum raz w tygodniu. Często są to aktywności niezwiązane z pracą. W konsekwencji istnieją statystyki, które wskazują, że przeciętny pracownik spędza średnio do 2,5 godziny w mediach społecznościowych każdego dnia. W oczywisty sposób sprowadza się to do mocno obniżonej produktywności, a dodatkowo, prostota w komunikacji przez sieć między pracownikami powoduje wzrost utraty poufnych informacji, dezinformacji i tendencji do nagabywania pracowników.
Warto zatem zrezygnować z tych rzeczy
„Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość” to słowa Michała Anioła, które po dziś dzień określamy jako słuszne i istnieje spora szansa, że takie zdania mają wieczną datę ważności niezależnie od czasów, w których żyjemy. W tym artykule przedstawiliśmy parę rad, które w ostateczności wprowadzone w praktykę życia, mogą stanowić bardzo silny fundament w drodze do coraz to większej produktywności w pracy.
Czy znasz te metody na zwiększenie produktywności?
Metoda Pomodoro – Ta metoda polega na intensywnej pracy przez 25 minut, po tym czasie czeka Cię 5 minut przerwy, a po niej znowu wracasz do intensywnej pracy nad zadaniem. Cykl powtarzasz 4 razy, a następnie robisz sobie dłuższą przerwę na regenerację. Mózg potrafi pracować na najwyższych obrotach średnio do 30 minut, potrzebujesz regularnych przerw w celu zmaksymalizowania produktywności, należy o tym pamiętać.
Metoda Ivy Lee – W tej metodzie chodzi o wyznaczanie sobie priorytetów i wykluczenie wielozadaniowości. Należy wybrać najważniejsze zadania i zacząć wykonywać je od najbardziej priorytetowego. Ważne jest, by nie rozpoczynać następnego zadania, jeśli poprzednie nie zostało ukończone. Dzięki temu nie stracisz koncentracji i będziesz mógł w pełni oddać się pracy.
Matryca Eisenhowera – To bardzo podobna metoda do metody Ivy Lee. Zrób listę wszystkich zadań, które musisz wykonać, a następnie podziel je na cztery różne kategorie.
Te cztery kategorie to:
- pilne i ważne zadania;
- ważne, ale niepilne zadania;
- pilne, ale nieważne zadania;
- nie pilne i nieważne zadania.
Wykonuj zadania w pewnej hierarchii, zaczynając od pierwszego punktu. Wszystko sprowadza się do tego, by skupiać się na najważniejszych celach, które przez Ciebie zostały ustalone i zdefiniowane, co pomoże w utrzymaniu koncentracji i pewności siebie.
Metoda GRIP. Jak pracować mądrze (i uchwycić to, co najważniejsze). To pozycja, która w wyczerpujący sposób przedstawia jak ważne jest ustalanie priorytetów i porządku w działaniach, jak powinien wyglądać poranek oraz wiele innych ciekawych porad.
Filmik, w którym przedstawione są porady dotyczące zwiększenia produktywności. Autor również wskazuje na ważność planowania sobie mądrych przerw i ustalanie priorytetów podczas robienia zadań. Link: https://www.youtube.com/watch?v=2clerVJ-3Lg
Wskazówki jak poprawić nasze relacje i pogłębić więzi
Człowiek – istota społeczna
Eksperyment Tudorova wykazał, że wykorzystujemy intuicję i w ciągu ułamka sekundy kontaktu z innym człowiekiem dokonujemy decyzji, czy danej osobie zaufać, czy nie. Bardzo szybko jesteśmy w stanie określić, czy dana osoba przypadnie nam do gustu i jakie cechy charakteru może posiadać. Bez słów można nawiązać zalążek relacji, która w ostateczności może przerodzić się w dobrą współpracę, solidną komunikatywność i dawkę poczucia bezpieczeństwa np. w biurze. Badania harwardzkie wykazały, że dobre relacje z ludźmi czynią nas szczęśliwszymi i zdrowszymi. To wszystko prowadzi do zdrowszego życia, co może w konsekwencji przełożyć się na lepszą pracę mózgu i większą wydajność. 61% Polaków uważa, że budowanie silnych relacji w pracy stanowi bardzo ważny punkt w budowaniu atmosfery, która z kolei powoduje zwiększoną efektywność pracowników.
