Jak powinna wyglądać dobra konsultacja dietetyczna?

pexels-gustavo-fring-5622196

Gdy słyszymy o wizycie u dietetyka, najczęściej kojarzy nam się to ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Stwierdzenie to jest omylne. Dietetyk nie pomaga tylko i wyłącznie ludziom otyłym. W dzisiejszych czasach zdrowe odżywianie się jest wyjątkowo ważne, dla większości społeczeństwa. Dieta musi być nie tylko zdrowa, ale przede wszystkim dopasowana do indywidualnych potrzeb organizmu. Dla własnego bezpieczeństwa oraz pewności uzyskania wymarzonych efektów warto skorzystać z pomocy dietetyka. Przed konsultacją u dietetyka jesteśmy pełni obaw. Co powinniśmy wiedzieć przed taką wizytą? 

Z czego składa się konsultacja dietetyczna?

Na samym wstępie, warto wspomnieć, że konsultacja dietetyczna nie musi odbywać się tylko i wyłącznie stacjonarnie. Wiele firm może pochwalić się możliwością przeprowadzania konsultacji online. Procesy w obu przypadkach są dosyć podobne

  1. Umówienie konsultacji z dietetykiem.

Umówienie konsultacji często odbywa się poprzez kontakt telefoniczny, mailowy, czat, formularz kontaktowy na stronie internetowej poradni lub dietetyka.

  1. Szczegółowy wywiad żywieniowy i zdrowotny.

Aby usprawnić przebieg konsultacji, specjalista może poprosić o uzupełnienie potrzebnych danych w kwestionariuszu tj. wiek, waga, historia choroby, zażywane leki, aby udzielić trafniejszych porad.

  1. Wyznaczenie celów.

Ważne jest, aby wyznaczyć osiągalne cele, realne do osiągnięcia. Pomaga to utrzymać poziom motywacji pacjentów.

  1. Analiza składu ciała.

Dietetyk może dokonać analizy składu ciała wyłącznie w gabinecie lekarskim.
Wówczas lekarz sprawdza wagę, poziom nawodnienia, oraz stosunek masy mięśniowej, kośćca i tkanki tłuszczowej. W przypadku konsultacji online dietetyk może jedynie poprosić pacjenta o dokonanie pomiaru wagi za pomocą wagi łazienkowej i metra krawieckiego. Po otrzymaniu parametrów dietetyk ocenia skład i masę ciała.

  1. Ustalenie planu żywieniowego.

Lekarz udzielna indywidualnych wskazówek żywieniowych oraz suplementacyjnych. Ustala również termin wizyty kontrolnej, aby przekonać się, czy udzielone porady są przez pacjenta wdrożone.

  1. Ustalenie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej.

Dążąc do ustalonego celu, istotne jest, aby brać pod uwagę aktywność fizyczną, która również wpływa korzystnie na zdrowie pacjentów.

  1. Zlecenie badań

Podczas konsultacji, dietetyk może zalecić dodatkowe badania, aby lepiej dostosować system odżywiania.

Wymienione elementy są kluczowe, aby poprowadzić pacjenta w dobrym kierunku. Jeśli podczas Twojej konsultacji z dietetykiem wystąpią powyższe elementy, możesz być pewien, że jesteś w dobrych rękach.

Zalety i wady konsultacji z dietetykiem online

Mając pogląd na to, czym różni się konsultacja stacjonarna od konsultacji online, warto rozważyć możliwość konsultacji za pomocą internetu. W dzisiejszych czasach digitalizacja jest na porządku dziennym, a praca zdalna stała się normalnością. Setki firm prowadzi działania na odległość, nie czując specjalnej różnicy w efektywności wykonywania działań. Może warto więc przeprowadzić inne działania również za pomocą komputera?

Zalety konsultacji z dietetykiem online:

  • pacjent nie musi się ruszać z domu – wyjście z domu jest super do momentu, gdy na dworze świeci słońce i jest ciepło. Kto chciałby wychodzić, gdy na dworze jest ciemno i leje deszcz?
  • oszczędność czasu i pieniędzy – transport w miejsce konsultacji bywa problematyczny – jeśli konsultacja odbywa się w Warszawie, można stracić wiele czasu, stojąc w korku, szczególnie w godzinach szczytu. Przeprowadzając konsultacje z domu można zaoszczędzić również pieniądze – nie stracimy ich na paliwo.
  • krótszy czas oczekiwania – wizyty online są wykonywane zazwyczaj szybciej niż w stacjonarnym gabinecie

Wady konsultacji z dietetykiem online:

  • problematyczne dla osób, które szybko tracą motywację – mniej zdyscyplinowani pacjenci mieć problem z osiągnięciem wyznaczonego celu.
  • brak możliwości przeprowadzenia analizy składu ciała – pacjent musi przeprowadzić ją we własnym zakresie – może przeprowadzić błędne pomiary
  • nieodpowiednie dla starszych osób – starsze osoby czasami nie rozumieją technologii i mogą mieć problem w momencie, w którym napotkają jakiś problem – np. utrata połączenia internetowego.

Podsumowanie

Wizyta u dietetyka nie musi odbywać się w tradycyjny sposób. Świat idzie naprzód a my razem z nim. Konsultacja online nie musi być gorsza niż ta  przeprowadzona niż ta w gabinecie lekarskim. Oba typy konsultacji, przeprowadzone w prawidłowy sposób, będą przynosić rezultaty, jeśli pacjent sumiennie dąży do celu. Warto rozważyć wady i zalety konsultacji online, ponieważ opcja ta może być właściwsza dla osób, które potrafią motywować się same. Pierwszym krokiem w kierunku konsultacji z dietetykiem jest zorientowanie się, jak powinna wyglądać poprawnie przeprowadzona konsultacja, aby po czasie się nie zawieść i osiągnąć wymarzone efekty.

Udostępnij