Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Psychologia kolorów w biurze

Psychologia kolorów w biurze

Według ekspertów z dziedzin psychologii przemysłowo-organizacyjnej i neuronauki, kolory mają bardzo realny i namacalny wpływ na to, jak ludzie się zachowują, reagują, a nawet czują. Odpowiednia kolorystyka biur może również stanowić wyraz wizerunku marki oraz nastroju.

Ludzkie oko i mózg wspólnie przekładają światło na kolor. Receptory światła w oku przekazują informacje do mózgu, który wytwarza znajome odczucia koloru. Newton zauważył, że kolor nie jest związany z przedmiotami. Zamiast tego powierzchnia przedmiotu odbija niektóre kolory i pochłania wszystkie inne. Dostrzegamy tylko odbite kolory, z których każdy ma swoją częstotliwość fotonów, które wpływają na nasz nastrój. Warto zauważyć w jaki sposób:

 

Badania wykazały, że kolor może wpływać na ludzi na wiele zaskakujących sposobów:

 • W jednym z badań zgłoszono, że tabletki placebo o ciepłym kolorze są bardziej skuteczne niż tabletki placebo o chłodnym kolorze
 • Czerwony powoduje, że ludzie reagują z większą szybkością i siłą, co według naukowców może okazać się przydatne podczas zajęć sportowych.
 • Czarne odzienie powoduje, że zawodnik jest bardziej narażony na kary. Ponadto studenci częściej kojarzyli negatywne cechy z zawodnikiem noszącym czarny mundur, zgodnie z badaniem, które analizowało dane historyczne dotyczące drużyn sportowych i ich ubioru.

Badania wykazały również, że niektóre kolory mogą mieć wpływ na wydajność. Nikt nie lubi oglądać testu pokrytego czerwonym atramentem, ale jedno z badań wykazało, że zobaczenie koloru czerwonego przed przystąpieniem do egzaminu faktycznie szkodzi rezultatom.

Czym jest psychologia kolorów biurowych?

Psychologia kolorów to nauka o kolorach i ich wpływie na ludzi. Naukowcy obserwują zmiany w ciele i mózgu, które zachodzą, gdy ludzie oglądają określone kolory. Psychologia kolorów biurowych skupia się na naszych podświadomych reakcjach na różne kolory w środowisku biurowym, które mogą wpływać na zachowanie, emocje i stan bycia.

Związek między kolorem a nastrojem.

Kolor wywołuje u ludzi określone nastroje. Różne ułożenie kolorów mogą być wykorzystywane jako sposób na poprawienie atmosfery w miejscu pracy.

Istnieją pewne nastroje, które na ogół kojarzą się z kolorami.

 1. Niebieski

  Kolor niebieski w biurze może mieć bardzo uspokajający wpływ na pracowników i pomagać w koncentracji, zwłaszcza gdy pracownicy są zobowiązani do wykonywania skomplikowanych zadań. Może również stymulować proces umysłowy i zwiększać produktywność pracowników.

 2. Biały

  Według badań biel jest najgorszym kolorem do pomalowania biura. Białe ściany wydają się sterylne lub kliniczne, jak w gabinecie lekarskim. Badania wykazały również, że biel może utrudniać produktywność i wywoływać uczucie zimna i izolacji. Najlepiej używać bieli tylko jako koloru akcentującego.

 3. Żółty i pomarańczowy

  Jeśli chcesz, wspomóc kreatywności swoich pracowników, wybierz żółty. Ten kolor jest często związany z pozytywnymi emocjami, takimi jak szczęście, optymizm i podekscytowanie. Zastosowany w wystroju biurowym kolor żółty może pomóc zainspirować pracowników, którzy pracują w kreatywnych dziedzinach, do wymyślenia nowych, innowacyjnych pomysłów. Tylko uważaj z ilością, ponieważ nadmiar tego koloru może przytłaczać!

 4. Czerwony

  Kolor czerwony to żywy kolor, który może pobudzić pracowników, szczególnie tych, których zadania wiążą się z aktywnością fizyczną. Wiadomo, że zwiększa tętno, a nawet powoduje niewielki wzrost ciśnienia krwi.Czerwony jest również bardzo skuteczny jako „wezwanie do działania”, aby zwrócić uwagę klientów na komunikaty marketingowe.

 5. Zielony

  Różne odcienie zieleni mogą wywoływać zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Jednak generalnie kolor zielony kojarzy się zwykle z naturą i odrodzeniem. Pomalowanie biura na jasny kojący odcień zieleni może pomóc złagodzić niepokój i sprawić, że ludzie poczują się bardziej zrelaksowani i mile widziani.

 

Nie ma jednokolorowej odpowiedzi na pytanie, jakimi odcieniami otaczać się i jaka tapetę wybrać na telefon. To zależy od tego, na co chcesz zwrócić uwagę. W skrócie, istnieją cztery podstawowe kolory psychologiczne, z których każdy ma inny wpływ. Niebieski jest korzystny dla umysłu. Żółty wpływa na emocje. Czerwony pobudza ciało, a zielony wspomaga równowagę. Pozostałe kolory to kombinacje czterech podstawowych. Wybór odpowiedniej kombinacji kolorów do biura może być trudny, ale warto temu poświęcić chwilę albo zatrudnić do tego profesjonalistę.

Kilka porad dotyczących kolorów:
– Nie używaj za dużo jednego koloru. Może wytrącić równowagę w pokoju.
– Trzymaj się kilku kolorów zamiast używać ich wielu.
– Tekstura ma znaczenie. Błyszcząca farba jest bardziej energetyczna, ale może mieć wpływ na oświetlenie.

Zachęcamy do podzieleniem się Waszymi sprawdzonymi zestawami kolorystycznymi!

Udostępnij