Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Gorące kąpiele i sauny: zbawienne dla serca?

Gorące kąpiele i sauny- zbawienne dla serca

„Wysokie temperatury w ciepłej wannie lub saunie powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co obniża ciśnienie krwi” – mówi dr Adolph Hutter, profesor medycyny w Harvard Medical School.

  • Kąpiel w wannie japońskiej
  • Kąpiel w saunie fińskie
  • Pozostań po bezpiecznej stronie

Niedawne badanie z Japonii, gdzie kąpiel w wannie jest zakorzeniona w kulturze, obserwuje ponad 30 000 osób przez około 20 lat. Na początku badania uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ich ogólnego stanu zdrowia i nawyków kąpielowych, w tym preferowanej temperatury wody. Badacze podzielili je na trzy grupy. Około 72% stwierdziło, że kąpie się prawie codziennie, osoby te miały o 28% mniejsze ryzyko chorób układu krążenia i 26% mniejsze ryzyko udaru, w porównaniu z osobami, które kąpały się rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Naukowcy dostosowali wyniki pod kątem innych czynników, które wpływają na zdrowie serca. Temperatura kąpieli (w Japonii zazwyczaj wynosi od 104 ° do 107 ° F) nie wpłynęła na wyniki.

Fińska tradycja kąpieli w saunie sięga tysięcy lat. Średnio Finowie korzystają z sauny dwa lub trzy razy w tygodniu, przebywając w wyłożonych drewnem pomieszczeniach z gorącym, suchym powietrzem do 20 minut. Kilka badań łączy częste korzystanie z sauny z obniżeniem ciśnienia krwi i zmniejszonym ryzykiem chorób układu krążenia. Według autorów korzyści te mogą wynikać z lepszej funkcji naczyń krwionośnych, poprawy poziomu cholesterolu i mniejszego stanu zapalnego obserwowanego u częstych użytkowników sauny.

Zarówno sauny, jak i gorące kąpiele wydają się być bezpieczne dla osób ze stabilną chorobą serca, a nawet łagodną niewydolnością serca. Ale osoby z niestabilnym bólem w klatce piersiowej, źle kontrolowanym wysokim ciśnieniem krwi lub innymi poważnymi problemami z sercem powinny ich unikać.

Osoby w wieku 70 lat i starsze, u których ciśnienie krwi jest niskie, również powinny zachować szczególną ostrożność” – mówi dr Hutter. Jeśli woda jest zbyt gorąca w wannie lub wannie z hydromasażem, ciśnienie krwi może spaść zbyt nisko, co może powodować zawroty głowy lub oszołomienie – wyjaśnia. Niskie oznacza, ciśnienie skurczowe około 110 mm Hg lub niższe. „Temperatura wody od 100 ° do 105 ° F jest rozsądna. Wchodź powoli, aby organizm mógł się przystosować stopniowo” – radzi.Jeśli poczujesz oszołomienie, usiądź przed sauną. Stosuj stopniowe ochładzanie się.

 

Źródło: https://www.health.harvard.edu/heart-health/hot-baths-and-saunas-beneficial-for-your-heart

Udostępnij