Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Skutki zdrowotne zbyt dużej ilości gier.

Skutki zdrowotne zbyt dużej ilości gier.

Szacuje się, że 164 miliony Amerykanów gra w gry wideo. Według niedawnej ankiety tylko 21% graczy miało mniej niż 18 lat. Podczas gdy granie może być zabawną rozrywką lub hobby (a nawet sportem rywalizacyjnym na wielu kampusach uniwersyteckich), istnieje ryzyko dla zdrowia.

  • Czy jest coś dobrego w grach?
  • Urazy podczas gier
  • Gry z umiarem

Gry zapewniają interakcję z innymi- wirtualną społeczność. Cierpimy z powodu epidemii samotności, a gry mogą być środkiem komunikacji z osobami trudnymi do nawiązaniu kontaktu m.in dziećmi autystycznymi. Gry mają korzyści poznawcze, takie jak lepsza kontrola własnej uwagi i lepsze rozumowanie przestrzenne. Mają zastosowania medyczne: szkolenie osób z chorobami zwyrodnieniowymi, pomoc nastolatkom z ADHD w doskonaleniu umiejętności myślenia lub szkolenie chirurgów w zakresie wykonywania skomplikowanych technicznie operacji.

Istnieje również szereg skutków ubocznych takich jak zespół cieśni nadgarstka, „kciuk gracza”, wcześniej nazywany „kciukiem PlayStation” ,łokieć tenisisty. Według badania opublikowanego w Journal of Clinical Nutrition, „pojedyncza sesja gry wideo u zdrowych nastolatków płci męskiej wiąże się ze zwiększonym spożyciem pokarmu, niezależnie od odczuć apetytu”.

Według jednego z badań z American Journal of Psychiatry, od 0,3% do 1,0% Amerykanów może mieć zaburzenia związane z grami internetowymi. Istnieją nawet grupy wsparcia, takie jak Anonimowi Uzależnieni od Gier Komputerowych. Gry wideo to pożywka do znieczulenia emocji, prowadząc do przemocy.

Kluczem jest umiar. Większość szkód można poprawić, ograniczając liczbę godzin spędzanych przed ekranem i angażując się w zdrowe czynności. Krótko mówiąc, granie w gry wideo może być zabawą i aktywnością społeczną, jeśli zostanie zintegrowane ze zdrowym stylem życia, który obejmuje dużo snu, ćwiczeń i dobrego odżywiania, zamiast pozwolić, aby gra stała się Twoim życiem.

 

Źródło: https://www.health.harvard.edu/blog/the-health-effects-of-too-much-gaming-2020122221645

Udostępnij