6 strategii skutecznego programu corporate wellbeing dla pracowników zdalnych

6 strategii skutecznego programu corporate wellbeing dla pracowników zdalnych

Obecnie więcej osób niż kiedykolwiek pracuje zdalnie, lecz poza brakiem biura i kolegów z pracy, w zasadzie niewiele się zmieniło.  Kierowcy ciężarówek, przewoźnicy długodystansowi, przedstawiciele handlowi, niektórzy inżynierowie,  czy pracownicy linii lotniczych zawsze byli pracownikami zdalnymi. Takie osoby zawsze znajdowały się poza biurem, często bez kontaktu z innymi współpracownikami. Nie wszyscy pracownicy zdalni siedzą cały dzień przed laptopem. Niezależnie od branży i stanowiska  wszyscy pracują w nieco odizolowanych lokalizacjach i raczej nie mają kontaktu z kolegami z firmy. Często są daleko od jakiegokolwiek biura korporacyjnego.

W dzisiejszych czasach praca zdalna stała się produktywnym i akceptowalnym sposobem na znalezienie zatrudnienia, bez konieczności fizycznego przebywania w firmie. Jednak oferowanie programu profilaktyki zdrowia i dobrostanu pracownikom zdalnym, wiąże się z określonymi wyzwaniami i przeszkodami, których nie napotykają te oferowane tylko w scentralizowanych lokalizacjach z pracownikami na miejscu.

Ten artykuł pomoże rozwiązać największe problemy związane z oferowaniem programów dobrostanu i profilaktyki zdrowia pracownikom zdalnym.

Aby programy dobrostanu i profilaktyki zdrowia skutecznie wpływały na życie pracowników zdalnych, muszą one pokonać kilka wyzwań administracyjnych:

  • Dostęp do każdego aspektu programu dobrostanu i profilaktyki zdrowia może być utrudniony. Na przykład biometryczne badanie przesiewowe jest znacznie bardziej skomplikowane do wykonania, gdy pracownicy są rozproszeni.
  • Bez interakcji społecznych z innymi, trudno jest uzyskać grupowe wsparcie dla zdrowego stylu życia – z pomocą i zachętą innych łatwiej jest przyjąć zdrowe zachowania.
  • Wyzwania zespołowe są niemożliwe, jeśli nie możesz zebrać zespołu.
  • Dla pracowników zdalnych udział w działaniach wellness na miejscu jest niemożliwy lub bardzo ograniczony.
  • Skutki długotrwałej izolacji mogą powodować problemy pracowników związane ze zdrowiem psychicznym i emocjonalnym, takimi jak depresja i samotność.

6 strategii zapewniających dobre samopoczucie pracowników zdalnych

Aby sprostać tym wyzwaniom, opracowaliśmy listę 6 sprawdzonych strategii, które pomogą każdemu programowi corporate wellbeing i i profilaktyki zdrowia skuteczniej angażować i docierać do swoich pracowników w dobie Pandemii. Wellbeing Polska stosuje każdą z tych strategii w przypadku Klientów, którzy mają pracowników zdalnych.

\"\"

1) Zaangażuj bliskich w działania mające na celu poprawę samopoczucia

Programy dobrostanu i profilaktyki zdrowia pomagają pracownikom przyjąć i utrzymać zdrowe zachowania. Zmiana nawyków jest trwalsza, gdy otrzymujemy zachętę, wsparcie i towarzystwo innych osób. Mogą to być bliscy, przyjaciele czy członkowie rodziny – niezależnie od źródła Twojego wsparcia, najważniejsze jest to, żeby mieć kogoś, kto Cię zachęci, wspomoże radą czy dobrym słowem, a może nawet przystąpi do programu razem z Tobą. Regularne ćwiczenia, zdrowe odżywianie, kontrolowanie stresu i inne zdrowe zachowania są łatwe do utrzymania, gdy inni mają podobne zachowania. W niektórych domach zakupy i gotowanie zdrowej żywności są czasami wykonywane tylko przez jedną osobę, co znacznie utrudnia jej zdrowe odżywianie, dlatego tak ważnym jest wsparcie innych domowników, znajomych czy bliskich.

