Co motywuje pracowników?

Co motywuje pracowników

Po przeczytaniu treści tego artykułu będziesz wiedzieć:

  • Czym jest motywacja i jaka jest jej definicja,
  • Co motywuje do pracy,
  • Jakie są metody i techniki motywowania pracowników,
  • Co jest najbardziej skuteczne w motywowaniu pracowników,
  • Jak wygląda motywacja płacowa i pozapłacowa.

W pracy jak i w życiu codziennym bywają momenty, kiedy każdemu brakuje zapału do działania.  Będąc w pracy myślimy o chwili wolności, wakacjach, czy też po prostu o relaksie i  odpoczynku, które  należą  się każdemu. . Spędzanie całego dnia przed biurkiem i monitorem może być często przytłaczające i ogromnie demotywujące.  Stres, bycie niedocenianym w organizacji oraz poczucie bezsensowności własnej pracy to problemy z którymi zmaga się wielu pracowników. Mają one ogromnie negatywny wpływ na produktywność i wydajność danej osoby, a tym samym bezpośrednio przekładają się na wyniki firmy. Pracodawca powinien zadbać nie tylko o godziwe wynagrodzenie dla swoich podwładnych, lecz także o ich dobre morale, entuzjazm i poczucie misji. Dlatego tak ważnym aspektem w miejscu zatrudnienia jest motywacja. Pamiętaj, że tymczasowe jej spadki są rzeczą normalną – problem pojawia się, kiedy zaczynają one występować nagminnie i mieć znaczący wpływ na Twoje samopoczucie oraz wydajność w pracy. W dalszej części tekstu poznasz kilka wskazówek, które pomogą Ci się zmotywować.

Motywacja – czym jest?

„Jak się zmotywować”, „Jak zmotywować kogoś”, lub wpisywane w wyszukiwarkę  „Brakuje mi motywacji, co robić?”, to tylko część z pytań, na które wiele osób codziennie szuka odpowiedzi. . Motywacja może, lecz nie musi być procesem długotrwałym. Zazwyczaj jest ona potrzebna do osiągnięcia zamierzonego celu. Inaczej można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju siła napędzająca wszelkie ludzkie działania.

System motywacyjny pracowników w firmie jest kojarzony z entuzjazmem, energią, zaangażowaniem oraz kreatywnością, które  pracownik może wykazać  w swojej firmie na co dzień. Zmotywowani pracownicy są atutem danej organizacji. Każda osoba zatrudniona w  firmie jest inna. Ważne jest zatem, aby  poznać potrzeby i oczekiwania każdego z  zatrudnionych, tak aby pracodawca mógł skutecznie im zaradzić.  Przełożony powinien w dokładny sposób podzielić swoich pracowników i według tego  zastosować odpowiedni rodzaj motywacji w celu zwiększenia zaangażowania ich wszystkich.

\"\"

Rodzaje motywacji pracowników – czyli indywidualne podejście do pracownika

Istotnym jest, by wiedzieć w jaki sposób dzieli się motywacja. Pracodawca powinien mieć indywidualne podejście do każdego z zatrudnionych – w taki sposób osiągnie największe rezultaty  Motywacja dzieli się na zewnętrzną i  wewnętrzną, a każda z nich działa na inne osoby  Motywacja zewnętrzna –  jest to motywacja głównie skupiona  na pozyskiwaniu wszelkich korzyści materialnych. Dla takiej osoby ważnym jest, by dostać nagrodę, za wykonanie określonych czynności.  Takim wyróżnieniem mogą   być: premia – dla osób dorosłych w miejscu pracy, a np. w szkole – dobra ocena. Idąc tą analogią motywacja zewnętrzna to także nagroda za udział w szkolnym konkursie czy podwyższenie stopnia za dodatkowe zadanie.  W miejscu pracy działa to w taki sam sposób. Zrobienie dodatkowego projektu często wiąże się z chęcią otrzymania premii i sprawieniem dobrego wrażenia przed przełożonymi.

  • Motywacja wewnętrzna – j. Pracownik zmobilizowany wewnętrznie wykonuje swoje zadania po to, by czuć pewnego rodzaju entuzjazm i  radość, aniżeli po to, by osiągnąć korzyści materialne. Takie osoby głównie uczą się w  celu pozyskania wiedzy. Posługując się poprzednią analogią, według motywacji wewnętrznej, w szkolnych zawodach sportowych wystartujemy, aby móc cieszyć się euforią rywalizacji, a nie nagrodą. Znaczenie motywacji pracowników

Motywacja pracowników jest niezmiernie ważna. .. Zmotywowani pracownicy chętniej działają z własnej inicjatywy oraz podejmują się wyzwań. Ich entuzjazm i zapał do pracy bezpośrednio wpływają na lepsze wyniki firmy.

