Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

5 sposobów na motywowanie pracowników

5 sposobów na motywowanie pracowników

Są różne sposoby motywowania pracowników. Większość z nich opiera się na tych samych cechach: obserwacji oraz byciu proaktywnym. Realizacją byłoby w takim wypadku wyście ze swojej strefy komfortu i zbliżenie do środowiska pracy. Po zrobieniu tego można skupić się na faktycznych sposobach zwiększaniu poziomu motywacji w celu uzyskania optymalnych rezultatów.

„Ludzie często mówią, że motywacja nie trwa długo. Cóż, kąpiel też nie – dlatego polecamy ją codziennie.”

Zig Ziglar

Motywacja z samej swojej natury nie trwa wiecznie. Na co dzień warto zrobić coś niekonwencjalnego – nie da się ukryć, że zdecydowana większość ludzi zna i szybko rozpozna typowe sposoby rodem z wyszukiwarki google. Aby stworzyć motywację długo lub krótkoterminową warto przyjrzeć się potrzebom zespołu.

Oto nasze nietypowe 5 sposobów na motywowanie pracowników:

  • Kup nowy sprzęt

Tworzy to podekscytowanie. Nie musi być drogi, ale powinien dać Twojemu zespołowi szansę na lepsze wykonywanie pracy lub zmianę sposobu myślenia. Ponadto będzie widział, że o nich dbasz, myślisz o ich potrzebach.

  • Zainwestuj w ich rozwój

Jeśli pracownik wykazuje zainteresowanie czymś wykraczającym poza jego obecną rolę, zainwestuj w niego, dokonując niewielkiej miesięcznej inwestycji finansowej i przeznaczając czas na rozwój nowych umiejętności. Ostatecznie, robiąc to, będziesz mieć szczęśliwego pracownika, który postrzega swojego lidera jako kogoś, kto pozwala mu w pełni wykorzystać swój potencjał.

  • Improwizowane imprezy poza biurem

Pokaż, że jesteś członkiem zespołu i nie widzisz go tylko jako środka do osiągnięcia celu. Tego typu wydarzenia mogą mieć konkretny powód np. osiągnięcie jakiegoś celu, ale warto organizować je również bez wyraźnego powodu np. dla odstresowania, wzmocnienia więzi w zespole. Takie spotkania powinny cechować się: NIE rozmawianiem ciągle o firmie i pracy, BRAKIEM sztywnych reguł. Oczywiście wszystko z zachowaniem pełnej kultury, ale odstresowanie się od pracy rozmawiając o pracy i to z zachowaniem wszelkich konwencji mija się z celem.

  • Pokaż, że wszyscy tworzycie firmę

W Above the Line, Urban Meyer porównuje wynajem do posiadania domu oraz to, jak jako właściciel domu był naturalnie bardziej zmotywowany do lepszej opieki nad swoim domem. To świetny przykład na to, dlaczego wszyscy pracownicy powinni być częścią składową firmy, dla której tak ciężko pracują. Nawet jeśli jest to naprawdę niewielki element, pokazanie, że pracownicy mają realny wpływ na np. wygląd firmy może być najskuteczniejszym sposobem motywowania kogokolwiek.

  • Wyraź zainteresowanie nimi

Warto okazywać, że członkowie zespołu są dla Ciebie ważni, ale jeszcze ważniejsze jest by robić to w odpowiedni sposób. Nawet zwykłe pytanie o samopoczucie czy jak minął weekend powinno nieść z sobą więcej. Przykładowo, gdy się pyta o weekend warto odnieść się do czegoś, co mówił pracownik mimochodem np. że dawno nie był na basenie. Zatem pytanie powinno brzmieć: „jak minął weekend, byłeś/aś na tym basenie?”. Wymaga to sporej uważności, zapamiętywania tego co mówią pracownicy. Ponadto ważne są okoliczności i charakter poszczególnych osób. Niektórzy bardzo nie lubią pytań dotyczących ich życia prywatnego, niektórzy nie lubią opowiadania o sobie publicznie. Dlatego warto uważnie obserwować swoich współpracowników, by zainteresowanie było odebrane jako szczere.

Podane przez nas sposoby motywowania pracowników są jedynie wskazaniem możliwości myślenia w określony sposób. Jak wspomnieliśmy wyżej: jedynym sposobem na faktyczne zmotywowanie zespołu jest obserwowanie go i okazywanie zainteresowania nim.

A może podzielicie się Waszymi sposobami motywowania?

Źródła:

https://www.linkedin.com/pulse/unconventional-ways-leaders-can-motivate-employees-john-eades/

https://snacknation.com/blog/how-to-motivate-employees/

Udostępnij