Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Benefity dla pracowników
— jak zachęcić zespół do korzystania z nich?

pexels-andrea-piacquadio-3756679

Dbanie o dobrostan pracowników jest inwestycją w rozwój organizacji. Zespół, który otrzymuje wsparcie w pokonywaniu swoich własnych wyzwań — jest produktywniejszy i efektywniejszy. Pożądane przez pracowników miejsce pracy nie będzie wymagać od nich jedynie wysokich wyników, ale również dostarczy im narzędzi do wspierania ich samopoczucia oraz zdrowia. Często zdarza się jednak, że pracodawca wydaje ogromne kwoty na dodatkowe benefity dla pracowników, które jednak nie stają się wśród nich popularne. Warto więc określić, czym pracownicy są zainteresowani i z jakich form wsparcia będą chcieli korzystać. 

Benefity pracownicze — co reprezentują?

Benefity w pracy to — w prosty sposób tłumacząc — dodatkowe świadczenia, które oferuje pracodawca, aby uatrakcyjnić miejsce pracy oraz pokazać pracownikowi, że mu na nim zależy. Jeszcze jakiś czas temu, system benefitów dla pracowników opierał się głównie na oferowaniu pracownikom służbowego telefonu, laptopa oraz samochodu. W dzisiejszych czasach dodatkowe świadczenia od pracodawcy przyjmują nieco bardziej nowoczesną formę. Najpopularniejsze z nich to pakiet opieki medycznej, lunche organizowane dla całego zespołu, karta sportowa, darmowe posiłki oraz różnego rodzaju ubezpieczenia (na życie lub od następstw nieszczęśliwych wypadków).

 

Czy benefit jest lepszy od podwyżki?

Zgodnie z raportem Pracuj.pl „Benefity — czyli co motywuje pracowników”, na pierwszym miejscu najskuteczniejszych motywatorów znajduje się oczywiście wysokie wynagrodzenie. Atrakcyjne benefity dla pracowników stanowią jednak bardzo pożądane świadczenie. Jak wynika z badania Pracuj.pl „Czy pieniądze szczęścia nie dają” zrealizowanego przez Kantar TNS w 2017 r., prywatną opiekę zdrowotną — jako dodatkowe świadczenie — wybrało aż 60% ankietowanych. Spowodowane to jest wysokimi kosztami związanymi z usługami medycznymi oraz długim czasem oczekiwania na konsultację ze specjalistą. Jeśli pracodawca zapewnia pakiet medyczny — jest to zdecydowanie korzystniejsza (finansowo oraz czasowo) opcja dla pracownika. Należy wziąć też pod uwagę, że skorzysta z niej również pracodawca — pakiet medyczny zakupiony dla całego zespołu opłaca się bardziej, niż kiedy pracodawca miałby płacić indywidualnie za tę usługę.  

Świadczenie pozapłacowe może skutecznie wpłynąć na poprawę jakości życia. Przykładem może być tutaj również opłacenie przez pracodawcę całości lub dofinansowanie pewnej części pakietu medycznego. Zapewnia to pewnego rodzaju spokój i bezpieczeństwo, ponieważ w razie problemów zdrowotnych — pracownik oraz jego rodzina nie musi obawiać się dodatkowych kosztów. 

 

Jaki benefit jest najbardziej skuteczny? 

System benefitów dla pracowników — co jest kluczową sprawą — musi odpowiadać potrzebom odbiorcy. Najbardziej popularny w ostatnich latach pakiet sportowy nie będzie wykorzystywany przez każdego pracownika. Nie każdy ma przecież ochotę spędzać swój czas na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych w zamkniętym pomieszczeniu. Niektórzy preferują aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, a inni w ogóle nie czują potrzeby intensywnego treningu. Pokazuje to, jak ważna jest indywidualizacja świadczeń, które będą chętnie wykorzystywane przez pracowników w danej organizacji. 

Zatem benefit, który przyniesie największe korzyści, to taki, który pracownik sam sobie wybierze. Takie świadczenie będzie najlepiej odpowiadało jego potrzebom. 

 

Benefity przyszłości 

Nowoczesne benefity pracownicze skupiają się głównie na wsparciu całościowego dobrostanu u pracownika. W jego skład wchodzi zatem nie tylko opieka nad zdrowiem fizycznym, ale również wsparcie zdrowia psychicznego

Najbardziej popularne benefity, według raportu „Przyszłość wellbeingu i benefitów pracowniczych” Activy 2020, to aktualnie:

     

      • Świadczenia zdrowotne — nietrudno się domyślić, że po długim okresie pandemii wiemy, jak ważny jest dostęp do opieki medycznej. Ubezpieczenia zdrowotne bywają bardzo kosztowne, a gdy dodamy do nich wszystkich członków rodziny — zdecydowanie korzystniej wyjdziemy, jeżeli opłaca je nam pracodawca. Nowoczesna technologia pozwala na korzystanie z telemedycyny o dowolnej porze doby, a zapobiegawczo — możemy zagłębić się w profilaktykę zdrowotną.

