Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Dlaczego warto rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania?

Dlaczego warto rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania

Hobby to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu i odpoczynek od codziennej rutyny. Poświęcanie czasu na aktywność, która sprawia Ci przyjemność, może poprawić Twoje zdrowie psychiczne i samopoczucie. Badania pokazują, że osoby z hobby rzadziej cierpią na stres, obniżony nastrój i depresję. Twoje zainteresowania mogą być twórcze, sportowe, akademickie lub wyraźnie osobiste. Możesz wybrać hobby, które możesz robić sam lub jako część grupy. Bez względu na to, jakie są twoje zainteresowania, z pewnością znajdziesz dla ciebie hobby. Liczy się to, że jest to coś, co uważasz za sensowne i przyjemne.

Hobby pomagają ukształtować życie poza pracą. Po prostu odpoczywasz i robisz coś, co sprawia ci przyjemność, bez żadnej presji świata zewnętrznego. Nie musisz robić czegoś tak zorganizowanego, jak w pracy lub szkole. Nie odczuwasz dodatkowego stresu związanego z przybyciem na czas, aby wziąć udział, pracą z grupą lub wykonaniem zadania w określonym czasie. Te aspekty sprawiają, że hobby przynoszą tak pozytywne rezultaty. Kiedy jesteś zestresowany, możesz malować, ćwiczyć, czytać lub wykonywać mnóstwo innych czynności, aby zmniejszyć poziom stresu.

Badania pokazują, że posiadanie hobby wiąże się z złagodzeniem depresji – a niektórym może nawet zapobiegać depresji. Utrata zainteresowania i radości z rzeczy, które zwykle lubisz robić, jest jednym z objawów złego stanu zdrowia psychicznego. Znany jako anhedonia.

Dla niektórych osób jest to jeden z pierwszych objawów depresji.

Powód, dla którego znalezienie czasu na hobby może przeciwdziałać depresji, ma związek z tym, jak wpływają one na układ nagrody w mózgu. Kiedy bierzemy udział w hobby, które sprawia nam przyjemność, w mózgu uwalniane są chemiczne przekaźniki (znane jako neuroprzekaźniki) – takie jak dopamina, substancja chemiczna, która pomaga nam odczuwać przyjemność. Te poprawiające samopoczucie chemikalia mogą sprawić, że ponownie zapragniemy zająć się hobby i poczujemy się do tego bardziej zmotywowani.

Hobby fizyczne może oczywiście poprawić twoją kondycję, a inne mogą nawet poprawić funkcjonowanie twojego mózgu. Badania sugerują, że niektóre hobby – takie jak gra na instrumencie muzycznym – mogą poprawić pamięć, podczas gdy hobby artystyczne (takie jak czytanie lub łamigłówki w grach planszowych) zapobiega demencji w późniejszym życiu.

Są również inne powody dla których warto mieć hobby, bardziej pragmatyczne. Mianowicie – chodzi o rozmowy kwalifikacyjne.

  1. Możesz mieć niesamowite CV, ale prawdopodobnie nie tylko Ty aplikujesz na dane stanowisko. Nawet jeśli masz odpowiednie kwalifikacje i większe doświadczenie, ale to Twoje zainteresowania i hobby są tym, co naprawdę opowiada o tym, kim jesteś jako jednostka. Pokazują Twoją osobowość, kreatywność, motywację, pasję i ukryte talenty. Twoje hobby może wskazywać, że jesteś towarzyski, że dobrze dogadujesz się z ludźmi, że potrafisz przezwyciężyć przeciwności losu i że poświęcasz się rzeczom, na które masz ochotę.
  2. Zainteresowania i hobby, które wymienisz w swoim CV, pomogą Ci zbudować relację z Executive Recruiter, gdy tylko wejdziesz do pokoju. Na przykład, jeśli malujesz lub grasz muzykę, pokazuje to kreatywną stronę Twojej osobowości i pomaga odróżnić Cię od innych kandydatów. Jeśli należysz do drużyny sportowej, pokazuje to, że możesz dogadać się z ludźmi w różnym wieku i z różnych środowisk.
  3. Być może na co dzień tego nie zauważasz, ale oddanie się zainteresowaniom wymaga czasu, energii i wysiłku. Niezależnie od tego, czy surfujesz, grasz w golfa, grasz na pianinie czy tańczysz, hobby pokazuje, że jesteś osobą zaangażowaną. Potencjalny pracodawca chciałby zatrudnić kogoś, kto będzie zaangażowany w cele firmy. Jeśli potrafisz codziennie rano wstać, żeby popływać lub poświęcić się na trenowanie piłki nożnej przez dwa razy w tygodniu, pokazuje to pełną pasji i oddania stronę twojej postaci.
  4. Posiadanie hobby oznacza, że ​​jesteś w stanie wyznaczać sobie cele i podejmować kroki, aby do nich dotrzeć.

A co jeśli już masz pracę?

Być może myślisz, że nie masz na to po prostu czasu, bo masz dużo pracy. Jednak samo rozwijanie swoich umiejętności może poprawić Twoje wyniki w pracy. Mówi to sam Mark Zuckerberg.

  • Lepsza wydajność pracy

Hobby poza pracą może pomóc ci osiągać lepsze wyniki. Badanie 400 pracowników opublikowane w Journal of Occupational and Organizational Psychology wskazuje na wyraźne różnice między tymi, którzy angażują się w kreatywne hobby, a tymi, którzy tego nie robią. Posiadanie kreatywnego hobby wiąże się z pozytywnymi cechami związanymi z pracą, takimi jak kreatywność w projektach i lepsze nastawienie do pracy. Inne badania pokazują, że pracownicy z hobby są bardziej zadowoleni ze swojej pracy i mają mniejsze prawdopodobieństwo wypalenia.

  • Poprawa zdrowia fizycznego

Twoje hobby nie musi być fizycznie wymagające, aby korelować z lepszym zdrowiem. Badanie przeprowadzone przez kilku psychologów na około 1400 osobach wykazało, że ludzie, którzy stwierdzili, że angażują się w przyjemne zajęcia rekreacyjne, mają niższe ciśnienie krwi, poziom kortyzolu, obwód talii i wskaźnik masy ciała. Innymi słowy, nawet hobby o niskim ruchu, takie jak robienie na drutach, rzemiosło i gitara, są połączone z lepszym zdrowiem.

  • Zredukowany stres

Według badań Matthew Zawadzkiego, psychologa zdrowia z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Merced, zaangażowanie się w stymulujące umysłowo hobby, jak wspomnieliśmy, zmniejsza stres. Badanie Zawadzkiego pokazuje, że spędzanie czasu wolnego może zapewnić natychmiastową ulgę w stresie, co, jak wykazano, ma wiele korzyści zdrowotnych i psychologicznych, takich jak poprawa koncentracji, szczęście i dłuższe życie.

https://theconversation.com/the-science-behind-why-hobbies-can-improve-our-mental-health-153828

https://www.cnbc.com/2017/08/02/3-science-backed-reasons-having-a-hobby-will-help-your-career.html

https://jeffwoodexecrecruit.com.au/how-having-a-hobby-can-help-your-career/

https://www.peaceinnovation.com/blog/working-to-live-the-importance-of-hobbies

Udostępnij