Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Ścieżka do dobrostanu z perspektywy pracownika” Pobierz →

Szczęście to (mały) kawałek ciasta

Szczęście to (mały) kawałek ciasta

Gdybyś był głodnym 10-latkiem około godziny 16:00, czy wybrałbyś małą, średnią czy dużą porcję musu jabłkowego na przekąskę? A co jeśli byłoby to ciastko?

  • Przewidywanie wpływu wielkości porcji przekąsek
  • Czy dzieci reagują na obrazy sensoryczne?
  • Przyjemność z każdego spożywanego kęsa

Korzystając z kwestionariusza przyjaznego dzieciom, poprosiliśmy 83 dzieci w wieku od 8 do 11 lat, aby przewidziały, jak bardzo spodoba im się ciastko czekoladowe lub mus jabłkowy jako przekąska, jak bardzo będą głodne po zjedzeniu go i jak zdrowe mogą być różne rozmiary przekąsek. Pokazano im zalecaną wielkość porcji, jedną o 50 % większą, a drugą o 125%.

Dzieci w tym badaniu okazały się niezwykle dokładne w przewidywaniu, jak głodne lub pełne będą czuć się po zjedzeniu każdej porcji. Być może przejadanie się jest wywołane tym, że ludzie nie rozumieją optymalnej ilości jedzenia i nieumyślnie wybierają zbyt dużo, ponieważ uważają, że będą głodni. Natomiast dzieci w Dijon wiedziały, jak będą się czuć po zjedzeniu małej, średniej lub dużej porcji.

Jednak jeśli chodzi o przyjemność, przewidywania dzieci nie były tak dokładne. Spodziewali się, że przyjemność z jedzenia wzrośnie wraz z wielkością porcji. W rzeczywistości lubili większą porcję tak samo jak mniejszą. Dzieci rozumiały, że mus jabłkowy był zdrowszą opcją, ale nie były w stanie zrozumieć, że zjedzenie małego brownie byłoby zdrowsze niż większego. Dzieci nie rozumieją wartości zdrowotnych na podstawie wielkości porcji.

Przyjemność jest względnie stabilna i faktycznie maleje, gdy porcje stają się jeszcze większe niż te testowane w pierwszym badaniu. Każdy kolejny kęs dodaje trochę mniej przyjemności niż poprzedni, a ostatni kęs ciasta jest zazwyczaj dość mdły lub po prostu trochę za duży.

Jedzenie tego ciasta nie jest sumą przyjemności, jaką czerpiesz z każdego kęsa, ale średnią. Czasami nawet ostatni kęs decyduje o tym, jak bardzo nam się coś podoba.

Przeciętnie, pomimo głodu, grupa obrazująca sensoryczne jedzenie wybierała mniejsze porcje ciastek. Te 22 kilokalorie mniej (redukcja o 7%) nie są same w sobie dużą liczbą, ale są one istotne statystycznie i był to wyłącznie wybór dzieci, a nie wynik presji ze strony dorosłych.

Źródło: https://knowledge.insead.edu/marketing/happiness-is-a-small-piece-of-cake-14456

Udostępnij