Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Prawa półkula czy lewa półkula?

Prawa półkula czy lewa półkula

Około 90% ludzi jest praworęcznych, a większość powodów ma podłoże genetyczne.

  • Czy rozpoznajesz siebie ?
  • Lokalizacja ma znaczenie
  • Mit prawej / lewej półkuli

W przypadku niektórych zadań ręczność można „przezwyciężyć”. Na przykład praworęczne dzieci uczące się grać w tenisa mogą odnieść sukces, uderzając „z drugiej strony”.

Ludzie mają zwykle osobowość, styl myślenia lub sposób robienia rzeczy, które są albo prawostronne, albo lewo komórkowe.

Ci, u których dominuje prawa półkula powinni być intuicyjnymi, kreatywnymi i wolnymi myślicielami. Są „jakościowymi” myślicielami z szerokiego obrazu, którzy doświadczają świata w kategoriach opisowych lub subiektywnych.

Tymczasem ludzie z lewą półkulą są bardziej ilościowy i analityczni. Zwracają uwagę na szczegóły i kierują się logiką.

Popularna książka, opublikowana po raz pierwszy w 1979 roku, Drawing on the Right Side of the Brain, rozszerza tę koncepcję. Sugeruje, że niezależnie od tego, w jaki sposób Twój mózg jest podłączony, nawiązanie kontaktu z „prawą półkulą” pomoże ci zobaczyć – i narysować – rzeczy inaczej.

Niektóre funkcje mózgu znajdują się bardziej po jednej stronie mózgu niż po drugiej. Wiemy to częściowo z tego, co jest tracone, gdy udar dotyka określonej części mózgu.

W przypadku bardziej indywidualnych cech osobowości, takich jak kreatywność lub racjonalność istnieje niewiele dowodów potwierdzających zamieszkanie w jednym obszarze mózgu. W rzeczywistości, jeśli wykonałeś tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, a nawet autopsję mózgu matematyka i porównałeś to z mózgiem artysty, jest mało prawdopodobne, abyś znalazł dużą różnicę.

Czy zatem idea „myślenia lewą półkulą mózgu” jest mitem? Może. Ale brak dowodów nie dowodzi czegoś przeciwnego. Dla ludzi żyjących tysiące lat temu niemożność udowodnienia, że ​​ziemia jest okrągła, nie dowodzi, że ziemia jest płaska! Ale dowody dyskontujące koncepcję lewej / prawej półkuli narastają. Według badań przeprowadzonych w 2013 roku na University of Utah, skany mózgu pokazują, że aktywność jest podobna po obu stronach mózgu, niezależnie od osobowości.

 

Źródło: https://www.health.harvard.edu/blog/right-brainleft-brain-right-2017082512222

Udostępnij