Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Nonviolent communication jako nowy język i sposób na głębokie połączenie między ludźmi.

Nonviolent communication jako nowy język i sposób na głębokie połączenie między ludźmi.

Poza ideami złego postępowania i dobrego postępowania istnieje pole. Spotkamy się tam.

Rumi

Czasami świat przytłacza nas okrucieństwem. Codziennie spotykamy się z zadawanym bólem. Szczególnie ciężko przechodzą to osoby bardzo empatyczne i wrażliwe.

Dzięki Porozumieniu bez Przemocy (NVC) uczymy się jak zrozumieć nasze własne głębsze potrzeby. Z kolei dzięki temu połączeniu możemy zrozumieć i poczuć potrzeby innych. Bardzo ważne w tym jest głębokie słuchanie — siebie i innych.

Może nam w tym pomóc zrozumienie na czym polega głębokie słuchanie. Bardzo znane są 4 poziomy słuchania:

Poziom 1: Bycie uważnym, obecnym.

Ludzie lubią być wysłuchani. Warto im to okazać i tym samym pomóc sobie w tym. Siądź twarzą w twarz do osoby. Otwórz swoją postawę. Nie wkładaj tych rąk do kieszeni ani za głowę. Nic nie jest tak ważne, jak to, co do Ciebie mówią. Daj im znać, że są dla Ciebie ważne, patrząc im w oczy. Zrelaksuj się podczas słuchania. Nadmierne zaangażowanie i samoświadomość postawy słuchania może wywołać odwrotny skutek. Bądź obecny i uważny, ale nie nadgorliwy.

Poziom 2: Wyjaśnianie i interpretowanie znaczenia.

To uspokajające i pocieszające dla ludzi, gdy słyszą to, co mówią. Czasami chcą potwierdzenia, że ​​zrozumiałeś ich znaczenie, a czasami potrzebują lub chcą pomocy w interpretacji znaczenia tego, co powiedzieli. Jak to zrobić? Powtórz co mówią, sparafrazuj i zinterpretuj (uważając by nie zranić czyichś uczuć). Ten rodzaj słuchania pokazuje, że jesteś w nim z mówcą.

Poziom 3: Zapewnianie empatii.

Każdy człowiek odczuwa inaczej i potrzebuje innego sposobu komunikacji. Naucz się obserwować mowę ciała. Ona wiele mówi o charakterze i emocjach.

Poziom 4: Działanie.

To wtedy słuchasz poza słowami i uczuciami. Kiedy nawiązujesz kontakt z osobą w tak głęboki sposób, stajesz się twórczy ze swoim słuchem — dodając więcej, znacznie więcej niż to, co zostało powiedziane. Kiedy słuchasz na poziomie czwartym, doświadczasz życia jako drugiego. W pełni wchodzisz w ich świat.

NVC można postrzegać zarówno jako praktykę duchową, która pomaga nam dostrzec nasze wspólne człowieczeństwo. Punkty łączące nas wszystkich. Jednocześnie praktyczna strona tego pozwala na ułatwienie komunikacji między ludźmi, nawet jeśli ich wartości nie mają wspólnego punktu (choć tak naprawdę nasze wartości niemal zawsze wychodzą z tych samych uczuć).

To wszystko daje nam narzędzia i świadomość, aby zrozumieć, co nas wyzwala, wziąć odpowiedzialność za nasze reakcje i pogłębić nasze połączenie z samym sobą i innymi, zmieniając w ten sposób nasze nawykowe reakcje na życie.

Nauka NVC jest procesem podobnym do uczenia się nowego języka lub umiejętności. Nauka przebiega krok po kroku. Czasami ma się wrażenie, że brzmi to sztucznie i nieporadnie. Ale każdy język, by działał poprawnie trzeba poddać praktyce. Ten język ujawnia świadomość, że wszyscy ludzie starają się jedynie szanować uniwersalne wartości i potrzeby, w każdej minucie, każdego dnia.  

Wszystko to prowadzi nie tylko do lepszej komunikacji z nami samymi i innymi, ale i do swego rodzaju połączenia między ludźmi.

Jednak – czym w zasadzie jest połączenie między ludźmi?

Połączenie emocjonalne to uczucie wyrównania i intymności między dwojgiem ludzi, które wykracza poza samo pociąg fizyczny, wspólną zabawę, rozmowy na powierzchni, a nawet podobieństwa intelektualne. Zamiast tego wydaje się, że łączysz się na głębszym poziomie duszy – i czujesz się bezpiecznie, łącząc się tak głęboko.

Taka intymność pozwala na odkrycie przed drugim człowiekiem najgłębszych lęków, nie ma w niej miejsca na wstyd. Nie tylko się słyszycie, ale przede wszystkim – słuchacie. Wasze dusze się łączą i stają jednym mimo różnic.

Relacje nie mogą się rozwijać bez emocjonalnego związku. Relacje, które się nie rozwijają stają w miejscu. Natomiast relacje w których istnieje połączenie emocjonalne pozwalają na rozwój również personalny.

Każdy człowiek ma w sobie „drugie ja”, którego najczęściej się wstydzi. Prawdziwe połączenie ma miejsce tylko wtedy, gdy znajdziesz drogę do tej części rozmówcy. Kiedy pozwoli Ci je odkryć. I kiedy wyciągniesz do tej osoby część siebie — poprzez widzenie i akceptację ich intymnych części duszy, jakimi naprawdę są.

Jednak pamiętaj…

Przygotuj się na to.

Zanim zachęcisz kogoś do otwarcia się na Ciebie i wejścia pod jego skórę, wiedz, że i na to musisz być przygotowany. Wiele osób ma głębokie problemy, a kiedy są już gotowi, by to wszystko wylać, może to być bardzo wyczerpujące emocjonalnie. Nie ma nic złego w wyznaczaniu granic.

Nie wykorzystuj tego w nieodpowiedni sposób.

To nie jest „gra”, w której uczysz się, jak zaprzyjaźnić się z kilkoma sprytnymi kwestiami. Przestań czytać, jeśli próbujesz „podnieść”, manipulować lub w inny sposób bawić się wrażliwością innych osób. Jeśli chcesz, aby ludzie się otworzyli i ci zaufali, postaraj się być godnym ich zaufania i nigdy go nie wykorzystuj.

Źródła:

Udostępnij