Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Ścieżka do dobrostanu z perspektywy pracownika” Pobierz →

Dlaczego zespół w Twojej firmie traci produktywność, a ponad połowa ludzi czuje się źle mentalnie?

Dlaczego zespół w Twojej firmie traci produktywność, a ponad połowa ludzi czuje się źle mentalnie

W 2019 roku, przeprowadziliśmy ankiety na temat najczęściej zaniedbanych obszarów zdrowego stylu życia. W ankietach wyniki zostały podzielone na grupy wiekowe, płeć oraz kategorię stylu życia. Rezultaty jasno pokazują że obszary głównych wyzwań zmieniają się w zależności od wieku.

Chęć połączenia szybkiego tempa życia, rozwoju zawodowego, wymarzonego stylu życia i zdrowia to nie lada wyzwanie. Jak z ankiet wynika przede wszystkim dla osób młodych które nie mają doświadczenia z połączeniem dyscypliny w kilku obszarach życia, a widoczne konsekwencje zaniedbań zdrowia są odciągnięte w czasie (średnio osoby w okolicach 45-50 roku życia mają pierwsze poważne choroby i złe wyniki badań). Osoby młodsze głównie są motywowane poprawą wyglądu ze względu na coraz większe otłuszczenie.

Możemy wywnioskować,  że grupa wiekowa 35-45 to najbardziej obciążona ilością obowiązków, często zakładaniem rodziny lub młodymi dziećmi część zespołu w firmach badanych. Osoby wskazują kilka komponentów zdrowia które chciałyby poprawić.

Grupa wiekowa 25-35 lat wyjątkowo wyróżnia radzenie sobie ze stresem jako główny obszar do poprawy. Spotykamy się z takimi wypowiedziami również podczas coachingowych konsultacji 1na1 w innych firmach. Młode osoby Wyjątkowo nie radzą sobie na połączeniu tempa pracy, presji, ocen, rywalizacji w pierwszych latach po ukończeniu studiów. To znacznie przyspiesza wypalenie zawodowe i skraca karierę lub chęć podejmowania ambitnych działań rozwojowych w firmie.

Grupa wiekowa  46-55 i powyżej 55 roku życia i podczas konsultacji i w wynikach ankiet daje wrażenie większego balansu życiowego i aktywnego szukania rozwiązań związanych z samopoczuciem psychofizycznym. To również osoby które mają starsze dzieci, więcej czasu, bardziej stabilną sytuację finansową oraz lepiej znają wyzwania pracy umysłowej w dużych organizacjach. Podczas konsultacji coachingowych i pomiarów widzimy że te osoby są już po pierwszych doświadczeniach utraty zdrowia, znacznej zmiany sylwetki i to jest dodatkowym źródłem motywacji do zmian.

Sumarycznie obniżenie stresu wskazywało najwięcej osób, następnie poprawa nawyków żywieniowych, zaraz po nich zwiększenie aktywności fizycznej i jako czwartą pozycję poprawę snu i regeneracji. Dodając nasze obserwację jako zespołów pracujących dla wielu firm, benchmarki dbania o siebie w Polsce są nie jasne i znacznie zanizone wg. naszej oceny. Tzn. słyszymy że spanie ok 6 godz, dziennie, ćwiczenie 2 razy w tygodniu, zjedzenie owoców i węglowodanów złożonych oraz relaks ze znajomymi przy piwie lub przed Tv to najbardziej utarte przekonania które powinny wystarczyć.

Niestety przy takiej ilości bodźców i informacji które przetwarzamy, oraz braku ruchu, coraz lepszej rozrywce która uzależnia i zaburzonym przez ekrany śnie musimy wejść na dużo wyższy poziom.

Statystyki:

  1. Osoby w wieku 25-35 lat – radzenie sobie ze stresem, odżywianie
  2. Osoby w wieku 36-45 lat – poprawa snu, stres, odżywianie
  3. Osoby w wieku 46-55 lat – większa aktywność fizyczna, odżywianie
  4. Osoby w wieku >55 lat – stres
\"\"

Sumarycznie (wszystkie grupy wiekowe) wskazały kolejno największe problemy w ramach czterech filarów zdrowia: 

  • Obniżenie stresu 33%
  • Poprawa odżywianie 28%
  • Zwiększenie aktywności fizycznej 26%
  • Poprawa snu i regeneracji 13%
\"\"

Udostępnij