Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Ścieżka do dobrostanu z perspektywy pracownika” Pobierz →

Czy będziemy brać ślub z hologramem, a naszym terapeutą będzie bot?

barbara-zandoval-w0lI3AkD14A-unsplash-1024x683

Sytuacja wspomniana w tytule artykułu faktycznie miała miejsce w 2018 roku.

Akihiko Kondo poślubił Hatsune Miku – związek ten nie jest prawnie uznany. Ale jednak sytuacja ta  wywołała sporo szumu, zarówno w Japonii jak i za granicą.

Hatsune Miku, o oficjalnie o nazwie kodowej CV01, to programowy bank brzmień Vocaloid opracowany przez Crypton Future Media. Jej oficjalny wygląd opiera się na antropomorfizmie moe. To 16-letnia dziewczyna z długimi, turkusowymi włosami.

35-latek nie dba o to, co myślą inni. Jak mówi, po prostu zrobił to, co go uszczęśliwiało. „Społeczeństwo naciska, abyś podążał za pewną formułą miłości, ale to może cię nie uszczęśliwić” – powiedział Kondo. „Chcę, aby ludzie mogli dowiedzieć się, co im odpowiada”.

 

Ale świat się zmienia.

W obecnym świecie technologia umożliwia coraz więcej. Zwłaszcza w obecnych czasach.

Sarah Redington nie mogła wziąć udziału w ślubie przyjaciółki, z powodu ograniczeń Covid-19. Jednak mimo ograniczeń podróży, druhna pojawiła się na ślubie swojej przyjaciółki w Kanadzie jako hologram.

Wstawiamy tu nagranie, jakby ktoś chciał zobaczyć jak to wyszło: https://www.youtube.com/watch?v=AB09jUea1CQ

 

Rozwój AI.

Wraz z pojawieniem się cyfrowych podejść do zdrowia psychicznego (takich jak terapia online), zaczęto interesować się tym, jakie możliwości mamy w tym zakresie.

Sztuczna inteligencja (AI) jest wykorzystywana do opracowywania rozwiązań przewidywania, wykrywania i leczenia w opiece psychiatrycznej. Chociaż nastąpił znaczny postęp w zakresie zdrowia cyfrowego i ogólnego zastosowania sztucznej inteligencji w zdrowiu fizycznym, zastosowanie sztucznej inteligencji w zdrowiu psychicznym jest stosunkowo wczesne.

Zdrowie psychiczne to jeden z obszarów opieki zdrowotnej, który można zapewnić za pośrednictwem teleporad bez utraty jego istoty. Duża część specjalistów, którzy przeszła od nie robienia telemedycyny, do momentu w którym telemedycyna to prawie 95 procent ich dziennych obowiązków.

Z doświadczenia wiemy, że zainteresowanie tego typu pomocą jest duże – widzimy to w prowadzonych przez nas programach, gdzie niemal zawsze wszystkie sloty do specjalistów są zajęte.

W najbliższej przyszłości zamierzamy wprowadzić raporty dotyczące zaangażowania w naszych programach, więc jeśli interesuje Cię ten temat – daj nam znać.

 

Jak to działa?

Naukowcy z World Well-Being Project (WWBP) przeanalizowali media społecznościowe za pomocą algorytmu sztucznej inteligencji, aby wybrać wskazówki językowe, które mogą przewidywać depresję.

Okazuje się, że osoby cierpiące na depresję wyrażają się w mediach społecznościowych w sposób, w jaki osoby zmagające się z innymi chorobami przewlekłymi nie wspominają o samotności i używają słów takich jak „uczucia”, „ja” i „ja”.

 

Aplikacje?

– Platforma Quartet sygnalizuje możliwe stany psychiczne i może kierować pacjentów do dostawcy lub do skomputeryzowanego programu terapii poznawczo-behawioralnej.

