Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Jak budować dobre relacje w miejscu pracy?

pexels-christina-morillo-1181533

Jak budować dobre relacje w miejscu pracy?

Każdy z nas marzy o tym, aby pracodawca zapewniał dobre warunki pracy. Ponad 60% pracowników cieszy się szacunkiem ze strony szefa. Wpływa to pozytywnie na atmosferę pracy, co więcej pracownicy nie doświadczają nadmiernej kontroli ze strony przełożonego. Na relacje z przełożonym ogromny wpływ ma kultura organizacji, a więc system wartości prezentowany przez firmę i jej członków, obowiązujące procedury oraz wizja prowadzenia biznesu. Relacje z szefem, a także z innymi pracownikami są niezwykle ważne.

Dlaczego warto tworzyć dobre relacje z innymi?

Relacje decydują o samopoczuciu pracowników. Jeśli pracownik nie czuje się doceniany, jest poniżany w pracy, stale zestresowany, przeciążony zadaniami, nie będzie się dobrze czuł w miejscu pracy, a co za tym idzie, nie będzie chciał do niej przychodzić lub zacznie myśleć o zmianie miejsca zatrudnienia. Tym samym będzie miało to wpływ na rotację pracowników, która dla firmy jest zjawiskiem negatywnym. Niechęć związana z miejscem pracy nie wpływa dobrze na efektywność. Inaczej wykonują swoje obowiązki, ludzie, którzy są doceniani, chwaleni za wykonaną pracę, mają znajomych w pracy, są traktowani z szacunkiem i wyrozumiałością. Dzięki dobremu samopoczuciu utrzymywanego przez relacje z innym w miejscu pracy pracownik w pełni korzysta ze swojego potencjału. Dowartościowani pracownicy mają większą satysfakcję z wykonywanej pracy, wykazują większą motywację i zaangażowanie, a ich efektywność wzrasta. Wówczas firma funkcjonuje lepiej i osiąga lepsze wyniki. Niewłaściwe otoczenie może obniżać wydajność o 17%. Dobrze dopasowane – zwiększa dobrostan pracowników, a w efekcie ich efektywność aż o 12,5%.

5 zasad relacji z szefem

Szef odgrywa ważną rolę w życiu pracownika, więc im lepiej będzie go znał, tym większe prawdopodobieństwo, że będą się lepiej dogadywać. Szacunek między szefem oraz jego pracownikami jest niezwykle ważny i stanowi klucz do sukcesu każdej firmy. W jaki sposób można poprawić relację z głową zespołu?

 1. Bądź sobą.

Nie udawaj kogoś innego. Szef z pewnością doceni Twoją autentyczność. Jeśli w Twoim życiu dzieje się coś, co wpływa na jakość i szybkość wykonywania obowiązków, powinieneś dać znać przełożonemu. W ten sposób będzie mógł on podjąć działanie, które usprawni funkcjonowanie całego departamentu, zmniejszając prawdopodobieństwo poniesienia strat.

 1. Bądź szczery.

Nawiązując do poprzedniego punktu, zgłaszaj szefowi rzeczy, które mają realny wpływ na efekty Twojej pracy. Bardzo ważne dla szefów firm jest to, czy jego pracownik jest z nim szczery — czy jasno sygnalizuje swoje obawy, uwagi problemy. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, daj znać. Koniec końców, wspólnym celem wszystkich zatrudnionych jest dowożenie jak najlepszych wyników.

 1. Wyjdź z inicjatywą.

Największe wrażenie robią zawsze osoby, które się wyróżniają. Wyjdź poza schemat działania, bądź pewny siebie, zaszokuj swoją produktywnością oraz motywacją do pracy. Nie bój się wyrażać swoich opinii i rzucaj nowymi pomysłami. Choć dla części mogą wydawać się one abstrakcyjne, być może Twój szef stanie po Twojej stronie.

 1. Spróbuj rozwiązać problem samodzielnie.

Twój szef na pewno doceni fakt, iż starasz się rozwiązywać napotkane trudności samodzielnie. Zdarzy się, że jakiś problem może być rozwiązany łatwo i szybko, bez rozpraszania managerów. Oczywiście — czasami konieczna jest interwencja innych. Niektórych rzeczy po prostu nie da się przeskoczyć. Wówczas nie bój się spytać o pomoc.

 1. Zaproponuj miesięczne spotkania.
  Comiesięczne spotkania są świetną okazją do omówienia efektów Twojej pracy. Dzięki nim Twój szef zobaczy, że naprawdę Ci zależy na osiąganiu jak najlepszych wyników. W trakcie takich spotkań będziesz dostawał regularny feedback, który sprawi, że będziesz wykonywał swoje obowiązki znacznie lepiej, biorąc pod uwagę udzielone rady. 

5 sposobów na dobre relacje ze współpracownikami

Przyjemna atmosfera w miejscu pracy to jeden z powodów, dla których chętnie przychodzimy do firmy. Relacja z szefem to jedno, natomiast relacja ze współpracownikami, z którymi pracujemy na co dzień, przyczynia się do panującej atmosfery. Na pozytywny klimat pracy składa się kilka czynników:

 1. Odpowiednia forma komunikacji.
  Komunikacja to podstawa funkcjonowania organizacji — dzięki niej można koordynować zadania oraz rozwiązywać problemy. Postaraj się, aby Twoje komunikaty były zrozumiałe, bezpretensjonalne, precyzyjne. Nie zapominaj o informacji zwrotnej, a więc konstruktywnej krytyce!
 1. Kultura osobista.

O sposobie, w jaki jesteśmy odbierani, najczęściej świadczą: punktualność, słownictwo, umiejętność zachowania się w różnych sytuacjach czy sposób, w jaki się ubieramy. Ma to niesamowity wpływ na sposób, w jaki jesteśmy odbierani.

 1. Tolerancja dla błędów.

Każdy z nas jest tylko człowiekiem. Dajmy sobie przestrzeń na popełnianie błędów. Jeśli zauważymy, że kolega z pracy popełnił błąd, zasygnalizujmy to w najbardziej uprzejmy sposób, nie wywołując niepotrzebnej presji i poczucia winy.

 1. Wzajemna pomoc.

Praca w zespole umożliwia osiąganie celów, które momentami trudno zrealizować w pojedynkę. Warto pomagać bezinteresownie. Relacje oparte na życzliwości przynoszą satysfakcję i dobre samopoczucie oraz rodzą poczucie, że można na sobie polegać w każdej sytuacji.

 1. Uczciwość.

Rozmawiaj szczerze o swoich problemach. Jeśli czujesz, że nie układa Ci się z kimś z zespołu, porozmawiaj o tym. Trudno czuć się komfortowo, w towarzystwie osoby, z którą mamy nierozwiązany konflikt.

Podsumowując, relacje z pracy są kluczem do sukcesu — zarówno personalnego, jak i całej firmy. Warto dbać o dobre kontakty ze współpracownikami i przełożonymi, ponieważ wpływa to pozytywnie na atmosferę w pracy. Dzięki pozytywnemu klimatowi, pracownicy czują się pewniej w miejscu pracy, a tym samym wzrasta ich motywacja, zaangażowanie oraz efektywność! 

Udostępnij