Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Szczepienia w zakładach pracy – nie tylko dla pracowników! 

Szczepienia w zakładach pracy – nie tylko dla pracowników!

Troska o wellbeing pracownika to dbałość o jego zdrowie psychiczne i fizyczne. W czasach pandemii podstawowym wyrazem tej dbałości jest zainteresowanie się programem szczepień dla osób ze swojego przedsiębiorstwa. Już we wtorek 4 maja ruszy rejestracja przedsiębiorców, którzy chcą szczepić swoich pracowników. Eksperci Wellbeing Polska, wykonujący zawód fizjoterapeuty, biorą już udział w szkoleniach, które zapewnią im uprawnienia do podawania szczepień ochronnych przeciw COVID-19!

Wcześniej mówiono, że firma, która będzie chciała zorganizować punkt szczepień w swojej siedzibie, będzie musiała podać preparat minimum 500 osobom. Teraz liczba ta zmniejszyła się do 300 chętnych. Nie muszą to być wyłącznie pracownicy danego przedsiębiorstwa – liczą się również podwykonawcy, współpracownicy i legalnie zatrudnieni pracownicy z zagranicy, a nawet osoby z sąsiadującej firmy oraz rodzina pracowników. Szczepienia te nie podlegają ograniczeniom wiekowym, zatem pracodawca może pozytywnie wpłynąć na dobrostan wszystkich zatrudnionych. 

Samodzielna organizacja punktu szczepień dla pracowników

4 maja na stronach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ma się pojawić formularz zgłoszeniowy, dzięki któremu zakłady pracy będą mogły zgłaszać chęć szczepienia. Istotna będzie kolejność zgłoszeń. Dla pracodawcy oznacza to podpisanie umowy z podmiotami medycznymi uprawnionymi do przeprowadzania szczepień. Następnie musi zorganizować i zabezpieczyć miejsce, oraz złożyć zamówienie na dostarczenie szczepionek w Agencji Rezerw Strategicznych. Nie będzie planu szczepień dla firm pod względem różnego rodzaju kryteriów, jak np. według nazwy czy rejestracji w KRS. 

Całość odpowiedzialności za organizację szczepień w zakładach pracy będzie spoczywała na pracodawcy. Zostały już zapowiedziane konsultacje dotyczące konkretnych procedur oraz działania pilotażowe. Procedury mają być przyjazne dla pracowników i firm, żeby wszystko nastąpiło szybko i sprawnie. Szczepienia w zakładach pracy mają rozpocząć się pomiędzy 12 a 20 maja.

Do kwalifikacji i przeprowadzania szczepień został dopuszczony szereg nowych zawodów, m.in. fizjoterapeuci. Ruszyły już szkolenia teoretyczne dające uprawnienia do przeprowadzania tej czynności, w których udział biorą m.in. pracownicy Wellbeing Polska. Na szkolenia tego typu zgłosiło się ponad 7000 fizjoterapeutów! Daje to nadzieję na szybkie rozprowadzenie szczepionki i wprowadzenie tej czynności w poczet usług programów corporate wellness. 

Kwalifikacja do szczepień z firmy

Wśród zapowiedzianych zmian znalazł się nowy system kwalifikacji. Będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza i wstępnego wywiadu, który pacjent sam wypełni i podpisze. Jeśli wszystkie odpowiedzi będą pozytywne, dana osoba zostanie automatycznie zakwalifikowana do szczepienia. W razie jakiejkolwiek wątpliwości pacjent będzie kierowany do lekarza lub personelu medycznego. 

Jaka szczepionka będzie rozprowadzana w zakładach pracy?

Wszystko wskazuje na to, że o wyborze preparatu stosowanego w akcji szczepień dla firm zdecyduje wymagana temperatura ich przechowywania. Będą to zatem szczepionki, które mają możliwość najdłuższego przechowywania w zwykłej temperaturze, oraz te, które wymagają tylko chłodnego łańcucha 2-8 st. (czyli mogą przebywać w zwykłej lodówce). To oznacza, że najprawdopodobniej będą to preparaty AstraZeneca lub Johnson & Johnson. Inne szczepionki mogą być za trudne w przechowywaniu – preparat Pfizer/BioNtech wymaga temperatury minus 70 stopni, a Moderny – minus 25-15 stopni Celsjusza. Punkty szczepień będą mogły być organizowane również w m.in. aptekach i placówkach POZ.

Dbałość o wellbeing priorytetem – pracodawcy chcą szczepień w swoich firmach

Według badania „KoronaBilans MŚP” Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej z lutego 2021 roku, 70%  przedsiębiorców zaszczepiłoby swoich pracowników przeciw koronawirusowi, gdyby mieli taką możliwość. Najwięcej takich deklaracji jest w branży handlowej. Argumentowali swoją decyzję tym, że \”szczepienia zabezpieczą pracowników przed koronawirusem\” (71%), a także “zwiększą poczucie bezpieczeństwa w firmie” (68%). Dane te wskazują na to, że wkrótce możemy spodziewać się wysokiego poziomu zainteresowania akcjami szczepień w firmach, a także świadczy pozytywnie o świadomości pracodawców w zakresie dbałości o wellbeing pracowników. 

Udostępnij