– Ginger to aplikacja do czatu wykorzystywana przez pracodawców, która świadczy bezpośrednie usługi doradcze dla pracowników. Jego algorytmy analizują słowa, których ktoś używa, a następnie opierają się na jego szkoleniu na podstawie ponad 2 miliardów próbek danych behawioralnych, 45 milionów wiadomości na czacie i 2 milionów ocen klinicznych, aby przedstawić rekomendację.

– System CompanionMX posiada aplikację, która umożliwia pacjentom leczonym z depresją, zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi i innymi schorzeniami tworzenie dziennika dźwiękowego, w którym mogą rozmawiać o tym, jak się czują. System AI analizuje nagranie, a także szuka zmian w zachowaniu w celu proaktywnego monitorowania zdrowia psychicznego.

– Bark, aplikacja śledząca telefony z kontrolą rodzicielską, monitoruje główne platformy wiadomości i mediów społecznościowych w poszukiwaniu oznak cyberprzemocy, depresji, myśli samobójczych i seksu na telefonie dziecka.

Ostatnie badania ukazują również nowy trend. Badanie RAND wykazało, że znaczny wzrost korzystania z teleporad podczas szczytu pandemii. Było napędzane głównie przez osoby szukające usług w zakresie zdrowia psychicznego, a nie fizycznego.

W związku z tym powstało dużo różnych rozwiązań bazujących na AI:

– Narzędzie szkoleniowe dla doradców osób w sytuacji kryzysowej, oparte na sztucznej inteligencji – symuluje cyfrowe rozmowy i pozwala początkującym doradcom doświadczyć realistycznych praktycznych rozmów przed podjęciem rozmów na żywo

– Chatbot oparty na sztucznej inteligencji o nazwie Woebot – zaprojektowany do leczenia zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji – zauważono znaczną poprawę w ograniczaniu nadużywania substancji uzależniających, wzrost pewności siebie, wyciszenie głodu narkotykowego, depresji i lęków.

– Neuroobrazowanie, które pomaga zrozumieć, jak działa mózg.

– Wgląd w dane genetyczne i odblokowanie klucza do zrozumienia zdrowia psychicznego.

Jedną z głównych korzyści wynikających ze stosowania sztucznej inteligencji w opiece klinicznej jest zdolność technologii do uzyskiwania wglądu w ogromne ilości danych.

Tutaj można znaleźć więcej informacji na ten temat i na temat rozwiązań wprowadzonych przez niektóre firmy: https://healthitanalytics.com/features/what-role-could-artificial-intelligence-play-in-mental-healthcare

 

Pojawiają się jednak wątpliwości.

Wprawdzie zastosowanie sztucznej inteligencji w opiece psychiatrycznej może zwiększyć dostęp do niej i obniżyć koszty z nią związane. Ale nie da się rozwinąć tego sektora, bez rozwinięcia innych.

Dr Alan Bernstein, dyrektor naczelny Kanadyjskiego Instytutu Badań Zaawansowanych (CIFAR), mówi, że sztuczna inteligencja podważa nasze poglądy na temat tego, co to znaczy być człowiekiem. Z pewnością podważa poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego. Światowe Forum Ekonomiczne prognozuje, że około 375 milionów miejsc pracy przestanie być potrzebne. Według giganta konsultingowego McKinsey, sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na 60 do 90 procent wszystkich obecnie istniejących miejsc pracy.

Szczególnie polecamy uwadze artykuł na ten temat: https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2019/05/03/the-incredible-ways-artificial-intelligence-is-now-used-in-mental-health/?sh=5a404a4cd02e

Źródła:

https://edition.cnn.com/2018/12/28/health/rise-of-digisexuals-intl/index.html

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-9950593/Bridesmaid-appears-friends-wedding-hologram.html

https://www.frontiersin.org/research-topics/25568/artificial-intelligence-in-mental-health

https://healthitanalytics.com/features/what-role-could-artificial-intelligence-play-in-mental-healthcare

https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2019/05/03/the-incredible-ways-artificial-intelligence-is-now-used-in-mental-health/?sh=5a404a4cd02e

https://time.com/5727535/artificial-intelligence-psychiatry/

Udostępnij