Jestem niebieski — nasze role w zespole

zespol

Na świecie żyje ponad 7.5 bilionów ludzi. Każdy człowiek ma inną osobowość. Jest jednak sposób, w który można sklasyfikować ich charaktery. Kolory.

Teorię o kolorach osobowości opisał szwajcarski psychiatra Carl Jung. Zauważył on, że ludzkim zachowaniem mogą kierować cztery składowe: myślenie, intuicja, doświadczenie oraz emocje. Zainspirowany tą teorią Taylor Hartman postanowił opracować „kolorowy” test — nazywany ówcześnie Testem Hartmana, który na podstawie wymienionych wyżej aktywności, wskazuje nam naszą osobowość, symbolizowaną przez kolor. Według tej teorii wyróżniamy cztery typy zachowań: czerwony, żółty, zielony i niebieski. 

Dlaczego warto wykonać Test Hartmana?

Słysząc słowo „test”, większości z nas nie kojarzy się to z niczym przyjemnym. Zwykle jest to sprawdzenie swojej wiedzy. W tym przypadku jest to sprawdzenie charakteru. Rozwiązanie takiego testu niesie za sobą same korzyści i wcale nie jest trudne! Wykorzystuje się go głównie w obszarach zarządzania ludźmi lub HR. Test pozwala nam poznać samych siebie, nasz zespół, współpracowników. Co więcej, jest to niezbędne narzędzie w szczególności na początku wspólnej drogi zawodowej, mające wpływ na rozwój organizacji lub działań. Znając temperamenty osób, z którymi pracujemy, uczymy się jak zrozumieć drugą osobę, sposobu komunikacji z nią, oraz sposobu, w jaki możemy go motywować. Test Hartmana jest więc czymś, co warto wykonać na samym początku, pracując z nowym zespołem, natomiast można go również wykonać z zespołem, z którym pracujemy od lat. Wówczas może się zdarzyć, że odkryjemy w jednym z członków zespołu cechę, której nigdy wcześniej nie dostrzegliśmy i możemy uznać, że jest idealnym kandydatem do prowadzenia określonego projektu.

Kolor niebieski — Uprzejmy analityk 

Niebieskie osoby to te, które w swoim życiu lubią mieć wszystko poukładane. Są refleksyjne, systematyczne, uporządkowane i skromne. Ich słowa są zawsze przemyślane i wyważone. Świetnie odnajdują się, planując wszystko, co tylko się da. Są nieco wymagający, ale to oni sprawiają, że firma działa prawidłowo.

W kontaktach z „osobami niebieskimi” warto pamiętać, że takie osoby lubią posługiwać się tylko ważnymi i znaczącymi informacjami. Przysłowiowe „lanie wody” i chaos, wyprowadza je z równowagi.

Mocne strony „osób niebieskich”, to: dbałość o szczegół, wysokie umiejętności analityczne, sumienność, perfekcyjne przygotowanie do zadania i odpowiedzialność.

Natomiast do słabych stron „niebieskich” należy: mała pewność siebie, nieumiejętność podejmowania szybkich decyzji, niski poziom odporności na stres, pesymizm.

Kolor czerwony — Emocjonalny strateg

„Czerwoni” widzą siebie jako osoby ambitne, obdarzone silną wolą, skłonne do rywalizacji, zdecydowane i niezależne. Są ruchliwi i gotowi na nowe wyzwania. Kochają zmiany. Bardzo często określani są jako urodzeni przywódcy. Zawsze mają swoje zdanie i bronią go. Są kreatywni, posiadają jednocześnie logiczny umysł.

Konfrontując się z „czerwonymi”, możesz odbierać ich jako natarczywych, dominujących. Nie słuchają, często się niecierpliwą, z łatwością punktują innym ich błędy. Zachowują się jak zdystansowani władcy.

Do mocnych stron „czerwonych” należą: duża samodzielność, umiejętność podejmowania szybkich decyzji, strategiczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów. 

„Czerwony” powinien popracować nad cierpliwością i walczyć ze skłonnością do manipulowania innymi.

Kolor zielony — Niezależny wizjoner 

Zielony typ osobowości prezentują osoby, które cenią spokój i harmonię. „Zieloni” są godni zaufania, przyjacielscy i bardzo empatyczni. Potrafią słuchać. Z natury są introwertykami, więc w życiu zawodowym nie przeszkadza im wykonywanie poleceń służbowych. Najlepiej sprawdzą się na stanowiskach takich jak: mediator, psycholog, socjolog.

Komunikując się z „zielonym”, pamiętaj, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Poświęć chwilę na pytanie, co u niego. Krytykę przekazuj w cztery oczy. ,,Zieloni“ potrzebują jasnych instrukcji wykonania zadania. 

Silne strony „zielonych” to bezkonfliktowość i duże zdolności komunikacyjne.

„Zieloni” niestety szybko się zniechęcają, nie radzą sobie z konfliktami i nie lubią presji.

Kolor żółty — Entuzjasta życia w chaosie 

Osobowość żółta to osoba kreatywna, pełna optymizmu, nie istnieją dla niej rzeczy niemożliwe. Jest pewna siebie i uwielbia nowe wyzwania. Wykonuje wiele czynności w tym samym czasie. Nienawidzi się nudzić, kocha się bawić. Nie lubi planować ani analizować, działa pod wpływem impulsu.

Pracując z „żółtym”, zwracaj uwagę na jego nastrój. Jeśli atmosfera jest przyjemna — kipi energią, jeśli rozmowa jest zbyt szczegółowa — szybko się znudzi i nie wykona powierzonego zadania.

Dobre strony „żółtych” to optymizm i kreatywność. Trudnością jest systematyczność oraz wysoka impulsywność.

Który kolor jest najlepszy?

Odpowiedź może Was zaskoczyć, ale… żaden. Organizacja potrzebuje każdego koloru, aby prawidłowo funkcjonować. „Niebiescy” i „zieloni” martwią się o swój introwertyzm — zupełnie niepotrzebnie! Każdy kolor jest tak samo ważny i wartościowy. Z badań Hartmana wynika jednak, że osobowość typu „Czerwony” reprezentuje około 25% badanych, „Niebieskich” – 35%, „Zielonych” – 20%, i „Żółtych” – 20%.

Udostępnij

Bezpłatny webinar poprowadzi
Alicja Bartniczuk

Czego dowiesz się z webinaru?