Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Jak wpływa na nas obecność naszych bliskich?

love Jak wpływa na nas obecność naszych bliskich

Z okazji zbliżających się świąt chcemy poruszyć waży temat dla każdego człowieka – jaki wpływ na nas mają nasi bliscy. A mają znaczący. Okazuje się, że samo nasze postrzeganie samych siebie pochodzi z „odbicia” nas w innych ludziach. Ciekawie przedstawiono to w badaniu, opisanym w tym artykule z BBC

„Im więcej swojej tożsamości czerpiesz z grupy, nawet jeśli nie jesteś w pobliżu tej grupy, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz przestrzegać tych wartości” – mówi Amber Gaffney, psycholog społeczny z Humboldt State University.

Dlatego należy pamiętać: No man is an island .

Thomas Merton

Jak miłość wpływa na nasze zdrowie fizyczne?

Nasze zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie są powiązane z jakością naszych osobistych relacji. Im bardziej jesteśmy związani z ludźmi, których kochamy, tym bardziej czujemy się szczęśliwsi i tym więcej osobistej satysfakcji mamy w naszym życiu. Te ważne relacje obejmują nie tylko rodzinę i osobistych przyjaciół, ale także szersze grupy i społeczności, do których należymy. Tworzenie więzi i poczucia wspólnoty z kolegami z pracy, sąsiadami i różnymi grupami, które tworzą tzw. Poczucie tożsamości.

Miłość wpływa na nasze zdrowie na wiele sposobów. Przyczynia się zarówno do krótkotrwałego, jak i długoterminowego szczęścia, a euforyczne uczucia i moc miłości mogą poprawić zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne.

Najszybciej efekty możemy zauważyć… w naszym ciele.

Przyspieszone tętno, motyle w brzuchu, rozszerzone źrenice, spocone dłonie, trudność w znalezieniu słów, instynktowna potrzeba fizycznego dotyku. Ponadto badania wykazały, że samo dotknięcie ukochanej osoby może działać jako środek przeciwbólowy. Zostało to bardzo dobrze opisane z kolei tutaj, Irish Times.

Być może słyszeliście o zespole złamanego serca, ale możesz nie zdawać sobie sprawy, że jest to prawdziwy stan chorobowy, który może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Zespół złamanego serca jest również określany jako kardiomiopatia wywołana stresem, w której serce tymczasowo się powiększa – stan poważny, a czasem śmiertelny. Stan ten może wystąpić podczas rozstania lub rozwodu, opłakiwania poważnie rannej lub zmarłej ukochanej osoby.

Wiele badań wykazało, że zdrowa i wspierająca relacja – czy to romantyczna, rodzinna, przyjaźń, czy w inny sposób – może być powiązana z wyższą samooceną, zwiększonym poczuciem własnej wartości i poprawą pewności siebie.

Co jest ważne w związku? Pewnie tych „zasad” większość znacie, ale warto je powtórzyć:

  • Poświęć trochę czasu – nie tylko pytaj co u nich, ale faktycznie zaangażuj się w życie domu
  • Bądź obecny – nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie. Wtedy zorientujesz się, że wybieranie prezentów wcale nie jest takie trudne
  • Wyraź uznanie – codziennie rano masz co zjeść? A może jak potrzebujesz pieniędzy, to po napisaniu do drugiej połówki, w ciągu kilku minut masz je na koncie? Doceń to. To mikro czynności, które ktoś robi dla Ciebie z miłości.
  • Słuchaj – jest kilka rodzajów słuchania. To jest nie tylko zmysł, ale i umiejętność. Pozwala na nawiązanie głębokiego połączenia międzyludzkiego.
  • Naucz się komunikować – coraz częściej się mówi o NVC oraz różnych sposobach komunikacji. Kiedy? Gdzie? Co czułeś/aś? Dlaczego? To jest najprostszy schemat prowadzący do zrozumienia.
  • Przeproś i wybacz – szczególnie starsze pokolenie wie, że można się kłócić. Nawet dużo. Niektórzy uważają, że wręcz powinno się kłócić. Ale nigdy nie wolno kłaść się spać skłóconymi.

Chyba najbardziej znaną książką o miłości jest… „5 języków miłości” Gary Chapman. Zakochać się jest łatwo. Pozostawanie w miłości – to jest wyzwanie. Niezależnie od tego, czy twój związek kwitnie, czy zawodzi, sprawdzone podejście doktora Gary\’ego Chapmana do okazywania i otrzymywania miłości pomoże ci doświadczyć głębszych i bogatszych poziomów intymności ze swoim partnerem — począwszy od dzisiaj.

Słowem zachęty: słowa, przysługi i oddanie, wspólny czas, prezenty i dotyk. Okazuje się, że poza dowiedzeniem się, jak odbudować lub wzmocnić związek, dowiesz się też wiele o sobie. Bo każdy z tych języków, mówi nieco o Twoim dzieciństwie i charakterze.

Na koniec pragniemy wszystkim czytającym życzyć spokojnego czasu przednoworocznego, w towarzystwie ciepła rodziny i bliskich 😊

Źródła:

https://www.canopyhealth.com/en/members/articles/how-does-love-affect-our-physical-health.html

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326168

https://www.bbc.com/future/article/20190520-how-your-friends-change-your-habits—for-better-and-worse

https://www.irishtimes.com/life-and-style/health-family/parenting/the-importance-of-relationships-and-belonging-1.3405948

https://ifstudies.org/blog/the-importance-of-being-truly-present-with-our-families

Udostępnij