Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Poczucie sensu pracy = sukces firmy

toa-heftiba-_UIVmIBB3JU-unsplash

Sprawnie działający zespół — czyli jaki?

Zespół to inaczej grupa ludzi, która ma jakiś wspólny cel i współpracuje razem wedle wcześniej ustalonych zasad. Istotną rolę odgrywają jej członkowie:

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w dążeniu do utworzenia różnorodności w miejscu pracy:

Lider to osoba, która jest kimś w rodzaju przewodnika. Często to właśnie on jest odpowiedzialny za motywowanie poszczególnych członków, tak aby zrealizować zamierzony cel biznesowy. Ważne, aby wzbudzał poczucie wiary w pracownikach we własne możliwości, nie krytykował, a doradzał. Od jego postawy zależy to czy firma będzie odnosić sukcesy, bo jest niczym przewodnik, który pokazuje, w którym kierunku zmierzać. Dobry lider wydobywa z innych, to co najlepsze.

Członkowie zespołu: Bez nich nie byłoby najważniejszego — czyli zespołu. Bardzo ważne jest to, by wspierali się wzajemnie, a nie ze sobą rywalizowali. W otoczeniu pełnym zaufania i słuchającym się nawzajem każdy będzie miał większe poczucie sensu oraz satysfakcji z tego, co robi.

Praca grupowa — Bardzo ważnym aspektem jest to, by liderzy zespołu wraz z jego członkami wypracowali system wartości, według którego będą ze sobą współpracować. Wszyscy bez wyjątku powinni znać cel bycia pewną społecznością, która chce wypracowywać konkretne strategie działań. Większa świadomość przekłada się na rezultaty takie jak dobra komunikacja, większe zaufanie, a nawet lepsze wyniki sprzedażowe.

Co znaczy dbać o zespół?

Wiele szefów, dyrektorów stawia wysokie wymagania względem osób, które pracują w firmie. Wiedza na temat tego jak powinno się dbać o drugiego człowieka jest coraz większa. Nadal jednak brakuje wielu informacji w tym temacie. Pamiętajmy o tym, że to, w jaki sposób działamy z ludźmi, często przekłada się na ich podejście względem nas samych.

Dlatego pracownik, który będzie się czuł dobrze w miejscu pracy — będzie efektywniejszy. A przecież tego właśnie chcemy jako przedsiębiorcy.

Zatem, co powinniśmy zapewnić pracownikowi, by wiedzieć, że to, co robi ma sens?

  1. Przede wszystkim musi wiedzieć DOKŁADNIE, co ma robić. W wielu firmach nie ma odpowiedniego wdrożenia. Na wszystkie działania powinny być wypracowane schematy, by nie było żadnej wątpliwości, że wszystko jest zrozumiałe.
  2. Musi widzieć w tym cel. Jeśli pracownik wykonuje telefony, to musi wiedzieć po co. Nie koniecznie po to, by wyrobić minuty, które są wymaganym minimum, ale być może te telefony mają doprowadzić do umówienia telekonferencji, a telekonferencja do sprzedaży usług firmy. Sprzedana usługa z kolei, to dodatkowy procent do wypłaty dla pracownika.
  3. Musi mieć swobodę w pytaniu. Nawet jeśli zapyta o coś oczywistego, to cieszmy się, że to robi, bo to znak, że chce pracować. Odpowiedzmy mu, a nawet jeśli potem zrobi coś źle — nie krytykujmy. Usiądźmy, porozmawiajmy i wytłumaczmy, co trzeba poprawić

W jaki sposób można wspierać rozwój swojego zespołu?

Troska o prawidłową komunikację interpersonalną. Wsłuchuj się w potrzeby członków swojego zespołu z zaangażowaniem, nie krytykuj ich pomysłów. Jeżeli do tej pory więcej mówiłeś, teraz czas zmienić rolę i stać się słuchaczem, staraj się nie dopuszczać do konfliktowych sytuacji oraz nieporozumień pomiędzy członkami grupy.

Jasne i przejrzyste określenie najważniejszych celów grupy.

Zapewnienie możliwości nieustannego podnoszenia kwalifikacji. Wszystkim członkom zespołu. Doceniaj pracowników poprzez umożliwianie nieustannej nauki. W ten sposób poczują, że są dla Ciebie ważni, a to z pewnością przyniesie korzyści.

Przestrzeganie zasady hierarchii. Staraj się nawiązywać przyjacielskie relacje ze swoimi współpracownikami, ale nie zapominaj o byciu neutralnym i profesjonalnym w przestrzeni publicznej.

