Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Skutki siedzącego trybu życia

6

Siedzący tryb życia to bez wątpienia zmora dzisiejszych czasów. Coraz więcej osób ma pracę biurową, przed ekranem komputera, w której spędza znaczną część swojego dnia. Dodatkowo  duża ilość społeczeństwa posiada złe nawyki związane ze swoim wolnym czasem – wolą spędzić go przed telewizorem niż na aktywności fizycznej. Inni unikają sportu z powodu bólów kręgosłupa, które często paradoksalnie są właśnie efektem zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej. Zastanawiasz się, do czego może doprowadzić długotrwały siedzący tryb życia? Co zrobić, by zapobiec negatywnym skutkom siedzącego trybu życia? Odpowiedzi na te, jak i na inne pytania, znajdziesz poniżej.

Skutki długotrwałego siedzącego trybu życia
Siedzący tryb życia wcześniej czy później spowoduje wystąpienie poważnych chorób. Dziesiątki minut w autobusie, czy też w aucie, samochodzie, potem wiele godzin przy biurku i komputerze podczas pracy, a w końcu relaks… przed telewizorem, bądź przed laptopem. Niezależnie od tego, co sprawia, że prowadzimy tak mało aktywny tryb życia, skutki są takie same: siedzący tryb życia przyczyni się do problemów ze zdrowiem. Skutków siedzącego trybu życia jest mnóstwo.

Pierwszym, najbardziej zauważalnym skutkiem siedzącego trybu pracy jest przybieranie na wadze. Podczas długotrwałego siedzenia, bardzo szybko dostrzeżemy wzrost masy ciała. Brak aktywności fizycznej w połączeniu ze złymi nawykami żywieniowymi oraz podjadaniem prowadzi do nadwagi, a nawet do otyłości. To częste wśród osób, które niezdrowo się odżywiają, jedzą nieregularnie, a ich sposób na spędzenie wolnego czasu to serial i słone przekąski. Permanentny brak ruchu może prowadzić nie tylko do otyłości, ale również do powiązanych z nią chorób. Skutki siedzącego trybu życia występują praktycznie w każdym przypadku i bez poprawy naszych nawyków nie da się ich uniknąć.

Jak siedzący tryb życia wpływa na nasz kręgosłup?
Trzeba pamiętać, że siedząc obciążamy kręgosłup dwukrotnie bardziej niż stojąc! Główną przyczyną bólów pleców są niewłaściwe warunki pracy przy biurku, na przykład źle wyprofilowany fotel lub zbyt nisko położony blat. W efekcie przybieramy złą postawę ciała, garbimy się, a to powoduje problemy z kręgosłupem. Pojawia się skolioza, okrągłe plecy czy też odstające łopatki, a w rezultacie – przewlekły ból.

Zabójczym wręcz nawykiem dla naszego kręgosłupa jest też charakterystyczne pochylenie głowy podczas korzystania ze smartfonu. Wiele osób spędza tak naprawdę wiele godzin, co potem skutkuje bólem karku i pleców. Szczególnie narażona na przeciążenia jest część szyjna, piersiowa i lędźwiowa kręgosłupa.

Problemy z kręgosłupem oraz napięcia mięśniowe mogą z kolei skutkować bólem stawów i prowadzić do ich zwyrodnień, zwłaszcza gdy w grę wchodzi też nadwaga.

 

 

Co się dzieje z naszym układem krwionośnym i głową?
Skutki siedzącego trybu życia nie muszą dotyczyć tylko i wyłącznie naszego kręgosłupa i wzrostu masy ciała. Coraz częściej spotkać można ludzi, którzy nie uprawiają chociażby minimalnej aktywności fizycznej przez co już w młodym wieku mają wiele schorzeń. Poważnym schorzeniem, które może rozwinąć się na skutek pracy siedzącej, to problemy z układem krążenia oraz żylaki. Pozycja siedząca nie sprzyja prawidłowemu przepływowi krwi przez naczynia krwionośne, co może spowodować powstawanie żylaków, które z czasem mogą prowadzić do zakrzepicy.

Garbienie się i pochylanie do przodu podczas pracy przy komputerze bardzo często bywa przyczyną bólów głowy, ponieważ w pozycji siedzącej często zaciskamy szczęki i napinamy mięśnie twarzy. Bólom głowy sprzyja także niedotlenienie wynikające z kłopotów z oddychaniem. Dzieje się tak, ponieważ podczas długiego siedzenia napinamy mięśnie brzucha, przez co i wdech, i wydech stają się niepełne. Pamiętaj, że siedzący tryb pracy nie powinien być dla Ciebie wymówką do unikania aktywności fizycznej. Długotrwałe siedzenie nie jest zjawiskiem pożądanym. Zacznij działać już dziś i popraw swoje zdrowie!

Kolejną chorobą, która może powstać z powodu zbyt długiego siedzenia są zaburzenia przepływu krwi. Nacisk na tkanki podudzia powoduje zmniejszenie objętości naczyń krwionośnych, co prowadzi do nieprawidłowości przepływu krwi. Pierwszym objawem może być mrowienie i pobolewanie kończyn.

 

 

Jak zapobiegać skutkom siedzącego trybu życia?
Siedzący tryb życia dotyczy aktualnie wszystkich ludzi w krajach rozwiniętych i wysoko rozwiniętych. W Polsce siedzący tryb życia to już niemalże hobby i sposób spędzania wolnego czasu. Jak jednak temu zapobiec i  nie doprowadzić do pogorszenia własnego zdrowia, które przecież powinno być dla nas największą wartością. Nie pozwól, aby długotrwałe siedzenie zabrało Ci przyjemności życia!

Wprowadź ruch do swojego życia
Bycie aktywnym fizycznie jest jednym z najważniejszych działań, jakie ludzie mogą podjąć, aby utrzymać lub poprawić swoje zdrowie. A niektóre korzyści zdrowotne wynikające z aktywności fizycznej zaczynają się zaraz po aktywności, nawet jeśli ta aktywność jest krótka. Masz kłopoty z mobilizacją i pamiętaniem o krótkich aktywnościach? Przedstawiamy Ci innowacyjne rozwiązanie- aplikację do zdrowego trybu życia, która w znaczny i szybki sposób poprawi Twoje nawyki. To program, który jest stworzony dla osób, chcących wprowadzić nowe nawyki do swojego życia lub skutecznie zmienić te niechciane.

Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalisty z zakresu profilaktyki, który pomoże Ci dokonać tego, co w pojedynkę może być bardzo trudne a często niemożliwe. Wspólnie zadbajmy o Twoje zdrowie i samopoczucie. Aplikacja będzie przypominać Ci o nowych nawykach, a także zadba o poprawę Twojego samopoczucia.

Sprawdź i przekonaj się sam, jak łatwo można wprowadzić aktywność fizyczną do swojej codzienności i zapobiec niechcianym skutkom siedzącego trybu życia.

 

Udostępnij