Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Ergonomia stanowiska pracy w biurze – zadbaj o komfort pracy

  • Ergonomia – Definicja
  • Ergonomia Pracy Biurowej,
  • Ergonomia Pracy Przy Komputerze,,
  • Odpowiednie Ustawienie Monitora,
  • Ergonomiczne projektowanie stanowisk pracy.

 

Czym jest ergonomia?

Ergonomia to proces projektowania lub ustawiania mebli, produktów i urządzeń tak, aby pasowały do osób, które ich używają, aby zminimalizować ryzyko obrażeń. Celem jest stworzenie wygodnego, bezpiecznego i produktywnego miejsca pracy poprzez połączenie zdrowia i designu, z pozycjonowaniem i regulacją opartą na takich kwestiach, jak:

  • Rozmiar,
  • Wysokość,
  • Zdolności sensoryczne (wzrok, słuch).

Warto wiedzieć o tym, że przeciętny pracownik biurowy spędza przed ekranem komputera średnio 1700 godzin rocznie – to ponad 70 dni siedzenia przy biurku. Badania wykazały, że ból kręgosłupa jest najpowszechniejszą dolegliwością związaną z pracą na świecie. Zaburzeniom mięśniowo-szkieletowym towarzyszy nawracający ból, sztywność stawów, rwące bóle, obrzęki oraz utrata siły. Te dolegliwości zazwyczaj doskwierają plecom, szyi i ramionom. 

Prawdopodobieństwo wystąpienia takich zaburzeń wzrasta wraz z wiekiem. Nie należy jednak tego lekceważyć, będąc osobą młodą. To właśnie zła postawa jest czynnikiem odpowiadającym za choroby związane z układem mięśniowo-szkieletowym. Najlepszym sposobem zapobiegania wystąpieniu zaburzeń w miejscu pracy jest ergonomia.

Jak korzystać z ergonomii w miejscu pracy, aby uzyskać maksymalne korzyści zdrowotne?

Wszyscy mamy tendencję do tego, by podczas pracy przyjmować pozycje, w których czujemy się najbardziej komfortowo i wygodnie. Wbrew pozorom, to co wydaje nam się najbardziej odpowiednią pozycją dla naszego ciała, nie zawsze musi taką być. Zaniedbanie ergonomicznych środków ostrożności może skutkować zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi i poważnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Każdy z nas ma inną budowę ciała i osobiste preferencje, dlatego warto jest podchodzić do tego tematu indywidualnie. Najlepszym sposobem na nauczenie się i stosowanie prawidłowej ergonomii, jest dokonanie oceny własnego stanowiska pracy. Ważnym jest by wdrożyć owe działania do swojego życia i cały czas je praktykować, aby zauważyć zadowalające nas efekty. Obecnie można znaleźć wielu specjalistów od ergonomii miejsca pracy. W firmie warto zrobić odpowiednie szkolenia dla pracowników, aby uświadomić im, jak ważna jest odpowiednia ergonomia stanowiska pracy. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania – należy zbadać każdą osobę, aby określić jej wymagania. 

Oto kilka wskazówek, jak możesz w prosty sposób poprawić swój komfort pracy:

  1. Zadbaj o dobrą postawę i zdobądź odpowiednie krzesło – Należy pokazać pracownikowi jak ustawić krzesło, które powinno znajdować się na wygodnej wysokości ze stopami płasko opartymi o podłogę i kolanami pod kątem 90 °. Plecy powinny być wsparte przez oparcie i siedzisko, najlepiej na krześle z podparciem lędźwiowym. Użytkownik powinien usiąść prosto na siedzeniu. Nie należy zapominać o regularnych przerwach od ekranu. Można przejść się po miejscu pracy, nawet jeśli tylko po to, aby zrobić sobie herbatę w kuchni. Należy choć na chwilę odciążyć samego siebie. 
  2. Dopasuj komputer do swoich potrzeb – Ekran monitora powinien być ustawiony tak, aby oczy znajdowały się na poziomie lub nieco wyżej niż górna część monitora w celu ograniczenia nadmiernych ruchów szyi. Powinien być również umieszczony na odległość ramion od użytkownika.
  3. Pamiętaj o komforcie – Mysz komputerowa powinna być wygodnie dostępna dla użytkownika, z przedramionami, nadgarstkami i myszą równolegle do biurka. Nadgarstki powinny znajdować się w neutralnej pozycji – najlepiej jest wspomagać je podpórką na nadgarstek lub dłoń. Klawiatura powinna być lekko pochylona, a także w wygodnej odległości.

 

Strefy ergonomiczne 

Miejsce pracy, przy którym się znajdujemy każdego dnia można scharakteryzować za pomocą czterech stref ergonomicznych. Są one istotne w życiu każdego pracownika, aby zmniejszyć ryzyko urazów i jednocześnie zwiększyć wydajność.

Strefa 1 – w jej skład wchodzą często używane przedmioty, takie jak klawiatura i mysz. Powinny się one znajdować w tym miejscu, ponieważ jest ono uważane za najwygodniejsze i wymaga najmniejszego ruchu ciała.

Strefa 2 – to obszar, do którego można dotrzeć z wyciągniętą ręką z dala od ciała. Jest ona nieco poza zasięgiem ramienia. W tym obszarze należy umieszczać przedmioty, które używane są rzadziej, lub przez krótszy czas w ciągu dnia. Za przykład można tutaj dać wszelkiego rodzaju zeszyty, segregatory lub materiały referencyjne.

Strefa 3 – to miejsce, do którego można dotrzeć z ręką wyciągniętą z ciała, zginając w talii i pochylając tułów do przodu. Jest nieco poza zasięgiem ręki, więc jest z pewnością odpowiednia dla rzadko używanych przedmiotów lub narzędzi, ale generalnie należy unikać pracy w tym obszarze.

Strefa 4 – powinna być używana głównie do przechowywania przedmiotów na przykład w biurku, przy którym jest wykonywana praca. Jest to obszar oddalony od ciała. 

Każde działanie, które dotyczy ergonomii ma na celu osiągnięcie „strefy łatwego dostępu” dla wszystkich pracowników w siedzibie danej firmy. Owe strefy ergonomiczne mają za zadanie zapewnić komfortowe miejsce do wykonywania pracy. 

Wielu z nas nie wyobraża sobie, że praca biurowa może prowadzić do jakichkolwiek urazów zdrowotnych. Jednak nie zachowanie odpowiedniej ergonomii miejsca pracy na dłuższą metę przyczyni się do wielu problemów i nieprzyjemności. Odpowiednia postawa, dostosowanie swojego miejsca pracy i krótkie przerwy od siedzenia przy biurku, pozwolą w prosty sposób zminimalizować ryzyko wszelkich urazów.

Udostępnij