Twórcze rozwiązywanie problemów. Pomóż swoim pracownikom rozwiązywać różnorodne, nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia w sposób nieszablonowy, a jednocześnie dający szeroką dozę możliwości do współpracy dzięki procesowi opartemu na: twórczemu myśleniu, innowacji, kreatywności, zmianie

Twórcze rozwiązywanie problemów. Pomóż swoim pracownikom rozwiązywać różnorodne, nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia w sposób nieszablonowy, a jednocześnie dający szeroką dozę możliwości do współpracy dzięki procesowi opartemu na: twórczemu myśleniu, innowacji, kreatywności, zmianie

Docenianie pracowników za wykonane działania. Doceniaj swoich poddanych za każde, nawet najmniejsze osiągnięcie.  Rób to w sposób otwarty, jednak skupiaj się na konkretnej czynności, podkreślaj, że dobrze wykonane działanie z ich strony jest korzystne dla funkcjonowania organizacji.

Przekazywanie gorszych wiadomości w sposób zwięzły i otwarty. Pracownicy powinni być informowani o przykrych zdarzeniach w sposób zwięzły, otwarty i konstruktywny. Konieczne jest podanie odpowiedniego powodu zaistnienia danej sytuacji oraz ustalenia tego, jakie działania będą następnie podejmowane.

Pomaganie innym jest ważnym elementem zachowania dobrego zdrowia i jakości życia. To w końcu w grupie jest siła. Jest to szczególnie istotne w tak trudnym czasie dla naszych sąsiadów z Ukrainy, który dotyka również wielu z nas. Pomagając możemy przekształcić negatywne emocje w pozytywne działanie, co również pomoże nam radzić sobie z gorszym samopoczuciem

Jak pomóc uchodźcom?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w dążeniu do utworzenia różnorodności w miejscu pracy:

Wolontariat Aktualnie jest bardzo wiele możliwości pomocy osobom z Ukrainy poprzez wolontariat. Wolontariusze są potrzebni na dworcach, na które docierają uchodźcy, ale również przy różnego rodzaju zbiórkach. Organizacje, do których można zgłosić się w celu zostania wolontariuszem, znajdziesz tutaj: http://uchodzcy.info/kto-juz-dziala/

Dawaj poczucie kontroli i sprawczości Osoby, w których kraju wybuchła wojna i są zmuszone rozpoczynać nagle nowe życie w zupełnie nowym kraju mogą mieć poczucie braku kontroli. Taki stan ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, ponieważ zwykle uczucie utraty kontroli wiąże się z większym poziomem stresu i strachu o swoją przyszłość. W takiej sytuacji bardzo pomocne może być robienie przestrzeni dla tej osoby na podejmowanie decyzji oraz działanie. Wzmocni to u niej poczucie sprawczości co wpłynie pozytywnie na zdrowie psychiczne. Dlatego jeśli chcesz pomóc uchodźcy, zapytaj się go co potrzebuje, nie oferuj nic na siłę. Jeśli masz taką możliwość, możesz zaoferować opcje zarobku.

Tworzenie możliwości na budowanie społeczności i integrację Często osoby, które trafiają do Polski z innego kraju nikogo tu nie znają. Zatem bardzo pomocny dla uchodźców może być aktywny udział w budowaniu społeczności.

stworzenie okazji do współpracy dla uchodźców zatrudnionych w Twoim miejscu pracy.

stworzenie dla nich grupy wsparcia. Taką grupę może prowadzić psycholog i najlepiej, aby opierała się ona na ogólnej psychoedukacji. Psycholodzy mówią o tym, że grupy wsparcia, w których dzieli się osobistymi, ciężkimi przeżyciami mają negatywny wpływ na samopoczucie członków, natomiast psychoedukacja może skutecznie wspierać zdrowie psychiczne.

stworzenie klubu książkowego lub filmowego. Wystarczy, że znasz jedną osobę z Ukrainy, która będzie znała osoby uciekające przed wojną i w kilka osób już możecie rozpocząć spotkania. Potrzebna jest do tego tylko przestrzeń, która może znajdować się nawet w czyimś mieszkaniu.

organizowanie spotkań dla rodziców z dziećmi na placach zabaw. Jest to dobry sposób na to, aby dzieci, jak i rodzice mogli się zintegrować z nowymi osobami

Zatrudniaj uchodźców Wielu uchodźców szuka teraz pracy w Polsce chcąc uczciwie zarobić na życie i swoją rodzinę. Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za zatrudnianie nowych pracowników, ogromną pomoc przyniesiesz uchodźcy jeśli przyjmiesz go do pracy. Jeśli jednak sam nie możesz zatrudnić takiej osoby, możesz zaoferować pomoc w tworzeniu cv lub przygotowaniu się na rozmowę rekrutacyjną.

Przekaż pieniądze na pomoc uchodźcom Fundacje pomagające osobom uciekającym przed wojną, na które można wpłacać pieniądze to m.in.: Fundacja Ocalenie, Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska.

Udostępnij