Co zrobić, by nasze relacje były lepsze
Zachowaj spokój – Z badań wynika, że drastycznie wzrósł odsetek osób, które nieustannie odczuwają stres w swojej pracy. Obecnie ocenia się, że co piąty Polak dzień w dzień jest zestresowany, co przyczynia się do obniżenia efektywności i prowadzi do spadku poziomu relacji międzyludzkich. Warto więc znaleźć rozwiązania i spróbować ograniczać niszczący stres. Dobrym pomysłem jest relaksujące oddychanie nazwane oddychaniem pudełkowym. Uspokojenie swoich myśli jest bardzo ważnym krokiem w drodze do budowania zdrowych relacji.
Bądź wdzięczny – Miła atmosfera oparta na wdzięczności tworzy lepsze samopoczucie oraz jest gwarantem obniżenia się możliwości wpadnięcia w problemy psychiczne. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzą, że dzięki wyrażaniu wdzięczności, pracownicy lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi działania pod presją oraz są mniej narażeni na szkodliwe dla zdrowia działania stresu. Wystarczy nawet krótkie podziękowanie w zespole za pracę, a już przyczyni się to do poprawy społecznej kondycji. Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne dowiodło, że 93% pracowników, którzy twierdzili, że czują się doceniani, powiedziało, że są zmotywowani do robienia wszystkiego, co w ich mocy.
Miej poranną rutynę – Moment po przebudzeniu jest ważnym czynnikiem kształtującym Twój dzień. Nie patrz od razu w telefon, spróbuj wykonać np. oddychanie pudełkowe, o którym już wspominaliśmy. Każdy ma swoje indywidualne uwarunkowania i każdy powinien znaleźć swoją, odpowiednią rutynę. Na początku zalecamy:
- wypijać przynajmniej szklankę wody;
- wykonywać parę ćwiczeń fizycznych;
- zrezygnować z niezdrowych produktów na śniadanie.
Dobra poranna rutyna skutkuje mniejszym stresem oraz lepszym samopoczuciem i energią w ciągu dnia. Wpłynie na jakość Twoich relacji z pracownikami. Będziesz mniej sfrustrowany i bardziej pewny swoich emocji, co w konsekwencji pozwoli na utrzymanie zdrowych kontaktów.
Komunikuj się – Dobre umiejętności komunikacyjne są jedną z najważniejszych i poszukiwanych cech przywódczych. Skuteczna komunikacja jest niezbędna dla każdego zespołu i warto nad tym rozwojowym segmentem zatrzymać się na dłużej. Istotnym jest aby:
- wyznaczać cele i oczekiwania – Jeśli pracownicy nie rozumieją celu końcowego lub tego, czego się od nich oczekuje, z pewnością istnieje luka w komunikacji, którą należy się zająć;
- chwalić publicznie osoby – które wykonały świetną robotę w myśl zasady wdzięczności. To ważne i miłe, aby inni członkowie Twojego zespołu również rozpoznawali, kiedy praca została dobrze wykonana;
- powtarzać ważne informacje na kilka różnych sposobów – Gdy wiadomość jest przekazywana kilka razy przez kilka różnych kanałów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój zespół o tym zapamięta.
Korzyści z dobrej komunikacji w pracy:
- Wzmacnia zaangażowanie i relacje w pracy;
- Zwiększa produktywność;
- Tworzy zdrowe środowisko pracy i kulturę organizacyjną;
- Zwiększa wkład członków zespołu.
Inwestycja w relacje międzyludzkie jest opłacalna
Pracując jako zespół, możesz osiągnąć znaczenie więcej niż indywidualnie. To sprawia, że relacje międzyludzkie są integralną częścią sukcesu Twojej firmy. Najtrudniejszym elementem w tej układance jest budowanie zdolności altruistycznych, podanie pomocnej dłoni współpracownikowi, który np. ma problemy z dotrzymaniem terminu, mogą znacznie przyczynić się do pogłębienia relacji między członkami zespołu.
Filmik, który pokazuje, że wartościowa rozmowa oparta jest na zrozumieniu i wyrozumiałości. Umiejętność słuchania popłaca, a poznanie emocji odbiorcy jest ważnym elementem poznania drugiej osoby. Link: https://www.youtube.com/watch?v=bsqSFfBUcxQ