Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Jak wpływają na nas rośliny?

Jak wpływają na nas rośliny

Być może zauważyliście, że w pewnych środowiskach czujecie się lepiej, a w niektórych gorzej. Być może zauważyliście to nawet w swoich wynikach w pracy, że po prostu źle wpływa na was otoczenie. Jednym z takich elementów, które bez wątpienia na nas pływają, są… rośliny. Albo ich brak.

Poniżej kilka sposobów, jak rośliny mogą nam pomóc:

 

  1. Koncentracja i pamięć.

Przebywanie w pobliżu roślin pomaga ludziom lepiej skoncentrować się w domu i miejscu pracy. Badania pokazują, że zadania w otoczeniu natury są wykonywane lepiej i dokładniej. Co więcej, przebywanie wśród roślin może poprawić wydajność pamięci i koncentrację uwagi o dwadzieścia procent, jak wykazały ostatnie badania University of Michigan (Sewach).

  1. Kwiaty wzbudzają szczęście.

Posiadanie kwiatów w domu i biurze znacznie poprawia nastrój ludzi i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia depresji związanej ze stresem. Pomagają ludziom czuć się bezpiecznie i zrelaksowani. Naturalne piękno estetyczne działa kojąco na ludzi. Ludzie, którzy trzymają kwiaty w swoim domu, czują się szczęśliwsi, mniej zestresowani i bardziej zrelaksowani. Tym samym wspomaga kreatywność oraz ułatwia skupienie się.

  1. Zdrowie i rekreacja.

Dostęp do parków i zajęć rekreacyjnych w otoczeniu natury jest skorelowany z aktywnością fizyczną, która poprawia nastrój i przyczynia się do ogólnego stanu zdrowia.

Ludzie są znacznie bardziej skłonni do ćwiczeń, gdy istnieje bezpłatny, estetyczny obszar lub obiekt, z którego mogliby korzystać. Dzięki temu mieszkańcy dzielnic z pięknymi parkami są znacznie zdrowsi.

  1. Przyspiesza proces gojenia.

Obecność roślin w szpitalnych salach pooperacyjnych i/lub widoki estetycznych ogrodów pomagają pacjentom szybciej się goić.

Krzewy, drzewa i kwiaty mają praktyczne zastosowanie w szpitalach: obecność roślin w salach pooperacyjnych znacznie skraca czas potrzebny na gojenie. Zwykłe codzienne oglądanie kwiatów i innych roślin ozdobnych na terenach zielonych poza salą pooperacyjną znacznie przyspiesza czas powrotu do zdrowia. Inną techniką skracania czasu rekonwalescencji jest terapia ogrodnicza, w ramach której pacjenci sami dbają i pielęgnują rośliny. Pacjenci, którzy fizycznie wchodzą w interakcje z roślinami, doświadczają znacznie skróconego czasu rekonwalescencji po zabiegach medycznych.

  1. Poprawiają relacje z innymi ludźmi.

Badania pokazują, że ludzie, którzy spędzają dużo czasu wokół roślin, mają lepsze relacje z innymi. Wynika to z uwrażliwienia na otoczenie. Badania wykazały, że ludzie, którzy spędzają więcej czasu wokół roślin, znacznie częściej próbują pomagać innym i często mają bardziej zaawansowane relacje społeczne. Osoby dbające o przyrodę chętniej dbają o innych, docierając do rówieśników i tworząc wspólne więzi wynikające ze wspólnych zainteresowań.

  1. Wspomagają wydajność.

Spędzanie czasu w środowisku naturalnym sprawia, że ludzie lepiej wykonują swoją pracę. Zwiększa również poziom energii i poczucie witalności. Środowiska naturalne wywołują tym samym pozytywne nastawienie do życia, sprawiając, że ludzie czują się bardziej „żywi” i aktywni.

  1. Wspomagają proces uczenia się.

Utrzymywanie roślin w środowisku uczenia się zwiększa możliwości uczenia się, pomagając mu się skupić i skoncentrować. Poprawia to zdolność uczenia się nowych rzeczy i ułatwia przyswajanie i zatrzymywanie informacji. Szczególnie w przypadku osób, które mają problemy ze skupieniem uwagi, dodanie roślin do miejsca pracy, może mieć pozytywny wpływ na sposób uczenia się.

  1. Właściwości lecznicze.

Jedną z bardziej oczywistych zalet roślin i drzew jest to, że wiele z nich ma cenne właściwości lecznicze. Daje możliwość dodatkowych badań naukowych nad możliwymi pozytywnymi wartościami leczniczymi roślin. Naturalne środki ziołowe to proste i holistyczne metody leczenia powszechnych chorób i dolegliwości. Niektóre można zrobić w domu i są naturalnym sposobem leczenia. Oczywiście ich stosowanie należy najpierw skonsultować z lekarzem.

  1. Zdrowie psychiczne.

Badania dowiodły, że ludzie, którzy spędzają więcej czasu na łonie natury, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i bardziej pozytywnym nastawieniem do życia.

Udowodniono, że przebywanie na zewnątrz wokół roślin poprawia zdrowie psychiczne ludzi. Ludzie, którzy codziennie spędzają czas poza domem, są mniej podatni na depresję lub stres, a tym samym mniej obciążają zdrowie psychiczne.

  1. Redukcja stresu.

Badania pokazują, że ludzie, którzy spędzają czas na uprawie roślin, odczuwają mniej stresu w swoim życiu. Rośliny uspokajają i zapewniają pozytywny sposób na ukierunkowanie stresu na pielęgnowanie.

  1. Terapeutyczne efekty ogrodnictwa.

Ogrodnictwo może działać jako terapia dla osób, które przeszły traumę. Akt pielęgnowania czegoś jest sposobem na przepracowanie problemów związanych z traumatycznymi wydarzeniami i poprawę zdrowia psychicznego.

  1. Bezpieczeństwo ruchu.

Upiększanie dróg może mieć podwójny wpływ na zwiększenie zadowolenia kierowców z krajobrazu przydrożnego i stworzenie naturalnej mediany. Kierowcy są znacznie mniej skłonni do przypadkowego przejechania przez pas środkowy, jeśli między nadjeżdżającymi pasami ruchu znajduje się obszar krajobrazowy.

Dlatego może warto rozważyć w najbliższym czasie kupno kilku kwiatków do mieszkania. Szczególnie teraz, gdy za oknem powoli zaczyna wkradać się jesienna aura.

Co o tym myślicie?

Udostępnij