Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Jak wellbeing Twoich dzieci wpływa na Twoją pracę?

kelly-sikkema-beg4vkagLzs-unsplash-930x620

Eksperci ds. zdrowia behawioralnego z On Our Sleeves odkryli, że problemy zdrowotne dzieci i obawy rodziców rosną od lat i mogą nadal to robić, powiedział Bledsoe Post. „Więc jeśli spojrzymy wstecz, aby patrzeć w przyszłość, musimy być gotowi na nowe dostosowania, ponieważ życie po pandemii nadal się zmienia” – powiedziała.

Ale aby usunąć piętno związane ze zdrowiem psychicznym, Bledsoe Post zachęca rodziców do szczerych rozmów z dziećmi i szukania zasobów w pracy.

„Dzieci mają takie same potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego, jak dorośli”, powiedziała, zauważając, że połowa wszystkich chorób psychicznych w życiu zaczyna się przed 14 rokiem życia. „Jeśli więc możemy zacząć rozmawiać ze sobą, z trenerami, z doradcami, z nauczycieli i w miejscu pracy, pracodawcy mogą dołączyć do nas w poszukiwaniu rozwiązań i pomaganiu swoim pracownikom być bardziej skoncentrowanym i produktywnym, gdy są w pracy”.

Rodzicielstwo wiąże się z pewnymi bardzo realnymi wyzwaniami, związanymi ze wszystkimi etapami, począwszy od urodzenia, co może następnie wpłynąć na naszą zdolność radzenia sobie z presją w pracy. Wielu rodziców doświadcza problemów natury zdrowia psychicznego, chociaż nie zawsze są tego świadomi. Zamiast tego mogli zauważyć trudności w radzeniu sobie z presją w pracy, żonglowanie zmianą priorytetów i obowiązków lub poczucie przytłoczenia, często nie wiedząc dlaczego.

Istnieje kilka kluczowych zmian związanych z rodzicielstwem, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne, w tym:

  • Wahania hormonów
  • Niedobory snu i inne problemy ze snem
  • Zmienione obowiązki i priorytety
  • Presja czasu
  • Zmiany w procedurach

Rodzicielstwo nie zawsze jest radosne.

Dla wielu wiąże się to również z ciągłym zamartwianiem się, ciągłym zmęczeniem, przytłaczaniem, brakiem równowagi emocjonalnej i nigdy nie nadąża za niekończącą się listą rzeczy do zrobienia i konkurencyjnymi priorytetami.

Dodajmy do tego, że jesteśmy nieustannie bombardowani tym, jak wychowywać, jak dbać o siebie, jak mieć to wszystko i możemy znaleźć się w zamieszaniu.

Tak jak mamy wyższe niż kiedykolwiek wcześniej oczekiwania wobec siebie i naszej produktywności, tak samo odzwierciedlamy to w naszym rodzicielstwie. Każdego dnia pojawiają się nowe artykuły o tym, jak być rodzicami, jak wychowywać dzieci tak, aby były odporne na presję współczesnego życia i jak zamanifestować pomyślną przyszłość dla siebie zawodowo i jako rodzica.

Pierwszym krokiem do zachowania higieny psychicznej jest zastanowienie się, jak rodzicielstwo zmieniło nas, biologicznie i społecznie:

  1. Zacznijmy od spojrzenia na nasze hormony – udokumentowano, że kobiety przechodzą ogromne zmiany hormonalne podczas ciąży i porodu, których efekty trwają do 2 lat po porodzie.
  2. Mężczyźni mają wysoki poziom testosteronu, który spada, gdy zostaje tatą, gdy mózg przygotowuje się do nowej roli (testosteron blokuje pozytywne działanie oksytocyny, która umożliwia nawiązanie więzi z dzieckiem). Spadek testosteronu jest ważny, ponieważ pozwala tacie być bardziej wrażliwym na dziecko i bardziej zmotywowanym do opieki nad nim. Oksytocyna wywiera na nie większy wpływ, gdy przytulają swoje dziecko. Równie dobrze wiemy, że testosteron chroni przed obniżonym nastrojem, więc obniżenie poziomu testosteronu w połączeniu z walką o nową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym lub partnerem z depresją poporodową może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej u mężczyzn.
  3. Kiedy jesteśmy zmęczeni, nasz niepokój zaczyna narastać – mówimy, że trafia to do naszego metaforycznego wiadra stresu.
  4. Mózg początkowo postrzega wszystkie zmiany jako potencjalne zagrożenie i dlatego pozostanie w stanie „wysokiej czujności”. Dostosowanie się do tej zmiany zajmuje mózgowi trochę czasu, zwłaszcza jeśli jesteś osobą, dla której przystosowanie się do zmiany jest trudniejsze.
  5. Problem polega na tym, że nasze wiadro stresu jest opróżniane przez dobry sen – a dokładniej nasz Rapid Eye Movement lub sen REM, i powszechnie przyjmuje się, że posiadanie dzieci często prowadzi do zaburzeń snu – szczególnie w pierwszym roku i do 4-5 w niektórych przypadkach lata i dłużej.

Jakie rozwiązanie przygotowaliśmy?

Zdajemy sobie sprawę, że świadomość, edukacja, dbanie o swoje emocje i praca nad swoimi nawykami jest drogą do poprawy zdrowia. Dlatego z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka przygotowaliśmy event dla firm, w którym zapewniamy wszystkie te elementy:

  • Mini webinar: Jak kształtować zdrowe nawyki od najmłodszych lat?
  • Warzywizm: Gotowanie na ekranie dla całej rodziny
  • Indywidualne videokonsultacje: Parenting/psycholog dzieci
  • Biblioteka zdrowia dla całej rodziny: podcast, artykuły, wideo

Zapraszamy do kontaktu!

Źródła:

https://www.cbsnews.com/news/children-mental-health-parents-work-lives-survey/

Udostępnij