Ponad 50% pracowników umysłowych w Polsce znajduje się w strefie największego ryzyka wypalenia zawodowego

Ponad 50% pracowników umysłowych w Polsce znajduje się w strefie największego ryzyka wypalenia zawodowego

W poniższych ankietach zadaliśmy pytania w taki sposób aby sprawdzić ile osób realizuje pożądany poziom który zdefiniowaliśmy kilka lat temu jako minimum dbania o siebie w zakresie profilaktyki (odżywianie, sen, stres, aktywność).
To jest największy problem w Polsce. Nie jesteśmy wyedukowani przez starszą generację. Nie wiemy, ile musimy realizować działań profilaktycznych, aby zbilansować liczbę godzin w pozycji siedzącej, przetworzoną żywność, zaburzony sen i ilość stresu oraz technologii w naszym życiu. Ciągle myślimy że spacer z psem, sprzątanie mieszkania i zjedzenia banana wystarczy. Czasy się zmieniły i to widać również po najszybszym wzroście chorób autoimmunologicznych , metabolicznych (serce, otyłość, cukrzyca). Jesteśmy też jednym z krajów również z USA gdzie od 2 lat żyjemy krócej niż wcześniej.
Traktujemy zdrowy styl życia w kategoriach rozrywki – tego czy mi się chce lub czy dana aktywność mi się spodoba, co jest kompletnym błędem. Aby mieć zdrowie po 25 roku życia, trzeba każdego dnia nad nim pracować i traktować jak szczotkowanie zębów czyli robisz to – koniec i kropka. Inaczej masz pewność że jest stracisz i nie chodzi o sylwetkę ale o poziom energii życiowej która u przeciętnego 40 latka w Polsce pracującego od 15 lat jest na poziomie młodego 60 letniego seniora.
Najczęściej wskazywane powody nie dbania o profilaktykę zdrowia:

  • Brak czasu 23%
  • Brak wiedzy szczególnie w temacie: odżywiania, ćwiczeń, zdrowego obniżenia poziomu stresu, planowania, oraz benchmarków zdrowia 10%
  • Brak motywacji/silnej woli aby zbudować skutecznie nawyk 32%
  • Brak świadomości o znaczeniu profilaktyki zdrowia 13%
  • Zmęczenie i brak energii 22%

Ile razy wykonałeś dodatkową aktywność fizyczną (trening minimum 20 min. lub rekreacja 60 min.) w ostatnich siedmiu dniach: 

  1. 0 razy (58%)
  2. 1-2 (27%)
  3. 3-4 (12%)
  4. Powyżej 4 (3%)

Ile razy w ciągu poprzedniego dnia spożyłeś posiłek zawierający źródło białka (ryba, jaja, mięso, strączki, przetwory mleczne nie dosładzane, produkt wegański białkowy) i warzywa:

  1. 0 (48%)
  2. 1-2 (32%)
  3. 3  (12%)
  4. >3 (8%)
\"\"

Ile godzin snu zrealizowałeś ostatniej nocy

  1. Poniżej 6 (44%)
  2. 6-7,5 godz. (38%)
  3. > 7,5 godz. (18%)

Pamiętajmy że zbudowanie nawyków zdrowego stylu życia większości społeczeństwa nie udaje się samodzielnie ponieważ bazuje na procesie poprawy świadomości, edukacji, reakcji organizmu w indywidualny sposób na bodźce i odroczone w czasie korzyści wizualne. Samo ścisłe przedstawienie postępu w zmianie nawyków nie jest proste.
Kluczem jest systematyczne wsparcie i metoda małych kroków oraz podejście strategiczne do utrzymania zdrowia przez jak najdłuższy okres życia co ma się przełożyć na większe szczęście prywatne i zawodowe. Utrata zdrowia to jednocześnie gwarancja na dużo bardziej pesymistyczne spojrzenie na wiele spraw nie tylko zawodowych ale prywatnych.

Udostępnij