Ergonomia w domu

Ergonomia w domu

Technologia ułatwia pracę w domu. Wiele firm dostrzega korzyści płynące z dalszego oferowania jej swoim pracownikom.

Niezależnie od tego, czy siedzisz w kuchni, czy masz prawdziwy pokój do pracy, istnieje duża szansa, że brak ergonomicznych mebli i akcesoriów powodują już kilka obolałych miejsc, zmęczone oczy i obolałe nadgarstki. Zrozumienie ergonomii i dostępnych opcji jest kluczem do zapewnienia komfortowego dnia pracy w domu.

Jako nauka, ergonomia ma silne podłoże naukowe. Mimo że nadal nie jest rozwiązaniem bardzo powszechnym. Duża część nauki, która za tym stoi, opiera się na antropometrii, która mierzy zakres rozmiarów ciała w populacji. Dostępne są zestawy danych antropometrycznych, które porównują szereg cech fizycznych oraz zawodów. Dane te często zawierają wymiary, takie jak długość i zasięg nóg.

Generalnie meble można uznać za ergonomiczne, jeśli:

  • Poprawia naturalny ruch
  • Obsługuje naturalną krzywiznę kręgosłupa – S
  • Dostosowuje się do użytku przez różne osoby
  • Pozwala na ruch
  • Minimalizuje spięcie stawów, kości i mięśni

Wybór odpowiedniego sprzętu

Aby zmaksymalizować sukces pracy w domu, niezbędne składniki to dobre krzesło, biurko, miejsce na monitor, klawiatura i mysz.

Krzesła i Biurka

Ponieważ każdy jest inny, najlepszym rozwiązaniem jest regulowane krzesło, zarówno pod względem wysokości, jak i nachylenia.

Kilka ergonomicznych dodatków

W zależności od tego, jak wygląda dzień w pracy dla każdej osoby, warto rozważyć kilka dodatkowych akcesoriów zaprojektowanych z myślą o ergonomii i ogólnym komforcie. Słuchawki, okulary blokujące niebieskie światło, ekrany oślepiające i organizery zapewniają kilka prostych sposobów na zwiększenie komfortu i zmniejszenie zmęczenia.

Słuchawki mogą nie wydawać się czymś, co może powodować zmęczenie, ale opcje nauszne mogą być cięższe niż się wydaje, co może prowadzić do nadwyrężenia szyi. Korzystanie z lekkich, bezprzewodowych słuchawek może zapewnić swobodę poruszania się bez dodatkowego obciążenia.

Doświadczasz zmęczenia oczu? Idealnym rozwiązaniem może być ekran oślepiający lub okulary blokujące niebieskie światło. Pierwsza minimalizuje odbicia, a druga zmniejsza ilość niebieskiego światła docierającego do oczu.

Ponieważ przyszłość pracy zdalnej ma być stałą alternatywą, zapewnienie komfortowego środowiska pracy i minimalizacji stresu ma kluczowe znaczenie dla produktywności i ogólnego stanu zdrowia. Dokonanie kilku poprawek i ostrożny zakup sprzętu z myślą o Twojej wyjątkowości to proste sposoby, aby jak najlepiej wykorzystać każdy dzień pracy i czas wolny od pracy.

Polecamy nasze raporty dotyczące tego tematu:

https://wellbeingpolska.pl/raport-ergonomia/

https://wellbeingpolska.pl/ergonomia-na-home-office/

Udostępnij