Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Ścieżka do dobrostanu z perspektywy pracownika” Pobierz →

Trendy 2020: Zdrowie w pracy coraz ważniejsze – Wellness alternatywą dla kart sportowych?

Trendy 2020- Zdrowie w pracy coraz ważniejsze – Wellness alternatywą dla kart sportowych

W 2019 roku odbyła się pierwsza edycja przyznania certyfikatów jakości za działania wellness w miejscu pracy. Wyróżniliśmy 6 firm na 43 z którymi współpracujemy lub zrealizowaliśmy wcześniej działania i spełniły wymogi związane z częstotliwością działań, ilością usług wellness zapewnionych w miejscu pracy.

Programy wellness w Polsce to ciągle nowość. Jeśli popatrzymy na odważne działania wspierające zdrowie i dobre samopoczucie psychofizyczne w miejscu pracy, często traktowane są na końcu listy obowiązków i odpowiedzialności firmy. Jako firma która od 10 lat działa w branży wellness i podchodzimy holistycznie do zdrowia oraz profilaktyki czuliśmy się odpowiedzialni za zainicjowanie takiej akcji która pomoże budować świadomość, pokazywać dobre przykłady na rynku, transferować wiedzę i podchodzić do tematu strategicznie. W 2020 zbudujemy pierwszy ranking.

Naszym zdaniem firmy przyszłości to takie które postawią nie tylko na innowację technologiczną ale również dadzą dużo większe wsparcie swoich zespołów w rzeczach dla nich najważniejszych z którymi nie radzimy sobie najczęściej np. Zdrowie fizyczne i psychiczne. Sama medycyna konwencjonalna świetnie wspiera dbanie o siebie przez diagnostykę, autorytet i doświadczenie lekarzy, sprzęt specjalistyczny, infrastrukturę oraz badania. Mimo to 55% naszego zdrowia zależy od stylu życia, a większość obecnych chorób jest z nimi związanych. Każda osoba w wieku produkcyjnym która chce od siebie wymagać, ma ambicje docelowo będzie musiała nauczyć się regularnie planować aktywność fizyczną (3-4 w tygodniu), odżywiać się w sposób zaprojektowany dla osoby pracującej umysłowo, codziennie znaleźć min. 20 minut na chwilę relaksu i uspokojenia w zdrowy sposób (ćwiczenia oddechowe, sauna, jacuzzi, medytacja, mindfullness, joga, modlitwa i inne) , oraz poprawić jakość snu jeśli nie może pozwolić sobie na sen ok. 7,5 godz.

Aby zbilansować stres wygenerowany przez tempo życia w dużym mieście oraz oczekiwania firmy, zmiany nie wystarczy spontaniczne podejście do swojego zdrowia na zasadzie “ ja mam działkę i dzieci, kupuje ciemny chleb i wieczorem relaksuje się przed netflixem lub komputerem. Wszyscy siedzimy na tykających bombach które coraz częściej wybuchają wcześniej niż zakładaliśmy. Obserwujemy wzrost podopiecznych którzy zgłaszają się z chorobami autoimmunologicznymi, standardem jest 10 kg nadwagi powyżej normy osoby która jest 10-15 lat po studiach. Brak ruchu, zaburzony i skrócony sen, relaks z alkoholem i tv. To nie działa na długi dystans. Przez pewien czas organizm dopóki jest młody próbuje sobie radzić z tym, później zmienia się nasza masa ciała i spada produktywność, dopiero po tych etapach nasze wyniki badań i lekarze zaczynają nas straszyć. Problem w tym że nawyki budowane przez 20-25 lat ciężko zmienić z dnia na dzień i żyjąc w ekosystemie gdzie w miejscu pracy trudno odmówić codziennych poczęstunków, na stres odreagować alkoholem lub kolejnym batonikiem. W domu rodzina przyzwyczajona do placków ziemniaczanych i naleśników w każdym tygodniu a w weekend kotletem w panierce. Tak naprawdę jest miejsce na wszystko jeśli mamy solidną bazę którą buduje się poprzez nawyki.

