Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Jakie czynniki wpływają na zdrowie człowieka? Wpływ społeczeństwa na nasze zdrowie

Jakie czynniki wpływają na zdrowie człowieka Wpływ społeczeństwa na nasze zdrowie

Na nasze zdrowie wpływa tak wiele czynników poza opieką zdrowotną. Opieka zdrowotna stanowi jedynie 10%-20% tego, co czyni nas zdrowymi. Oprócz genetyki i wyborów dotyczących stylu życia, wiele czynników wpływa na zdrowie jednostki i społeczności. Razem czynniki społeczne, które wpływają na nasze zdrowie (dochód, wykształcenie, powiązania społeczne i mieszkanie) stanowią do 40% tego, co utrzymuje nas w zdrowiu.

Poniżej świetna grafika przedstawiająca badania dotyczące tego jak ludzie spędzają dzień[1].

\"\"

Patrząc na wykres powyżej można wyciągnąć pewne wnioski: większość z nas stara się dzielić swoje dni na „pracę, odpoczynek i zabawę”, więc istnieją pewne przewidywalne schematy. Najwięcej czasu spędzamy pracując i śpiąc; płatna praca, prace domowe, wypoczynek, jedzenie i spanie zajmują łącznie 80-90% z 1440 minut, które wszyscy mamy do dyspozycji każdego dnia.

Pozostałe 10-20% procent naszego czasu wykorzystujemy na różne sposoby.

Jednak okazuje się, że brak czasu może nie być wymówką, by nigdy nie ćwiczyć: nowe badanie pokazuje, że Amerykanie mają co najmniej 4,5 godziny wolnego czasu każdego dnia. Po prostu poświęcają dużą część na przewijanie na ekranie: laptopy, smartfony, telewizory, co tylko chcesz. W rzeczywistości żadna grupa płciowa ani ekonomiczna nie poświęca więcej niż 7% swojego wolnego czasu na ćwiczenia lub ogólną sprawność fizyczną.

Przeciętnie ludzie zgłaszali, że mają ponad 300 minut (ponad pięć godzin) wolnego czasu dziennie. Większość tego wolnego czasu przeznaczono na ekran. Mężczyźni spędzali średnio 211 minut (ponad trzy i pół godziny) swojego wolnego czasu patrząc na ekrany, podczas gdy kobiety spędzały 175 minut (prawie trzy godziny). Reszty niestety nie poświęcają na ćwiczenia. Naukowcy odkryli, że mężczyźni stwierdzili, że spędzają średnio zaledwie 24 minuty, a kobiety pocą się tylko 14 minut dziennie.

Istnieje wiele czynników społecznych, które mogą wpływać na stan zdrowia i sprawności fizycznej danej osoby. Zdrowie to odczuwany przez człowieka stan dobrego samopoczucia i wolności od chorób.

Zatem co wpływa na nasze zdrowie?

Jednak stając przed wyborem czy wieczorem obejrzysz obcinek serialu na Neflixie czy pójdziesz pobiegać, wybierając między zjedzeniem popcornu lub winogron albo zastanawiając się czy na imprezie integracyjnym chcesz wypić piwo czy napić się wody największym determinantem jesteś… Ty.

Asertywność jest głównie kojarzona z odmawianiem przyjęcia niechcianych obowiązków.

Jednak to nie jest jedyne wykorzystanie tej umiejętności. Bycie asertywnym jest wyraźną oznaką szacunku dla samego siebie. Niezależnie od tego, czy chcesz podwyżkę, awans, czy po prostu wpłynąć na pozytywną zmianę w swoim życiu, znalezienie głosu, o który możesz poprosić i uzyskać to, czego chcesz, może być trudne. Wymaga asertywności. Stanie się osobą asertywną wymaga trochę praktyki, ale jest to kluczowa umiejętność komunikacji, która może sprawić, że będziesz bardziej pewny siebie i skutkować bardziej satysfakcjonującym życiem. Zachowanie asertywne w odniesieniu do dobrego samopoczucia jest umiejętnością wyuczoną i może zająć trochę czasu.

Co oznacza asertywność w dbaniu o zdrowie? Mamy trzy rady, które mogą wam pomóc ją zrozumieć i wprowadzić w życie.

Zacznij od małych celów.

Nie musisz nagle przestać zupełnie jeść fast foot’dów i biegać maratony. Możesz zacząć od słodzenia o jedną łyżeczkę mniej i wyjścia z autobusu przystanek wcześniej. Albo raz w tygodniu nie kupować drożdżówki tylko przygotować sobie sałatkę.

Bądź prosty i bezpośredni.

Nie zostawiaj miejsca na błędną interpretację. To nie tak, że nie chcesz się integrować. Po prostu nie chcesz jeść czegoś co ci szkodzi. Możesz nawet zaproponować zjedzenie lunchu w innym miejscu. Asertywność jest skuteczna, ponieważ jest prosta. Powiedz drugiej osobie, jak się czujesz, używając zaimka „ja”. Zaczynając od „ty” zakładasz, że wiesz, co czuje druga strona, i wydaje się, że jest to bardziej agresywny styl komunikacji. Prawie ¼ pracowników amerykańskich firm pije podczas imprez integracyjnych, prawie 50% uważa, że wspólne picie wzmacnia więzi między pracownikami.

Zapamiętaj swój język ciała.

Możesz zauważyć, że wstawanie wcześniej Ci nie służy. Albo kładzenie się wcześniej. Może godzina spędzona na ćwiczeniach to za dużo dla Twojego ciała. A może jedno piwo w nagrodę poprawia Twój stan psychiczny? Musisz na to patrzeć bardzo krytycznie. Co jest potrzebą, a co kaprysem wynikającym z przyzwyczajenia.

Twoje słowa to tylko część tego, jak komunikujesz się z innymi. Prawdziwą zmianę zauważysz jak zrozumiesz i zapamiętasz swój język ciała.

Źródła:

https://www.cnbc.com/2019/01/24/48percent-of-people-think-sharing-a-drink-improves-work-relationships.html

https://www.acs.edu.au/info/natural-health/mental/social-influences.aspx

https://www.businessinsider.com/new-study-americans-free-time-exercise-phones-2019-11?IR=T

https://www.runnersworld.com/news/a29862504/americans-daily-free-time-research/


[1] https://ourworldindata.org/time-use-living-conditions

Udostępnij