System motywacyjny pracowników w firmie odgrywa kluczową rolę w organizacji  Zmotywowani pracownicy nie potrzebują ciągłego mówienia o tym, co powinni robić . Wydajni pracownicy mogą być wzorem do naśladowania dla swoich kolegów z pracy.  Sami chętnie podejmują inicjatywę, przejmują  nowe obowiązki, są innowacyjni i nie brakuje im nowych  pomysłów. Osoby pracujące, które wykazują się entuzjazmem  i chęcią do działania zapewniają:

  • Pozytywną atmosferę w miejscu pracy,
  • Lepsze samopoczucie reszty pracowników – zapał jednych udzieli się drugim i wpłynie na ogólny nastrój w miejscu pracy. ,
  • Zadowolenie klientów – entuzjastyczni, zmotywowani pracownicy wykonują swoje zadania rzetelnie i z troską. Są także zadowoleni i mają dobre samopoczucie, co pozytywnie wpływa na łatwość kontaktu z klientami.
  • Takie osoby naturalnie osiągają lepsze wyniki, co wpływa na rezultaty firmy i inspiruje innych.

Oprócz podanych wyżej czynników, warto także wspomnieć, że w firmie, gdzie podwładni są zadowoleni i zmotywowani, naturalnie występuje znacznie mniejsza rotacja pracowników.

\"\"

Instrumenty motywowania pracowników – czyli 5 czynników, które motywują do pracy

Dzięki systemowi motywacji pracowników można doskonale zrozumieć na czym to  wszystko polega i wyróżnić rzeczy, które  najbardziej wpływają na motywację do pracy.   Warto wyróżnić pięć z nich:

  • Ciekawość – warto pracownikom dać możliwość nauki nowych rzeczy, zapewnić im  różnego rodzaju szkolenia i zachęcać ich do poszerzania swoich kompetencji. Wynagrodzenie – to dość oczywista kwestia. Dobra pensja za osiągnięte wyniki w  pracy zachęca pracowników  do dalszego działania. Szczególnie liczy się to na początku, kiedy osoba zatrudniona dopiero zaczyna karierę w nowym miejscu. Korzystna umowa i stabilne zatrudnienie to dwie rzeczy, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
  • Porządek –  dobrze jest pracować w miejscu, w którym  panuje ład i harmonia. To ważne, by móc skupić się na swojej pracy beż żadnych rozpraszaczy. Warto wytyczać podwładnym jasne cele i prezentować przejrzysty plan. Uznanie – każdy pracownik zasługuje na dobre słowo. . Pochwała za wykonaną pracę odgrywa znaczącą rolę w organizacji.  W przypadku niektórych pracowników coś tak łatwego jak docenienie ich wysiłku da ogromne rezultaty.  Samo przebywanie w  środowisku pracowniczym, gdzie jest się w pełni akceptowanym może napędzać do działania. . Szczególnie w momencie, gdy wszystkim zależy na osiąganiu wspólnego celu.
  • Wpływ  – podwładni powinni mieć poczucie posiadania realnego wpływu na firmę. Należy brać pod uwagę ich sugestie i dawać im szanse indywidualnego wykazania się. Pracownicy zamiast być nieistotnym trybikiem w korporacyjnej machinie, poczują się potrzebni i ważni.

Płacowe i pozapłacowe systemy motywacyjne pracowników

Co najbardziej motywuje do działania w pracy? Pensja i  nagrody, czy też środowisko w postaci współpracowników i możliwość wykonywania coraz to nowych zadań  oraz  wykazania  się kreatywnością? Systemy motywacyjne dzielimy na płacowe i  pozapłacowe.

  • Płacowe czynniki motywacyjne – atrakcyjne premie, nagrody i regularne  wynagrodzenie. Stabilność finansowa i nagrody pieniężne dają poczucie bezpieczeństwa oraz bycia docenianym w środowisku zawodowym. Oczywiście pieniądze to nie wszystko – złe warunki i nieprzyjazna atmosfera w miejscu zatrudnienia odrzucą każdego, nawet mimo wysokich zarobków. motywujące.
  • Pozapłacowe czynniki motywacyjne – to przeciwieństwo poprzednich czynników. . Zaliczają się do nich np.  prywatna opieka medyczna, bony żywieniowe,  bilety na wydarzenia kulturalne itp. Pracownicy mogą również ubiegać się o sfinansowanie im kursów i szkoleń różnego rodzaju. Każdy pracownik może liczyć na elastyczne godziny pracy, awans , czy też  bycie docenionym przez  przełożonych.

Nie ma uniwersalnego sposobu, by zmotywować pracownika. Wszystko zależy od  preferencji, standardu życia i  wartości życiowych danej osoby. Głównym elementem towarzyszącym przy zatrudnianiu się do firmy powinna być ocena, co jest dla pracownika najbardziej istotne w miejscu pracy. Przyczyni się to do dokonania wyboru czynników – płacowych, czy też pozapłacowych. Wbrew pozorom, wybór jest ważny, aby móc postępować według ustalonych sobie zasad i pewnego rodzaju hierarchii, jaka ma miejsce również w miejscu pracy. Trzeba zadać sobie pytanie, co jest najważniejsze – działania  materialne, czy te pozafinansowe.

Podsumowując, motywacja jest niezwykle ważna w miejscu pracy. Pracodawca powinien zrobić wszystko, aby jego pracownicy czuli się potrzebni, pełni zapału i entuzjazmu do podejmowania coraz to nowych wyzwań. Ich trud powinien być doceniany w organizacji i bezpośrednio przykładać się do sukcesu firmy.

Udostępnij