Wellbeing Polska zawsze wspiera potrzebę pomocy innych. We wszystkich naszych rozwiązaniach zdrowotnych, małżonkowie lub inne ważne dla Ciebie osoby, mogą zawsze uczestniczyć bezpłatnie. Uważamy, że ta koncepcja jest tak ważna, że ​​wszyscy uczestnicy programu dobrostanu i profilaktyki zdrowia mogą zaprosić innych do wspólnego udziału – nawet jeśli są tylko przyjaciółmi lub sąsiadami. Programy dobrostanu i profilaktyki zdrowia dla pracowników zdalnych będą skuteczniejsze, jeśli będą oni mogli zaprosić do udziału bliskie im osoby.

 

2) Korzystaj z zespołowych działań i wyzwań związanych z poprawą zdrowia pracowników zdalnych

Praca z domu oraz brak kontaktu z kolegami z biura nie musi być przeszkodą. Zdalni pracownicy mogą być aktywnymi, zaangażowanymi członkami zespołów strategicznych. Oprócz wykorzystywania zespołów do ​​wykonywania roboczych projektów, dzięki programom wellbeingowym można także zaangażować je we wspólne aktywności prozdrowotne, aby umożliwić pracownikom konkurowanie ze sobą i wspólną aktywność.

Członkowie zespołu mogą rozmawiać ze sobą zdalnie czy korzystać z tablicy liderów, na których poszczególni członkowie mogą zobaczyć swój wynik i porównać się z innymi drużynami. Wspaniałą rzeczą w zespołowych działaniach wellness jest to, że mogą one obejmować zarówno pracowników zdalnych, jak i pracowników na miejscu. W rzeczywistości, każdy może uczestniczyć w programie za pomocą urządzenia z dostępem do Internetu. Miłym urozmaiceniem może być, gdy np. zespół pracowników zdalnych konkuruje z zespołem pracowników na miejscu.

Zespoły pozwalają pracownikom zdalnym na interakcję i komunikację z innymi pracownikami. Nie muszą koniecznie fizycznie przebywać w jednym miejscu – wystarczy, że są w stanie ze sobą rozmawiać, dzielić się spostrzeżeniami i zachęcać nawzajem.

\"\"

3) Zorganizuj wirtualne zajęcia wellness

Na dzień dzisiejszy, dzięki wykorzystaniu technologii, programy dobrostanu i profilaktyki zdrowia dla pracowników zdalnych, mają niemal taką samą funkcjonalność, jak te prowadzone stacjonarnie. Technologia ta obejmuje komunikację online, chat, wideokonferencje i funkcje przesyłania danych, gdzie informacje dotyczące aktywności z urządzeń fitness lub telefonów komórkowych, mogą być przesyłane do systemu w celu śledzenia statystyk i zbierania raportów. Programy powinny wykorzystywać technologię przy każdej możliwej okazji. Szkolenia, spotkania, a nawet treningi zdrowotne, można z powodzeniem przenieść do wirtualnego świata, bez straty na efektywności i zaangażowaniu uczestników. 

Tradycyjnie gromadzenie danych biometrycznych od pracowników wiąże się z zatrudnieniem firmy zajmującej się badaniami przesiewowymi, w celu pobrania krwi od wielu pracowników w jednym miejscu. Pracownicy zdalni nie mają takiej możliwości. Aby uzyskać dokładne dane biometryczne w realiach pracy zdalnej, pracownicy powinni pobrać krew za pośrednictwem lekarza pierwszego kontaktu, a wyniki przesłać na platformę. W ten sposób nadal będą mieli dostęp do wszystkich danych dotyczących swojego ryzyka zdrowotnego, bez konieczności przeprowadzania, obecnie niemożliwych, zbiorowych badań – takie rozwiązanie stosujemy w przypadku naszych klientów, których pracownicy są rozproszeni w wielu miejscach.

Zamiast gromadzić się na zajęciach fitness na miejscu, pracownicy zdalni mogą uczestniczyć w wirtualnych treningach – zbiorowych czy indywidualnych. Mogą także ćwiczyć samodzielnie i nadal otrzymywać punkty za uczestnictwo w programie.

4) Pozwól pracownikom na większą elastyczność

Jedną z najczęstszych strategii programów corporate wellbeing dla  pracowników zdalnych jest umożliwienie maksymalnej elastyczności programu.

