Strumień w ciele

Strumień w ciele

Dużo mówimy o utrzymaniu dobrego zdrowia. Wierzymy, że dbanie o ciało i umysł prowadzi do dobrego zdrowia i tym samym, szczytu formy. Ale to nie jest jedyny sposób patrzenia na istotę ludzką, jako całość. Jak widzą byt ludzki taoiści?

Czym jest ciało?

Są trzy główne terminy, które definiują tradycyjne chińskie poglądy na ludzkie ciało. Pierwsza, ti lub „ciało”, oznacza fizyczną ramę jako uporządkowaną całość złożoną z zależnych od siebie części. Druga, xing lub „forma”, jest szczególnie złożona; należy ją rozumieć. Ostatnia, w przeciwieństwie do poprzednich, jest ideą „bezforemności” (wuxing), która jest własnością Tao.

Terminy te pokazują, że zachodnie pojęcie „ciała” jako struktury fizycznej jest niewystarczające, aby oddać złożoność chińskich poglądów. Poglądy taoistyczne są dodatkowo wzbogacone o znaczące odmiany wśród różnych tradycji.

Status ciała.

W tradycji taoistycznej ciało jest traktowane nie jako coś nam daneego, nie jako coś fundamentalnego i niezmiennego, ale jako proces. Oznacza to, że wierzą, że od momentu poczęcia do śmierci dosłownie „płyniemy”, zmieniamy, przekształcamy. Dziecko w łonie matki wydaje się być „złożone”, ale już w pierwszych tygodniach życia zaczyna się rozwijać, jak otwierający się pączek.
W młodości ciało wydaje się „płynąć” w górę. Ramiona są wyprostowane, klatka piersiowa poszerza się, głowa skłania się ku górze, szyja się rozciąga, pojawia się dumna postawa. W tym okresie tkanki twarzy są doskonale odnowione – i taka osoba, jak można się spodziewać, wygląda młodo.

Proces starzenia.

Jak wiemy, ten proces nie trwa wiecznie. Stopniowo dochodzimy do warunkowego plateau – i zaczyna się proces odwrotny: tkanki zaczynają „płynąć” w dół. Szyja idzie lekko do przodu i do dołu, klatka piersiowa wygina się tak, że się garbimy… Czyli proces starzenia się organizmu, według taoistycznej teorii, to proces w którym nasza wewnętrzna woda zmienia kierunek swojego biegu. Wydaje się, że grawitacja całkowicie nas dominuje.

Naszym zadaniem, by utrzymać ciało w dobrej kondycji i zdrowiu, jest jak najdłuższe utrzymanie przepływu tkanin w górę.

Jak utrzymać strumień?

Przede wszystkim jakość przepływu tkanek zależy od stanu ciała i sposobu życia. W swobodnym, elastycznym, ruchliwym ciele o wyrównanej postawie tkanki płyną do góry. Czyli podstawą w przypadku tego kroku jest ruch ogólny i odpowiedni poziom rozluźnienia ciała. Dlatego pierwszą praktyką na liście mistrzów taoistycznych jest Qigong na kręgosłup Sing Shen Juang.
Qigong to chińska tradycyjna praktyka, rozwijana od tysięcy lat. Jednym z jego celów jest poprawa i utrzymanie zdrowia. Ostatnie badania dowodzą, że ta technika ćwiczeń już po jednej sesji ćwiczeń zwiększyła przewodnictwo elektryczne, zmniejszyła niepokój i poprawiła równowagę ciała i autonomicznego układu nerwowego.

Na kolejnym miejscu ważne są ćwiczenia skupiające się na podnoszeniu ogólnego poziomu energii w ciele. W tradycji taoistycznej uważa się, że qi jest przechowywane w niższym Tian Tian – „zbiorniku” znajdującym się w podbrzuszu.

Jeśli nauczysz się wznosić tę energię w górę i skutecznie uruchomić jej krążenie, to wspomoże to utrzymanie młodości przez wiele lat. Ponadto praktyki taoistyczne obejmują wiele różnych technik oddechowych, w szczególności próżnię brzuszną (technika ta musi być opanowana z instruktorem).

A na trzecim miejscu są same praktyki na każdy dzień, które „przypominają” tkankom o konieczności unoszenia się w górę.

Jeśli dwie pierwsze metody wymagają średnio jednej godziny ćwiczeń dziennie, to codzienne energiczne mycie może zająć nie więcej niż pięć minut.

Jak to zrobić?

Według tradycyjnej medycyny taoistycznej w centrach dłoni znajdują się aktywne punkty – Lao Gong. Zawierają duży potencjał energetyczny, który może przenosić przepływ qi. Aby aktywować te punkty, musisz pocierać dłonie.

Kiedy uczucie ciepła w środkach dłoni ustabilizuje się, otwórz dłonie i przyłóż je do twarzy, nie dotykając skóry. Sygnałem, że punkty Lao Gong są aktywne i gotowe do ćwiczeń będzie uczucie ciepła na skórze twarzy. Rozpocznij delikatny ruch dłońmi – od brody do czoła i od środka do obwodu. Wykonaj 30 takich ruchów.

Po tym ćwiczeniu zrelaksowane staną się wszystkie struktury twarzy.

Niezwykłe, prawda?

Udostępnij