Wellbeing czy wellness? Różnice

Wellbeing czy wellness Różnice

Wellness i wellbeing są jak rodzeństwo: spokrewnione, ale różne.

Jeśli celem jest dobre samopoczucie, pomyśl o wellness jako o sposobie dotarcia do celu. Oznacza to, że wellness jest skupiony na działaniu. Chodzi o dążenie do zdrowia i szczęścia poprzez nawyki zdrowego stylu życia. Są to np. uważność, regularna aktywność lub coroczne badania profilaktyczne zdrowia. Podobnie jak dobrostan, jest wielowymiarowy. Obejmuje zdrowie fizyczne, psychiczne, społeczne, emocjonalne, a nawet finansowe. To aktywny, skoncentrowany na zachowaniu wymiar dobrego samopoczucia odróżnia je od dobrego samopoczucia. Krótko mówiąc, wellness to praktyka, która może prowadzić do lepszego zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego – tj. dobrego samopoczucia.

Jakie są korzyści zdrowotne?

Stosowanie praktyk wellness może mieć pozytywny wpływ na Twoje życie na wiele sposobów. Od poprawy zdrowia i sprawności fizycznej po poprawę samooceny. Ćwiczenia w dowolnej formie (czy to intensywne cardio, czy po prostu codzienny spacer po okolicy) mogą obniżyć ryzyko chorób, otyłości i zapewnić znaczny zastrzyk endorfin, który poprawia nastrój. Firmy mają dobry powód, aby oferować swoim pracownikom korzyści zdrowotne. Zdrowi pracownicy są bardziej wydajni, dłużej pracują, opuszczają mniej dni roboczych i pomagają stworzyć lepsze środowisko pracy dla wszystkich. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują nawet obniżone składki osobom, które zarejestrują się w sponsorowanych programach odnowy biologicznej (np. za rzucenie palenia).

A problemy związane z wellness?

Problemy zdrowotne to zazwyczaj te, które odnoszą się do twojego obecnego już  stanu zdrowia fizycznego. Często są oznaką braku równowagi spowodowanej stylem życia, genami lub środowiskiem. Obejmują one zwykłe problemy zdrowotne. Np. takie jak alergie sezonowe, problemy globalne, takie jak otyłość, a także pojawiające się problemy zdrowotne, takie jak wrażliwość na gluten lub występowanie cukru w naszej diecie.

Czym z kolei jest wellbeing?

W przeciwieństwie do wellness, wellbeing nie jest zbiorem zachowań, ale raczej stanem bycia związanym z tym, jak postrzegasz swoje życie. Tak, ćwiczysz cztery razy w tygodniu, dobrze się odżywiasz i medytujesz przed snem. Ale czy jesteś szczęśliwy i spełniony? Czy czujesz się silny psychicznie i fizycznie? Czy jesteś zadowolony z siebie i swoich relacji z innymi? Oczywiście zdrowie i dobre samopoczucie idą w parze. W skrócie, dobre samopoczucie to suma zdrowia i szczęścia. Wynikają nie tylko z bycia w formie czy praktykowania dobrych nawyków życiowych. Nawiązują też do warunków życia, powiązań społecznych , jakość relacji, sytuacja w pracy oraz zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Jakie są korzyści wellbeing?

Dobrobyt jest potężnym wskaźnikiem tego, jak mają się sprawy nie tylko dla jednostek, ale także dla całych narodów. Niektóre kraje rozpoczęły „mierzenie” dobrobytu swojej populacji wraz z bardziej tradycyjnymi miarami dobrobytu i postępu, takimi jak PKB. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) określiła nawet ramy pomiaru dobrostanu dla krajów. Obejmują jakość środowiska, dostępność mieszkań, zdrowie, równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz subiektywne samopoczucie. Korzyści płynące z osiągnięcia dobrego wellbeing są dość oczywiste. Obejmują poczucie bezpieczeństwa i spełnienia. Często obejmują również poprawę relacji, starzenie się z wdziękiem i oczywiście dłuższe, szczęśliwsze życie.

Czy są jakieś problemy z wellbeing?

Ponieważ wellbeing dotyka tak wielu aspektów życia i ponieważ obejmuje silny komponent mentalny/emocjonalny, kwestie problemów z nim związanych są niezwykle zróżnicowane. Stres finansowy jest problemem dobrego samopoczucia, podobnie jak wypalenie spowodowane przepracowaniem. Izolacja społeczna, trudne warunki życia lub zły stan zdrowia wpływają na samopoczucie człowieka. Dlatego ważne jest nie tylko pielęgnowanie dobrego samopoczucia (poprzez ćwiczenia, zdrową dietę, suplementy itp.). Warto skupić się także rozwijanie umiejętności, hobby, relacji, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwy i spełniony. Dobre samopoczucie emocjonalne jest tak samo ważne jak dobre samopoczucie fizyczne!

Czyli jaka jest główna różnica między wellbeing a wellness?

Podsumowując, wellness to zestaw nawyków i zachowań, podczas gdy wellbeing to stan w jakim jest Twój umysł. Oczywiście te dwie rzeczy idą w parze: wellness przyczynia się do wellbeing, a poczucie dobrego wellbeing często rodzi więcej nawyków związanych z wellness. Wellness jest bardziej skoncentrowany na zdrowiu fizycznym, podczas gdy dobre samopoczucie kładzie nacisk na zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Źródła:

Udostępnij