Jak budować w sobie dobrą postawę ciała

Jak budować w sobie dobrą postawę ciała

Dobra postawa to coś więcej niż dobry wygląd. Pomaga zwiększyć ogólną siłę, elastyczność i wspomóc równowagę w ciele. To wszystko składa się na to, że zmniejsza się ból mięśni i zwiększa energię w ciągu dnia. Właściwa postawa zmniejsza również obciążenie mięśni i więzadeł, co może zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Skupienie się na poprawie postawy pomaga również stać się bardziej świadomym swoich mięśni, co ułatwia korygowanie własnej postawy.

Są dwa rodzaje włókien mięśniowych

  • Mięsień szkieletowy składa się z dwóch rodzajów włókien mięśniowych – statycznego (często nazywanego „wolnokurczliwym”) i fazowego (często nazywanego „szybkokurczliwym”). Ogólnie rzecz biorąc, statyczne włókna mięśniowe znajdują się w głębszych warstwach mięśni. Pomagają nam utrzymać postawę bez większego wysiłku i przyczyniają się do równowagi poprzez „wyczuwanie” naszej pozycji i przekazywanie tych informacji do mózgu. Fazowe włókna mięśniowe są wykorzystywane do ruchu i aktywności. Włókna statyczne powoli spalają energię i mogą pracować przez długi czas bez zmęczenia. Jednak włókna fazowe szybko wyczerpują się. Zła postawa powoduje zmęczenie mięśni, ponieważ w celu utrzymania pozycji ciała wykorzystuje włókna fazowe zamiast włókien statycznych.

Głębsze warstwy mięśni zajmują się „wyczuwaniem” naszej pozycji w przestrzeni i przekazywaniem tych informacji do mózgu. Jeśli tę funkcję przejmą mięśnie, które zawierają głównie włókna fazowe, mózg otrzymuje niepełny obraz. Mózg zakłada, że ciało musi być podparte, aby przeciwdziałać skutkom grawitacji, co powoduje dalsze skurcze mięśni. To przyczynia się do ogólnego zmęczenia i bólu odczuwanego przez osobę o złej postawie.

Ćwiczenia, które wspomagają nasze ciała:

  1. Pozycja dziecka

Być może znacie już ją z jogi. Ta pozycja rozciąga i wydłuża kręgosłup, pośladki i ścięgna podkolanowe. Pomaga uwolnić napięcie w dolnej części pleców i szyi. Jest niesamowicie rozluźniająca i bardzo przyjemna.

  1. Skłon do przodu

Tę z kolei pozycję możecie kojarzyć jeszcze z szkoły. W dużym skrócie: jest to rozciąganie w pozycji stojącej uwalnia napięcie w kręgosłupie, ścięgnach podkolanowych i pośladkach. Rozciąga również biodra i nogi. Podczas wykonywania tego rozciągania można czuć, że cała tylna strona ciała otwiera się i wydłuża.

3. Krowa-kot

Ponownie pozycja znana przede wszystkim z jogi. By ją wykonać przejdź do pozycji \”na czworaka\” i najpierw wygnij kręgosłup w \”dół\” i spójrz lekko w górę, następnie kręgosłup wygnij w \”górę\” i głowę schowaj między ramiona. Uważaj jedynie, by nie obciążyć i nie uszkodzić kręgosłupa lędźwiowego, ponieważ to może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Inne nasze sugestie:

  • Unikaj siedzenia na miękkich, miękkich krzesłach. Użyj rolek lędźwiowych, aby podeprzeć dolną część pleców, gdy siedzisz na zwykłych krzesłach lub prowadzisz samochód.
  • Przełącz się na ergonomiczne krzesła w biurze lub w każdej czynności, która wymaga siedzenia przez długi czas.
  • Upewnij się, że materac zapewnia wystarczające wsparcie, aby kręgosłup był wyprostowany, gdy leżysz na boku.
  • Użyj poduszki, która podtrzymuje szyję.
  • Trzymaj plecy prosto i używaj mięśni ud podczas podnoszenia dużych ciężarów.

 

Objawy złej postawy:

  • Zaokrąglone ramiona
  • Zgięte kolana podczas stania lub chodzenia
  • Głowa pochylająca się do przodu lub do tyłu
  • Ból pleców
  • Bóle i bóle ciała
  • Zmęczenie mięśni
  • Ból głowy

 

Może warto rozważyć zakup korektora postawy?

Wbrew pozorom nie noszą ich tylko dzieci. Jednym z najskuteczniejszych sposobów korygowania złej postawy jest korektor postawy. Możesz pomyśleć, że jacuzzi, salony masażu i inne zajęcia pomogą, to jednak oferują one jedynie tymczasowe rozwiązanie problemów większości ludzi. Ponadto działają profilaktycznie.

Udostępnij