Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Zapanowanie nad chorobą zwyrodnieniową stawów

Zapanowanie nad chorobą zwyrodnieniową stawów

„W miarę postępu choroby zwyrodnieniowej stawów możesz stracić pewną ruchomość dłoni, na przykład zdolność chwytania i trzymania przedmiotów” – mówi dr Robert Shmerling.

  • Czy możesz coś zrobić z bólem dłoni i stawów palców?
  • Zużycie i rozdarcie czyli jak radzić sobie z bólem
  • Możliwości leczenia

Choroba ta nazywana zapaleniem stawów „znoszącym zużycie”. Powoduje pękanie i ścieranie się chrząstki ochronnej na końcach kości. Z biegiem czasu kości w stawie ocierają się o siebie i wywołują ból, obrzęk i stan zapalny. Dotyka trzech części dłoni: podstawa kciuka, gdzie łączy się kciuk i nadgarstek, najbliższego stawu opuszka palca i środkowego stawu palca.

Zaostrzenia pojawiają się i znikają, a ich nasilenie może wahać się od tępych bólów do ostrych bólów. Zmiany pogody, takie jak wilgotność i ciśnienie barometryczne, mogą wywoływać objawy u niektórych osób, a od pory dnia może zależeć stopień sztywności (zwykle pogarsza się rano).

Około 25% wszystkich mężczyzn w wieku 85 lat doświadcza pewnego stopnia bólu i sztywności. Jeśli ból utrudnia nam normalne funkcjonowanie konieczna może być operacja. Inną opcją jest wymiana stawu. Pamiętaj jednak, że operacja nie jest cudownym lekarstwem. „To nie odwraca szkód spowodowanych chorobą zwyrodnieniową stawów i nie odzyskujesz normalnej funkcji. A przy fuzji tracisz wszelki ruch w tym stawie” – mówi reumatolog dr Robert Shmerling.

Fizyczny egzamin i prześwietlenie często wystarczą, aby potwierdzić chorobę zwyrodnieniową stawów dłoni. Niestety w większości przypadków nie można odwrócić choroby ani nawet spowolnić jej progresji. Ale to nie znaczy, że jesteś bezbronny. Strategie takie jak przyjmowanie leków, noszenie szynów, terapie ciepłem i zimnem, rehabilitacje czy proste ergonomiczne zmiany mogą pomóc w radzeniu sobie z nawrotami.

 

Źródło:

https://www.health.harvard.edu/pain/getting-a-grip-on-hand-osteoarthritis

Udostępnij