Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Dlaczego różnorodność się nie opłaca?

clay-banks-LjqARJaJotc-unsplash-930x620

Problem z różnorodnością polega na tym, że wyprowadza niektórych ludzi ze strefy komfortu. Niektórzy profesjonaliści definiują skład idealnego zespołu jako osoby wywodzące się z tej samej kultury, pochodzenia etnicznego, doświadczenia edukacyjnego lub statusu społecznego.

Kiedy ludzie się boją, skupiają się na przetrwaniu, a nie na produktywności.

Mimo że zalety i wady różnorodności w miejscu pracy pokazują, że zespoły mogą o ponad 30% bardziej produktywne, gdy skupiają się na wyjątkowości, niektórzy ludzie nie są gotowi wyjść poza swoją strefę komfortu. Wolą zamienić krótkoterminowy komfort na długoterminowe straty zysków.

  1. Rozkładanie nagrody i odpowiedzialności. Kiedy celem jest promocja jednostki, a nie zespołu, inicjatywa na rzecz różnorodności zawodzi. Musisz wyjść poza to, co widzisz, aby stworzyć zespół, który się nawzajem uzupełnia. Oznacza to, że muszą być liderzy, ludzie zadowoleni ze swojej obecnej pozycji oraz osoby, które przychodzą do pracy z powodu swojej pasji. Musi być też różnorodność emocjonalna.
  2. Za dużo opinii. Kiedy menedżerowie zatrudniający koncentrują się na różnorodności, tworzą szereg różnych opinii, które mogą ułatwić znalezienie właściwej drogi do dalszego postępu. Są też chwile, kiedy sama liczba dostępnych opinii może stwarzać problem dla organizacji. Kiedy każdy ma szansę zostać wysłuchanym, tempo projektu może zwolnić równie szybko, jak może wzrosnąć. Jeśli nie możesz dojść do konsensusu z zespołem, to zadanie podjęcia decyzji należy do przełożonego. Oznacza to, że ktoś będzie miał rację, inni będą się mylić, a ten proces może z czasem wywołać niezgodę w szeregach. Ludzie, którzy czują, że ich perspektywy są ignorowane, mogą przestać dzielić się swoimi pomysłami z powodu tego problemu, co przede wszystkim zmniejsza korzyści z podejścia do różnorodności.
  3. Zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa. Zatrudnienie najlepszych ludzi na otwarte stanowiska kosztuje dużo, między pensją a świadczeniami. Z powodu tego problemu często zdarza się, że firmy szukają możliwości offshoringu, które mogą pomóc im dodać unikalne perspektywy do ich tożsamości korporacyjnej bez znacznych kosztów pracy. Ten problem może powodować brak bezpieczeństwa pracy dla obecnych pracowników, co może ograniczać ich skupienie i wydajność. Platformy takie jak Upwork i Fiverr wprowadzają również freelancerów do tej mieszanki. Jeśli firma może zatrudnić niezależnych wykonawców po niższej stawce, aby otrzymać taką samą lub lepszą pracę, to zrobią to.
  4. Niektóre zespoły po prostu nie radzą sobie z różnorodnością. Różne perspektywy tworzą unikalne opinie i podejścia do życia, które mogą powodować poważne nieporozumienia w miejscu pracy. Nie jest niczym niezwykłym, że każda osoba wierzy, że jej indywidualne perspektywy są właściwe, więc podzielą się tymi informacjami z innymi. Jeśli zdarzy się, że ktoś się nie zgodzi, niektórzy uznają to za osobisty atak na ich charakter, integralność, a nawet ich duchowość.

  • Różnorodność w miejscu pracy może powodować problemy komunikacyjne. Ten punkt jest cokolwiek oczywisty – co nie zmienia faktu, że nie na leży tego lekceważyć.
  • Liczba skarg często wzrasta wraz z inicjatywą na rzecz różnorodności. Zwykle występuje więcej konfliktów między poszczególnymi członkami zespołu w zróżnicowanym środowisku w porównaniu z tym, w którym większość ludzi pochodzi z tej samej perspektywy. Różne nawyki i style pracy mogą powodować kłopotliwe rezultaty. Wyobraź sobie, że siedzisz obok współpracownika, który musi ciągle klikać długopis, aby myśleć. Bez proaktywnego zarządzania zwykle występuje wzrost skarg i zażaleń, co oznacza, że na dochodzenia przeznacza się więcej czasu i pieniędzy. Ta wada może stać się tak poważna, że niektóre firmy odnotują gwałtowny wzrost rezygnacji, ponieważ nie lubią być umieszczane w „niekomfortowej” sytuacji.

 

Indywidualna historia?

Łatwiej jest wypowiadać się na temat różnorodności, wskazując indywidualne historie. Mniej niż 5% dzisiejszych firm z listy Fortune 500 ma kobietę CEO. Na tym stanowisku kierowniczym jest więcej mężczyzn o tym samym imieniu niż kobiet. Wiele firm analizuje indywidualne historie, które mogą znaleźć, aby stwierdzić, że są zróżnicowane, oszukując się myślą, że są postępowe, podczas gdy rzeczywistość jest zupełnie odwrotna.

Posiadanie jednej kobiety w zarządzie nie czyni zespołu kierowniczego zróżnicowanym. Zatrudnienie jednej osoby innego pochodzenia też nie jest różnorodnością. Aby ten proces zadziałał, firmy muszą być uczciwe wobec siebie i wykonywanej pracy.

Jednak mimo, nie ukrywajmy, większej ilości problemów niż plusów – warto stawiać na różnorodność. Lecz należy podejść do tego z głową, planem i na spokojnie.

Źródła:

https://futureofworking.com/11-advantages-and-disadvantages-of-diversity-in-the-workplace/

Udostępnij