Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Dwa typy 4-dniowego tygodnia pracy

Dwa typy 4-dniowego tygodnia pracy

Islandia trafiła ostatnio na nagłówki gazet, ogłaszając, że największa w historii próba skrócenia tygodnia pracy w sektorze publicznym była ogromnym sukcesem. Po tym, jak ponad 2500 pracowników przeszło na 35- lub 36-godzinny tydzień pracy i zadeklarowało, że są szczęśliwsi, zdrowsi i mniej zestresowani. Obecnie kraj stara się udostępnić tę opcję dla większości swoich obywateli.

Zastanówmy się, czy 4-dniowy tydzień pracy to świetny czy fatalny pomysł.

.

Dwa główne typy 4-dniowego tygodnia pracy.

Skompresowany 4-dniowy tydzień pracy.

Skompresowany tydzień pracy pozwala pracownikom pracować w pełnym wymiarze godzin (40 godzin tygodniowo) przez mniej dni. Najpopularniejszym typem skompresowanego harmonogramu jest czterodniowy tydzień pracy, w którym pracownicy pracują w pełnym wymiarze godzin przez 10 godzin dziennie.

Dzięki temu pracownicy mogą pracować dłużej w niektóre dni i mieć wystarczająco dużo czasu na dodatkowy dzień wolny.

Pięć głównych zalet tygodnia pracy to:

– Dodatkowy dzień wolny zapewnia pracownikom lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym
– Pracownik zachowuje pełne wynagrodzenie i świadczenia
Skrócony czas i koszty dojazdów
– Wyższa produktywność w nieregularnych godzinach pracy
– Wydłużone godziny pracy miejsca pracy

 

Skompresowany 4-dniowy tydzień pracy ma również pewne wady:

– Niektóre stanowiska pracy mogą się nie nadawać na dłuższe godziny pracy (zwiększone ryzyko kontuzji lub błędów)
– W niektórych okresach może to spowodować niedobór personelu
– Może stwarzać trudności w zaplanowaniu spotkań
– Pracownicy mogą pracować w nieautoryzowanych nadgodzinach
– Dłuższy harmonogram może spowodować niższą produktywność pod koniec dnia

 

Skrócony 4-dniowy tydzień pracy.

Inna odmiana 4-dniowego tygodnia pracy polega na tym, że pracownik ma 4 dni pracy i 3 dni wolne, bez wydłużonych godzin pracy w dni robocze. Oznacza to więcej czasu wolnego i mniej pracy, ale może również oznaczać obniżenie wynagrodzenia i świadczeń.

Główne zalety pracy krótszej to:

– Lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym i mniejszy stres
– Większa produktywność i zaangażowanie dzięki dłuższemu czasowi regeneracji Lepsza kreatywność
Skrócony czas i koszty dojazdów (oraz mniejszy ślad węglowy)
Większa satysfakcja z pracy
– Szersze możliwości wykorzystania przestrzeni

Główną wadą dla pracodawcy mogą być większe trudności w planowaniu personelu (szczególnie w miesiącach szczytowych), jeśli pracownik pracuje z klientami, potencjalne problemy z klientami np. z powodu wolniejszego czasu reakcji.

Jeśli firma dopuszcza obie opcje, to od pracownika zależy, czy chciałby uzyskać ogólnie więcej wolnego czasu, bez względu na wynagrodzenie, czy też jest gotów pracować dłużej w ciągu czterech dni roboczych, aby zachować wszystkie korzyści.

 

4-dniowy tydzień pracy zwykle odnosi się do skompresowanych godzin. Oznacza to pracę 40-godzinny tydzień pracy przez 4 dni po 10 godzin dziennie. Pewna nowozelandzka firma poszła o kilka kroków dalej. Całkowicie wyeliminowali jeden dzień pracy, a personel pracował w 8-godzinnym harmonogramie, 4 dni w tygodniu. Ten eksperyment potwierdził pozytywny wpływ skróconego tygodnia pracy na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników, satysfakcję z pracy, kreatywność, wydajność i wiele innych. Praca nie ucierpiała ani trochę i firma postanowiła utrzymać ten harmonogram.

 

Problemy administracyjne z 4-dniowymi tygodniami pracy:

Kiedy firma zdecydowała się na wdrożenie 4-dniowego tygodnia pracy, napotkała pewne trudności prawne związane z wdrożeniem, mimo że Nowa Zelandia jest jednym z nielicznych krajów, które szczycą się elastyczną polityką pracy. Ta polityka legalnie pozwala pracownikom prosić pracodawców o zmiany godzin pracy, dni pracy lub miejsca pracy. Problem wydaje się polegać na tym, że zgodnie z nowozelandzkim prawem pracownicy naliczają czas urlopu na podstawie czasu spędzonego w biurze. Ta kalkulacja jest jednym z przykładów tego, jak bardzo zmieniło się pojęcie pracy. W rzeczywistości zmieniło się tak bardzo, że prawo pracy w większości krajów nie nadąża. Takie przestarzałe przepisy będą musiały zostać dostosowane do nowych warunków pracy, podobnie jak reszta infrastruktury przepisów pracy.

 

Ostatnią rzeczą jest kultura firmy. Jeśli kultura firmy dotyczy ciężkiej pracy, długich godzin pracy, konkurencyjności itp., prawdopodobnie nie jest to właściwe rozwiązanie. Z drugiej strony, jeśli kultura ceni sobie większą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, elastyczną organizację pracy itd., 4-dniowy tydzień pracy może przynieść dodatkową korzyść, aby pomóc przyciągnąć najlepsze talenty i uzyskać najlepsze wyniki od ludzi.

Udostępnij