       

        • Praca zdalna — ułatwia zachowanie balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Pracownicy, którzy posiadają dzieci, zdecydowanie doceniają czas, który mogą zaoszczędzić na dojeżdżaniu do biura. Natomiast wchodząca aktualnie na rynek pracy generacja Z — ceni niezależność. Jednym z głównych oczekiwań przedstawicieli tego pokolenia jest możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Postępująca globalizacja zdecydowanie usprawnia ten proces.

         

          • Wellbeing w miejscu pracy — zadbanie o dobrostan, zarówno fizyczny, jak i psychiczny jest jednakowo ważne w życiu prywatnym oraz zawodowym. Dobre samopoczucie pozwala osiągać zamierzone cele oraz sukcesy na każdej płaszczyźnie życia. Istnieją różnorodne usługi oraz rozwiązania, które pracodawca może wdrożyć do programu benefitów pracowniczych, aby zespół mógł z nich korzystać, niezależnie od tego, czy pracuje w biurze, czy też w zaciszu własnego domu.

        Jak wynika z badań — aktualnie pracownikom najbardziej zależy na utrzymywaniu ich stanu zdrowia w jak najlepszej formie. Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie — wsparcie psychologa, zamiast karty multisport staje się jednym z nowoczesnych benefitów — tym samym jest ono długofalową inwestycją w zdrowie psychiczne

         

        Benefity dla pracowników — jak zachęcić zespół do korzystania z nich? 

        Fakt, czy pracownicy będą chcieli skorzystać z oferowanych przez pracodawcę benefitów, jest bezpośrednio połączony z ich wymaganiami. Jeżeli benefity w pracy są dostosowane do potrzeb, które aktualnie posiadają pracownicy — bez problemu staną się one popularne. Ważne jest również, aby wybór był szeroki. Nie każdy jest bowiem fanem sportów lub potrzebuje wsparcia psychologa. Najważniejszym czynnikiem, decydującym o zaangażowaniu pracowników w benefit są ich własne preferencje. Następnym krokiem jest indywidualizacja. Elastyczna forma pozwala na korzystanie z rozwiązania w dowolnej dla pracownika chwili. 

        Aby zachęcić swój zespół do sięgania po benefity:

           

            • Daj im wolny wybór — jeśli sami będą mogli wybrać, z jakich opcji chcą korzystać — nie przepłacisz za niewykorzystany program, a pracownik będzie zadowolony, że otrzymuje to, czego aktualnie potrzebuje.

             

              • Zaangażuj ich — niektórzy potrzebują małej motywacji do podjęcia decyzji. Pracownicy niekiedy nie wiedzą, że wsparcie, którego potrzebują, znajduje się wokół nich, np. w gronie ich współpracowników. Tak bardzo popularna teraz praca zdalna — utrudnia integrację. Z pomocą może tutaj przyjść np. grywalizacja, która pomoże w poznawaniu innych członków zespołu.

               

                • Cyfrowy pakiet benefitów — dostęp do telemedycyny, sesje ćwiczeń online, webinary o tematyce zdrowotnej. To tylko niektóre z nietypowych benefitów dla pracowników, które jednak stają się coraz popularniejsze. Pracownik nie musi pojawić się w biurze, aby skorzystać ze świadczenia — wystarczy, że będzie miał przy sobie smatphona. 

              Należy jednak pamiętać, że podstawą budowania dobrostanu pracowników powinna być spójna kultura organizacyjna, zaznajomieni z tematem wellbeingu menadżerowie, dobra atmosfera oraz pozytywna energia w miejscu pracy.  

               

              Podsumowanie — warto inwestować w benefity pracownicze

              Nowoczesna technologia zdecydowanie ułatwia dbanie o dobrostan swojego zespołu. Informacje oraz rozwiązania są dostępne na wyciągnięcie ręki, o dowolnej porze, z dowolnym specjalistą. Wszystkie ich cechy składają się na nowoczesny benefit — przystosowany do trybu życia człowieka w XXI wieku. Dobry pracodawca powinien jednak przede wszystkim słuchać potrzeb swoich pracowników i odpowiednio na nie reagować. Wybierając więc system benefitów dla pracowników — pomyśl, czego konkretnie potrzebuje Twój zespół. 

              Udostępnij