8 głównych wad uprawiania sportu:
- Urazy
Niestety kontuzje idą w parze, gdy uprawiasz sport. Mogą być różnorakie, od niewielkich naciągnięć i napięć mięśniowych, aż po złamane kości i gorzej. Czasami kontuzja nie ustępuje i powraca, niezależnie od tego, przez jaką terapię przechodzisz. Czasami po kontuzji masz uraz, który utrudnia Twoje życie codzienne.
- Ból przegranej
Sporty amatorskie mają polegać na dobrej zabawie, ale spróbuj powiedzieć to przegranemu. Szczególnie trudne jest to dla osób empatycznych.
- Koszty
Uczestnictwo w sporcie może wiązać się z wieloma ukrytymi wydatkami. Odzież, opłaty klubowe, koszty coachingu i wiele innych.
- Snobizm
Jeszcze nie tak dawno temu słynne było oświadczenie, że się uprawia crossfit. I się z tego śmialiśmy. Że trochę snobizm. Ale w głębi duszy, zawsze gdzieś tam to boli, bo brak pieniędzy i widzenie, że ktoś ma lepiej czasami faktycznie zaważa o tym jakie umiejętności się posiada i jak przebiega nauka lub uprawianie sportu.
- Współzawodnictwo
Niestety, sztuka podążania za wąską i dosłowną interpretacją zasad, przy całkowitym nieposłuszeństwie ich ducha, zazwyczaj poprzez stosowanie wszelkiego rodzaju wątpliwych sztuczek i taktyk w celu uzyskania przewagi, jest żywa i ma się dobrze w sporcie amatorskim.
- Zależność od pogody
Jeśli uprawiasz sport na świeżym powietrzu, jesteś całkowicie zależny od pogody, która będzie Ci sprzyjać. Ale bądźmy szczerzy, jak się widzi za oknem szarą, zimną aurę – to komu by się chciało zrobić te 50 pompek lub wyjść na siłownię?
- Zobowiązanie czasowe
Treningi, sesje trenerskie, mecze i turnieje mogą pochłonąć dużo czasu, zwłaszcza jeśli wiąże się to z podróżami. Następnie są imprezy towarzyskie, w których można uczestniczyć z zespołem, czas spędzony na kupowaniu i wymianie ubrań lub sprzętu oraz czas spędzony na szukaniu pomocy i leczeniu kontuzji.
- Powtarzalność jako jedyna droga do polepszenia umiejętności
Wszyscy wiemy, że nie da się tego uniknąć, ale w pewnym momencie bywa to uciążliwe i męczące.
Skoro wiemy jakie są wady sportu, to jakie są przeciwwskazania do jego uprawiania?
- Choroba.
Zawsze i wszędzie powinno się to powtarzać. Zostań w domu i odpocznij. Udaj się na sofę, a nie na siłownię. Pomiń trening, aż wyzdrowiejesz. - Twoja dieta pozostawia wiele do życzenia.
Jeśli nie stosujesz odpowiedniej diety z odpowiednią liczbą kalorii, makro i mikroelementów, możesz strzelać sobie w stopę. Właściwe odżywianie napędza Twoje treningi, reguluje masę i skład ciała oraz pozwala organizmowi na regenerację po intensywnych treningach. Jeśli planujesz intensywnie ćwiczyć na siłowni, Twoja dieta musi być odpowiednia, w przeciwnym razie narażasz się na kontuzję i przetrenowanie i prawdopodobnie nie będziesz czerpać korzyści z całej swojej ciężkiej pracy. Nie wiesz, jak ułożyć posiłki? Pomiń modne diety i internetowe guru i zainwestuj w siebie, rezerwując sesję u dietetyka. - Nie śpisz wystarczająco
Zdolność naszego organizmu do odbudowy po wysiłku zależy od wielu różnych czynników związanych ze stylem życia, w tym snu, zdrowia układu odpornościowego, poziomu hormonów, postawy i poziomu stresu. Poza dietą sen lub jego brak może w największym stopniu ograniczać nasz powrót do zdrowia. - Program nie odpowiada Twoim celom
Specyfika treningu jest kluczową koncepcją, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego programu ćwiczeń, a ustalenie konkretnych celów jest pierwszym krokiem do ich osiągnięcia. Wyznaczanie sobie celów, takich jak „nabierz formy” lub „chodź więcej na siłownię”, nigdzie Cię nie zaprowadzi. Ustal konkretne cele, takie jak hipertrofia, utrata masy ciała, wyniki sportowe, siła, moc lub wytrzymałość, abyś mógł wybrać odpowiedni program, który pomoże Ci najlepiej osiągnąć ten cel.
A jak wpływają ćwiczenia na zdrowie mentalne?
Odpowiedź zwykle brzmi: dobrze.
Wiele badań sugeruje, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc ludziom radzić sobie z problemami ze zdrowiem psychicznym i poprawiać samopoczucie. Nowe badanie obserwacyjne — największe tego rodzaju do tej pory — potwierdza to, ale jednocześnie ostrzega: zbyt dużo ćwiczeń może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne.
Niedawno naukowcy z Yale University w New Haven, CT, przeanalizowali dane 1,2 miliona ludzi w całych Stanach Zjednoczonych, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób ćwiczenia wpływają na zdrowie psychiczne danej osoby i jakie rodzaje ćwiczeń najlepiej poprawiają nastrój.
Naukowcy odkryli, że różne rodzaje sportów zespołowych, kolarstwo i ćwiczenia aerobowe są najbardziej korzystne dla zdrowia psychicznego.
Zgodnie z wynikami badania, osoby, które były aktywne fizycznie przez ponad 90 minut każdego dnia, również zauważyły pewną poprawę swojego zdrowia psychicznego. Jednak uczestnicy, którzy ćwiczyli przez ponad 3 godziny, doświadczyli pogorszenia zdrowia mentalnego niż ci, którzy w ogóle nie ćwiczyli.
Ci, którzy ćwiczyli przez 30 do 60 minut trzy do pięciu razy w tygodniu, odnieśli największe korzyści.
Źródła:
https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/when-not-to-exercise
https://howtheyplay.com/misc/Disadvantages-of-Playing-Sports
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322734#How-much-exercise-is-best?