Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

7 piosenek, które na pewno znasz i najprawdopodobniej źle interpretujesz

7 piosenek, które na pewno znasz i najprawdopodobniej źle interpretujesz

Nie umiesz sobie wyobrazić życia bez muzyki? My też. Tętniące życiem koncerty ze znajomymi czy puszczona w zaciszu domowym muzyka z herbatą i zwierzakiem.

Obecnie muzyka to wręcz kontrowersyjny temat. Sceptycy uważają, że muzyka się skończyła, że teraz może przeżywać regres albo powtarzać utarte schematy. Jednak niezależnie od teoretycznych rozważań, jedno jest niepodważalne – każda forma jest odpowiednia. Dlaczego? Bo przemawia wprost do naszych uczuć. Rezonuje z obecnym stanem. Wzmacnia, wycisza.

Autorzy muzyki zwykle dzielą się na dwa obozy:

Muzykę tworzy się by wyrazić swoje „ja”.

Muzyka jest dla ludzi, łączy ich i powinna im odpowiadać.

Jest nawet bardzo interesujący cytat pewnego muzyka, Briana Molko, który jest wokalistą zespołu Placebo:

„W dniu, kiedy przestanie nas obchodzić, jak ludzie zareagują na naszą muzykę, przestaniemy grać. Nie jesteśmy Oasis, którzy wszystko mają głęboko gdzieś. Obawa i nadzieja są czymś naturalnym. Oczywiście opinia fanów jest o wiele ważniejsza. Dla takiego zespołu jak nasz, który osiągnął już pewną popularność, krytyka recenzentów pozostaje w sferze akademickich rozważań.“

Brian Molko

Jednak tak naprawdę potrzebna jest muzyka obu „rodzajów” artystów. Jeden zaspokaja nasze potrzeby estetyczne, drugi współgra z naszymi emocjami.  Dzięki tym potrzebom, czasami może dojść do zabawnych nieporozumień między tym co chcą nam przekazać artyści, a tym co my rozumiemy (lub jak zostaje wypaczone).

Poniżej zestaw 7 piosenek, które znacie, ale prawdopodobnie źle interpretujecie.

1. Imagine – John Lennon

Rolling Stone nazwał wszechobecny hit byłego Beatlesa trzecią najwspanialszą piosenką wszechczasów. Charakterystyczny tekst Johna Lennona został opisany jako „22 linijki pełne wdzięku, prostolinijnej wiary w potęgę świata, zjednoczonego w celu, aby naprawić i zmienić samo.\”

Jimmy Carter powiedział kiedyś, że jest „używana prawie na równi z hymnami narodowymi”, ma poważne komunistyczne podstawy. I to w sumie prawda. Lennon nazwał tę piosenkę „praktycznie komunistycznym manifestem”. Gdy piosenka stała się hitem, John powiedział: „Ponieważ jest pokryta cukrem, jest akceptowana. Teraz rozumiem – przekaż swoje myśli z odrobiną miodu”.

2. Total Eclipse of the Heart – Bonnie Tyler

To piosenka o miłości wampirów

Kiedy Steinman zaprezentował „Total Eclipse” w swoim broadwayowskim musicalu Dance of the Vampires – klapie, która straciła 12 milionów dolarów – w 2002 roku, otworzył się na temat utworu dla Playbill, stwierdzając: „Z \’Total Eclipse of the Heart\’ próbowałem wymyślić piosenkę miłosną i przypomniało mi się, że napisałem ją tak, by była piosenką o miłości o wampirach. Jej oryginalny tytuł brzmiał „Vampires in Love”, ponieważ pracowałem nad musicalem o Nosferatu, innej wspaniałej opowieści o wampirach. Chodzi o ciemność, moc ciemności i miejsce miłości w ciemności

3. Just Like Heaven – The Cure

Entertainment Weekly uznał piosenkę miłosną The Cure opartą na syntezatorach jako 25. największą miłosną piosenkę wszech czasów, ale zadał również pytanie: „Co to za sztuczka wywołująca krzyk/śmiech/uścisk?”

W wywiadzie udzielonym Blenderowi w 2003 roku Smith powiedział, że „Just Like Heaven”, zainspirowany wycieczką ze swoją dziewczyną do Beachy Head w południowej Anglii, mówi o „hiperwentylacji – pocałunkach i upadkach na podłogę”.

Według piosenkarza, wers ten jest w równym stopniu odniesieniem do jego zamiłowania do wykonywania magicznych sztuczek w młodości oraz „o sztuczce uwodzenia, znacznie później w moim życiu”.

4. In the Air Tonight – Phil Collins

Piosenka jest po prostu pełnym napięcia, introspektywnym spojrzeniem na rozwód Collinsa z jego pierwszą żoną. Collins przysięga, że ​​podczas studyjnej sesji nagraniowej zebrał teksty w mgnieniu oka i śmieje się z plotek krążących wokół początków „In the Air Tonight”. Przyznał BBC, że tak naprawdę nie wie też, o czym właściwie jest ta piosenka.

5. Born in the U.S.A. – Bruce Springsteen

Większość ludzi myślała, że ​​to patriotyczna piosenka o amerykańskiej dumie, podczas gdy w rzeczywistości rzucała haniebne spojrzenie na to, jak Ameryka traktowała swoich weteranów z Wietnamu… z rozkołysanym rytmem, entuzjastycznym chórem i patriotyczną okładką albumu, jest łatwo pomyśleć, że ma to więcej wspólnego z amerykańską dumą niż ze wstydem Wietnamu

\”Urodzony w USA.\” jest antytezą optymistycznego pogoni za amerykańskim snem, który słuchacze postrzegają jako utwór rockowy; piosenka oddaje rozpaczliwe uczucia obywatela klasy robotniczej w post-wietnamskiej Ameryce. Springsteen wyjaśnia, że ​​bohater piosenki jest „odizolowany od rządu, odizolowany od swojej rodziny do tego stopnia, że ​​nic nie ma sensu”.

6. Macarena – Los del Rio

Istnieje cały podgatunek muzyki, którego teksty są ignorowane, ponieważ partie instrumentalne są tak zabawne, a „Macarena” może być jego królową. Nierozumienie hiszpańskiego dało także słuchaczom kolejny powód, by radośnie kołysać biodrami, podczas gdy duet śpiewał o młodej kobiecie, która zdradza swojego chłopaka z dwoma jego przyjaciółmi, gdy ten zaciąga się do wojska.

7. Gangnam Style – Psy

Bez znajomości kultury Psi czy koreańskiej łatwo jest pomyśleć, że po prostu sobie z siebie żartuje, ale zarówno piosenka, jak i wideo wyśmiewają specyficzny styl życia polegający na pogoni za bogactwem bez dbania o swoje podstawowe potrzeby. Puste komercyjne podejście jest typowe w piosence z dzielnicy Gangnam (bardzo bogata dzielnica) gdzie fundusze powiernicze jedzą tanie jedzenie, aby pozwolić sobie na kosztowną kawę, którą rzucają się w oczy jednym łykiem (zamiast delektowania się).

Autor powiedział The Atlantic: „Społeczeństwo ludzkie jest tak puste i nawet podczas kręcenia [teledysku] czułem się żałosny”.

Źródła:

https://quotepark.com/pl/autorzy/brian-molko/

https://www.mentalfloss.com/article/57351/15-famous-songs-misunderstood-meanings

Udostępnij