Przerwa w pracy. Dlaczego i jak warto ją robić?

Przerwa w pracy. Dlaczego i jak warto ją robić

Pracując nad złożonym problemem łatwo jest przekonać samego siebie, że nie masz czasu na przerwy.

Jednak badania wykazały, że przerwa może być bardzo korzystna dla Ciebie i Twojej pracy. Wykazano, że mikroprzerwy, przerwy na lunch i dłuższe przerwy mają pozytywny związek z dobrym samopoczuciem i produktywnością. Robiąc regularne przerwy, możesz zwiększyć swoją wydajność.

3 naukowe powody, by priorytetowo traktować przerwy w pracy

  • Przerwy powstrzymują nas przed nudą (a tym samym rozkojarzeniem)

Kiedy naprawdę jesteś w rytmie zadania lub projektu, pomysły płyną i czujesz się świetnie. Ale to nie trwa wiecznie . Wyciągnij się trochę poza tę strefę produktywności, a możesz czuć się nieskoncentrowany, odcięty, a nawet zirytowany.

Zasadniczo ludzki mózg po prostu nie został zbudowany z myślą o rozszerzonym skupieniu, o które prosimy w dzisiejszych czasach. Nasze mózgi są cały czas czujne, ponieważ ewoluowały, aby wykrywać mnóstwo różnych zmian, aby zapewnić nam przetrwanie. Tak więc skupienie się tak mocno na jednej rzeczy przez długi czas nie jest czymś, w czym kiedykolwiek będziemy świetni. A przynajmniej nie przez kilka najbliższych stuleci. Dobrą wiadomością jest to, że poprawka tego „nieskoncentrowanego” stanu jest prosta — wystarczy krótka przerwa (czyli przerwa), aby wrócić na właściwe tory.

  • Przerwy pomagają nam wpadać na lepsze pomysły

Nasze mózgi mają dwa tryby: „tryb skupienia”, którego używamy, gdy uczymy się czegoś nowego, piszemy lub pracujemy) oraz „tryb rozproszony”, który jest trybem bardziej zrelaksowanym, marzycielskim, kiedy nie myślimy tak ciężko. Możesz pomyśleć, że tryb skupiony jest tym, który optymalizuje się pod kątem większej produktywności, ale tryb rozproszony również odgrywa dużą rolę.

Niektóre badania wykazały, że umysł rozwiązuje najbardziej uporczywe problemy podczas marzeń – coś, czego mogłeś doświadczyć podczas prowadzenia samochodu lub brania prysznica. Przełomy, które wydają się pojawiać znikąd, są często wynikiem myślenia w trybie rozproszonym.

  • Przerwy pomagają nam przemyśleć podjęte decyzje

Harvard Business Review przekazuje nam kolejną główną korzyść płynącą z przerw: pozwalają nam cofnąć się o krok. Pozwala nam to upewnić, że wykonujemy właściwe rzeczy we właściwy sposób. Podczas ciągłej pracy nad zadaniem łatwo stracić koncentrację i zgubić się w chwastach.

W przeciwieństwie do tego, po krótkiej przerwie, wznowienie w miejscu, w którym przerwałeś, zmusza cię do poświęcenia kilku sekund na przemyślenie tego, co ostatecznie chcesz osiągnąć.

Wskazówki dotyczące robienia przerw.

Kiedy gubisz się w pracy lub czujesz się sfrustrowany, że coś nie idzie dobrze, możesz zaniedbać przerwy. Oto kilka wskazówek, które zachęcą Cię do regularnego odchodzenia i odbudowywania energii.

  • Uzgadniaj przerwy ze swoimi rówieśnikami i pomóż sobie nawzajem trzymać się ustalonego czasu przerwy.
  • Ustaw alarm w telefonie, aby Cię o to powiadomić.
  • Zaplanuj w przerwie coś, co sprawia Ci przyjemność – oczekiwanie na przyjemność zmotywuje Cię do kontynuowania przerwy.
  • Zwracaj uwagę na wszelkie korzyści, jakich doświadczasz podczas robienia sobie przerwy. To utrwali się w Twojej pamięci i zmotywuje Cię do robienia sobie przerw w przyszłości.
  • Używaj karteczek samoprzylepnych lub rysunków w swoim obszarze roboczym. Przypomni Ci to, że projekt PGR to praca długoterminowa – nie wykonasz go dobrze, jeśli się wypalisz: więc zrób sobie przerwę.

Zatem jak prawo pracy reguluje system przerw?

Ile przysługuje przerwy na 8 godzin pracy?

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Jest to na podstawie art. 134 KP.

Niestety oznacza to, że przerwa w pracy 12-godzinnej, 10-godzinnej czy pracy stojącej również wynosi 15 minut.

A jak to wygląda z pracą przy komputerze?

Pracownik ma prawo do 5-minutowej przerwy w pracy, po każdej godzinie przepracowanej przy obsłudze monitora ekranowego.

Niezależnie od jakości tego sprzętu.

Źródła:

https://thewellbeingthesis.org.uk/foundations-for-success/importance-of-taking-breaks-and-having-other-interests/

https://buffer.com/resources/science-taking-breaks-at-work/

https://interviewme.pl/blog/przerwy-w-pracy

https://zielonalinia.gov.pl/-/praca-przy-komputerze-a-przerwy-26808

Udostępnij