Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Jak wpływać na efektywność pracy?

avi-richards-Z3ownETsdNQ-unsplash-930x620

Poznaj czynniki, które wpływają na efektywność pracy

Czy zdarza Ci się po wyczerpującym dniu w pracy, wrócić do domu z poczuciem, że niewiele udało Ci się zrobić? Czy pracujesz dodatkowe godziny w nocy i w weekendy i nadal nie osiągasz docelowego wyniku? 

Bycie zadowolonym z siebie i swoich osiągnięć pod koniec szalenie pracowitego dnia pracy, jest możliwe. Jak? Przeczytaj poniższe porady i popraw efektywność swojej pracy!

\"\"/

Czym jest efektywność pracy?

Efektywność pracy to zdolność do uzyskania największej wydajności przy jak najmniejszym nakładzie. Oznacza pracowanie mądrzej, nie ciężej. Kiedy efektywność jest na wysokim poziomie, osiągasz większą wydajność, motywację do działania oraz lepsze wyniki. W skrócie możesz zrobić więcej w dużo krótszym czasie! 

Odkryj, jak zwiększyć efektywność pracy

Na efektywność w pracy wpływ mają dwa, powiązane ze sobą czynniki: motywacja oraz warunki pracy. Wraz z poprawą warunków pracy wzrasta szansa na wyższą motywację, a co za tym idzie, większą efektywność.

Jak pracować mądrzej, a nie ciężej? Zwiększ produktywność, zaangażowanie i motywację!

Oto kilka strategii na początek, które stosowane wpłyną na poprawę efektywności pracy. Kontynuując wdrażanie ich w życie, nauczysz się, jak pracować efektywnie oraz stać się bardziej produktywnym i skutecznym.

Wyznaczaj sobie cele

Wyznaczanie celów ma kluczowe znaczenie dla sukcesu – pomaga skupić się na celu oraz pożądanym wyniku. Ważne jest aby realnie ocenić, ile czasu i zasobów wymagają Twoje cele. Często myślimy, że aby coś osiągnąć, możemy przejść od razu od kroku A do Z, podczas gdy w rzeczywistości pomiędzy nimi, jest wiele kroków, które również należy uwzględnić. Pamiętaj o swoim celu końcowym (Z), ale nie przeceniaj znaczenia kroków B, C, D i tak dalej.

Praktykuj zarządzanie czasem

Jeśli czujesz się przytłoczony pracą, przeskakując od zadania do zadania bez jasnej strategii, być może musisz udoskonalić swoje umiejętności zarządzania czasem. Zapoznaj się z procesem dzielenia projektu na mniejsze części, dzięki czemu od razu poczujesz się bardziej zorganizowany. Kolejnym dobrym sposobem jest lista zadań. Wypisz na niej zadania, które wymagają Twojej natychmiastowej uwagi. Mniej ważne projekty często pochłaniają wiele cennego czasu, ponieważ są łatwiejsze lub mniej stresujące, dlatego poświęcamy im zbyt wiele naszej energii i uwagi.

Ograniczaj rozpraszacze

Większość dnia spędzamy, wpatrując się w ekran i scrollując. Podczas gdy intensywne korzystanie z komputera może być częścią twojej pracy, korzystanie z mediów społecznościowych znacznie zmniejsza Twoją produktywność. 

Jeśli rozpraszają Cię media społecznościowe lub inne witryny, ale nadal potrzebujesz komputera do pracy, odłącz się od Internetu lub rozważ pobranie aplikacji, która umożliwia dostęp tylko do witryn związanych z pracą. Kiedy utrudnisz sobie uruchomienie Facebooka lub innej rozpraszającej uwagi witryny, możesz skupić się na zadaniu i znacznie zwiększyć efektywność. Umieszczenie telefonu poza zasięgiem wzroku i wyciszenie podczas pracy nad projektem to kolejny sposób na zwiększenie wydajności w pracy — pomyśl o wszystkim, co możesz zrobić, bez przewijania aplikacji mobilnych.

Nie ma nic złego w urządzeniach cyfrowych, ale zapewnienie sobie od nich małej przerwy może skłonić Twój umysł do bardziej kreatywnej i produktywnej pracy. 

Naucz się mówić „NIE”

Bycie asertywnym jest zaletą. Często czujemy presję ze strony nas samych, czy osób wokół nas i podejmujemy się zadań, których nie jesteśmy już w stanie wykonać. Chcemy udowodnić, sobie i innym, że jesteśmy zdolni do wielozadaniowości, więc podejmujemy się zadań, które równie dobrze moglibyśmy przekazać innym. Kojarzymy słowo „Nie” z utraconymi szansami lub porażką, ale wcale tak nie jest.

Naucz się odmawiać, gdy nie masz wystarczająco czasu albo dany projekt Cię nie interesuje. Jeśli możesz delegować mniejsze zadania osobom wokół ciebie, zrób to. Pozwoli Ci to bardziej skoncentrować się na zadaniach, które naprawdę są dla Ciebie ważne i pomoże poprawić efektywność pracy.

Rób przerwy

Czujesz, że masz tyle pracy, że nie wiesz, od czego zacząć? Martwienie się, że masz zbyt wiele do zrobienia, może stać się ogromną mentalną przeszkodę. Zanim się zorientujesz, spędzisz dzień, męcząc się nad tym, co najpierw zrobić lub jak to zrobić. To szybki sposób, aby nic nie zrobić.

Jeśli koncentrujesz się na projekcie, w którym nie możesz posunąć się naprzód, twoja energia zostaje zablokowana, a efektywność pracy spada. Zrób sobie przerwę. Zrób coś zupełnie niezwiązanego z zadaniem. Idź na spacer. Poćwicz jogę. Posłuchaj muzyki. Znajdź czas na kilka przerw w ciągu dnia pracy, aby odpocząć, a przekonasz się, że efektywność pracy naturalnie wzrośnie. 

Zadbaj o swoje otoczenie 

Komfortowe otoczenie wpływa na poprawę efektywności pracy. Na początek upewnij się, że masz wszystkie narzędzia, których potrzebujesz, aby dobrze wykonywać swoją pracę, np. działająca drukarka, ergonomiczne krzesło, czy dobre oświetlenie.

Następnie spraw, aby przestrzeń wokół Ciebie była przyjemna i inspirująca. Poukładaj rzeczy na swoim biurku, włącz muzykę pobudzająca kreatywność, postaw obok kwiat w doniczce. 

Jak możesz sobie wyobrazić, nikt nie lubi pracować w negatywnym lub toksycznym środowisku. Upewnij się, że tworzysz atmosferę w miejscu pracy opartą na wartościach Twojej firmy, w której Twoi pracownicy czują się wspierani, doceniani i bezpieczni.

Źródła: 

https://www.tonyrobbins.com/business/improve-work-efficiency/ (data dostępu: 08.06.2022)

https://www.beeffective.pl/15-sposobow-na-wieksza-produktywnosc-w-pracy/ (data dostępu: 08.06.2022)

https://www.managementstudyguide.com/importance-of-being-efficient-at-workplace.htm (data dostępu: 09.06.2022)

Udostępnij