Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Kim tak naprawdę jest dobry człowiek?

Kim tak naprawdę jest dobry człowiek

Jest wiele sposobów na zdefiniowanie, co to znaczy być dobrym człowiekiem.

Jedną z definicji „dobra” jest to, że przestrzegasz zasad — nie łamiesz prawa, nie popełniasz przestępstw, nie kłamiesz ani nie oszukujesz. Czyli jesteś bezkonfliktowym, nieszkodliwym członkiem jakiegoś społeczeństwa.

Innym sposobem ustalenia, kto jest dobrą osobą, jest zapytanie innych — przyjaciół, członków rodziny, współpracowników — ludzi, którzy cię znają i mogą „ręczyć” za twoje dobre cechy i charakter. W tym przypadku zakładamy swoją dobrość w oparciu o różnice między ludźmi, czyli porównanie.

Innym, bardziej abstrakcyjnym sposobem zdefiniowania dobra jest to, że pod koniec swoich dni zostawiasz świat w lepszym miejscu — zrobiłeś dobre uczynki, uratowałeś życie (lub dusze), wychowałeś dobre dzieci, uszczęśliwiłeś innych. Czyli w przeciwieństwie do pierwszego sposobu – nie jesteś tu bezczynną jednostką, tylko aktywnie działającą.

Arystoteles.

Jednak okazuje, się że to absolutnie nie jest nasz wymysł, by stawiać sobie zasady i reguły. Szukać sztywnych ram. Według Arystotelesa istnieją cztery cnoty kardynalne, które determinują osobę o dobrym charakterze. Tak więc najłatwiejszym sposobem wejścia na ścieżkę „dobra” jest praktykowanie czterech cnót serca.

  1. Roztropność. Innym terminem określającym roztropność jest „mądrość”, ale wiąże się ona z obiektywizmem i refleksją przy podejmowaniu decyzji o sposobie działania. Rozsądne osoby uczą się unikać podejmowania złych decyzji. Cenią i uczą się od innych.
  2. Wstrzemięźliwość. Ta cnota skupia się na umiarze — nie będąc zbyt ekstremalnym. Polega na kontrolowaniu swoich pasji, a nie na odgrywaniu.
  3. Sprawiedliwość. Ta cnota dotyczy bycia uczciwym i szanowania innych
  4. Męstwo (lub odwaga). Wiąże się to z posiadaniem odwagi, by stanąć w obronie tego, w co wierzysz — aby postępować właściwie.

Inaczej sądzi Platon.

Dla Platona dobro jest tym samym, co szczęście. Pragniemy pożądliwie ze względu na nasze ciała. Pragniemy emocjonalnie z powodu naszego poczucia siebie w kontakcie z innymi ludźmi. Mamy też racjonalne pragnienia, aby zrozumieć, jak robić to, co najlepsze. Nasza dobroć wymaga, aby wszystkie te zdolności zostały rozwinięte, a następnie wyrażone.

Współcześni mają nieco zmodyfikowaną wersję poglądu na to co oznacza być dobrym. Harriet Lerner mówi:

Bądź miły.

Życzliwość jest w centrum tego, co to znaczy być dobrym. Może wymagać od nas bardzo niewiele lub wręcz przeciwnie. Może wymagać słów i czynów lub powściągliwości i ciszy. Wszystko, co można powiedzieć, można powiedzieć z życzliwością.

Natomiast Brat Chan Phap Dung, starszy mnich, Plum Village:

Zwróć uwagę.

W tradycji buddyjskiej trening zaczyna się od nauki zatrzymania się i powrotu do chwili obecnej oraz cieszenia się oddechem. Przestajemy rozpoznawać to, co dzieje się w nas i wokół nas: nasze uczucia, nasze myślenie, czy nasze ciało jest zrelaksowane czy w napięciu, kto jest przed nami lub co robimy. Dzięki powtarzaniu zaczynamy lepiej widzieć i rozumieć siebie – i decydujemy się robić to, a nie inne.

Ks. William J. Barber II, działacz na rzecz praw obywatelskich:

Zadawaj trudne pytania.

W jaki sposób my, jako naród i jako naród, wykorzystujemy samo życie do tworzenia dobra dla biednych, złamanych i niewoli oraz dla tych, którzy czują się nieakceptowani? Musimy stale podnosić to pytanie, żyjąc życiem — starając się odpowiedzieć na nie nie tylko indywidualnie, ale razem. Musimy przyjąć te najgłębsze wartości moralne, które wzywają nas przede wszystkim do poszukiwania miłości, prawdy, sprawiedliwości i troski o innych

Rachana Kamtekar, profesor filozofii, Cornell University:

Zachowaj odpowiedzialność.

Byłam palaczką w wieku 20 i 30 lat. Jak wielu palaczy, wielokrotnie postanawiałam rzucić palenie. Kiedy miałam 40 lat, powiedziałam synowi i jego kumplom, że paliłam i rzuciłam palenie. Wiedziałem, że jeśli jeszcze kiedykolwiek będę paliła, będę musiała im powiedzieć. Moja niechęć do tych dzieciaków, które myślą o mnie jako o palaczu, zagłuszyła pragnienie palenia. Kiedy do mojego racjonalnego postanowienia dodałam perspektywę czegoś takiego jak wstyd – że będę musiała zmierzyć się z tymi dzieciakami i powiedzieć: „Jestem palaczem” – to się zmieniło.

A dlaczego MY uważamy, że jesteś dobrym człowiekiem? Widzimy to tylko na podstawie tego, że to czytasz 😊

  • Działasz z dobrymi intencjami – nie jesteś pewny/pewna, faktu że jesteś dobrym człowiekiem. Chcesz się zmienić lub poprawić.
  • Wierzysz, że możesz uczyć się na wyzwaniach życiowych i doskonalić się – może czujesz, że nie zawsze jesteś dobry/a? Chcesz podstawić sobie wyzwanie i postarać by stać się lepszym człowiekiem!
  • Konfrontujesz się z własnymi uprzedzeniami i przyznajesz się do swoich błędów – przyznajesz wewnętrznie, że nie jesteś idealny/a.
  • Wspierasz innych, ale też znajdujesz czas na zadbanie o siebie – chyba nie musimy więcej mówić? : )

Źródło:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/cutting-edge-leadership/201610/how-can-you-tell-if-you-are-good-person

Udostępnij