Aby otrzymać nagrody, uczestnicy programu dobrostanu i profilaktyki zdrowia muszą zdobywać punkty, wypełniając różnorodne aktywności z oferty programu. Nie wszystkie zadania, takie jak udział w zajęciach fitness czy ukończenie wyścigu na 5 km, sprzyjają pracy zdalnej – zwłaszcza podczas pandemii. Pozwól pracownikom zdalnym zdobywać punkty motywacyjne bez konieczności fizycznej interakcji z innymi uczestnikami. Możesz także przyznawać więcej punktów motywacyjnych za wykonanie zadań online. Innymi słowy, pozwól swoim zdalnym pracownikom zdobyć tyle punktów, ile tylko mogą, wykonując wirtualne czynności związane z wellness. Być może będziesz musiał zmienić strukturę punktów używaną w Twoim programie. Warto gratyfikować rozpoczęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej nawet jak będą to 3 przysiady dziennie o ile będą regularne:-). Ważne aby każdy znalazł w programie coś dla siebie i na miarę swoich możliwości.

Jeden z programów wellbeing dawał punkty motywacyjne za aktywność fizyczną, o ile aktywność była monitorowana za pomocą urządzenia fitness, takiego jak opaska.

Zdolny pracownik tej firmy przypiął opaskę do obroży psa i pozwolił psu biegać po podwórku przez cały dzień.

Dane zostały przesłane na konto wellness pracownika i okazało się, że jest on zwycięzcą programu

\"\"

5) Zaimplementuj programy na temat zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

Zdalni pracownicy zgłaszają większe zapotrzebowanie na programy, które koncentrują się na tematach zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Często mają także większe trudności z utrzymaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – praca z domu nierzadko wywraca do góry nogami nasz work-life balance. Kiedy pracujesz w domu przez cały dzień, trudno jest oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Najlepszym podejściem do tej sytuacji jest świadomość i akceptacja, iż mamy tylko life a work to jego integralna część

Programy dobrostanu i profilaktyki zdrowia powinny zapewnić pracownikom zdalnym większy dostęp do programów dotyczących dobrego samopoczucia, które koncentrują się na zarządzaniu stresem, jakości snu, równowadze między życiem zawodowym i prywatnym, odporności, uważności i innych zagadnieniach dotyczących zdrowia emocjonalnego.

6) Korzystaj z programów w aplikacjach

Platforma Health Nation to jedna z aplikacji służąca do zarządzania i administrowania programem dobrostanu i profilaktyki zdrowia online. Takie rozwiązania umożliwiają pracodawcom integrację danych dotyczących zdrowia pracowników z rozwiązaniami HR, zaś pracownikom na indywidualny dostęp do specjalistów wybranej dziedziny, czy też mikro coachingów zdrowotnych przy zachowaniu pełnej anonimowości.

\"\"

Dobry program wellbeing  pozwoli pracownikom zdalnym wirtualnie uczestniczyć w programach motywacyjnych, spotkaniach wellness, wyzwaniach indywidualnych i zespołowych, coachingu zdrowotnym i badaniach biometrycznych. Platformy mogą służyć do administrowania dowolnym aspektem programu dobrostanu i profilaktyki zdrowia. Bez internetowej platformy wellness nie da się zaoferować pracownikom zdalnym efektywnego programowania dobrego samopoczucia. Są odlegli, nie mają dostępu do bezpośrednich spotkań i wydarzeń. Platformy te ułatwiają komunikację ze wszystkimi pracownikami, niezależnie od tego, gdzie pracują.

Wielu różnych dostawców usług wellbeing  oferuje swoją platformę. Nawet jeśli w Twoim miejscu pracy nie ma pracowników zdalnych, dzisiejsze programy dobrostanu i profilaktyki zdrowia nigdy nie będą w pełni skuteczne, jeśli nie będą korzystały z wirtualnego i mobilnego dostępu

Największym wyzwaniem w oferowaniu programów corporate Wellbeing i profilaktyki zdrowia pracownikom zdalnym, jest brak fizycznego kontaktu twarzą w twarz z innymi pracownikami i administratorami programów.  Dobry program musi umożliwić pracownikom zdalnym pełny udział we wszystkich filarach programu, pomimo braku interakcji fizycznych. Uzyskanie wysokiego zaangażowania uczestników w programach odbywających się w całości online jest zadaniem wyjątkowo trudnym jednak możliwym. Najlepiej dopasowane do specyfiki programy potrafią osiągnąć po kilkunastu tygodniach ilość osobo zaangażowań równą ilości pracowników

Udostępnij