Firmy tak jak wymagają realizacji planów finansowych, pomagają przez menedżerów nawigować zespoły, rozwijać kompetencje, będą musiały patrzeć na zdrowie zespołu. To ono przekłada się na długość współpracy, produktywność, uniknięcia wypalenia zawodowego. Ciężko oczekiwać od pracowników zaangażowania jeśli 80% ludzi nie ma energii każdego dnia i nasila to przez wygodne decyzje. Skoro w firmach pracują wyjątkowe talenty od wymagania od ludzi, planowania, innowacji to tak samo profesjonalnie należy podejść do podstawowego prawa i priorytetów pracowników jakimi jest zdrowie i dobre samopoczucie.

Gdyby popatrzeć na kilka obszarów życia gdzie popularna wiedza i słaba egzekucja ludzi ma największy negatywny wpływ na odczuwane szczęście w życiu to wyjdzie nam że jest to brak zdrowia i dbania o siebie. Osoby z niskim poziomem energii życiowej, rozchwianym zdrowiem psychofizycznym mają ciężej w pracy i życiu prywatnym. Wrzucenie takiej osoby w warunki rywalizacji, deadline-ów, wymagań realizacji planów na swoim stanowisku to absolutna “kaplica” dla zdrowia.

Jako firma rozumiemy że miejsce pracy to nie ma być szpital czy fitness club ale chodzi nam o poprawienie parametrów dbania o swój wellness przed, po pracy, w weekendy, na wakacjach, podczas delegacji. Firma powinna tylko wesprzeć poprzez edukację, sesje które przypominają, motywują i doceniać osoby które są przykładami do naśladowania. To wystarczy jeśli program wellness bazuje na krótkich sesjach np. Przy biurkach gdzie zespoły w ciągu 15 min. Są edukowane z praktycznych działań w 4 obszarach najistotniejszych, motywowane do działania i wykonują kilka ćwiczeń wzmacniających i rozciągających. Warunkiem jest regularność. W USA badania pokazały że osoby które w cyklu rocznym zaliczyły ok. 50 interakcji związanych z edukacją, działaniami, usługami profilktyki zdrowia miały dużo lepsze wyniki badań, mniejszą ilość dni chorobowych. Regularność wsparcia jest kluczowa w zmianie nawyków. To główne przesłanie do polskich firm które załatwiają sprawę dniem zdrowia z pulą masaży raz w roku. Usługi indywidualne są dużo droższe przez niż grupowe i rozwiązania technologiczne. Jeśli mamy ograniczony mocno budżet tzn. Poniżej 10 zł./mc./członka zespołu lepiej postawić na rozwiązania bardziej dostępne cenowo a zwiększyć regularność.

W Polsce jesteśmy jedną z pierwszych firm która stawia duży nacisk na zbieranie danych od pierwszych eventów wellness po tym jak w pierwszych latach działań z firmą z Finlandii realizowaliśmy działania nie regularne było to ciężkie i nie miało struktury długofalowego projektu. Przy regularnej współpracy i agregowaniu danych o zaangażowaniu, wynikach wiedzy, wynikach oceny stylu życia i rozróżnieniu grupy osób biorących w programie i porównaniu do grupy nie korzystającej można wykorzystać tą wiedzę z parametrami które interesują działy HR jak satysfakcja z miejsca pracy, retencja talentów, koszty rekrutacji, dni chorobowe itd.

Przekazujemy anonimowe wyniki ankiet i raporty co kwartał podczas standardowego programu wellness. Wśród firm które zrobiły największy postęp możemy wyróżnić oprócz BNP PARIBAS, Orange, Grupę Żywiec, GFK. Royal Canin stosuje od 6 lat praktyki wellness na najwyższym poziomie. W BNP Paribas oprócz dużego postępu z usługami wellness w miejscu pracy, udało się zakupić piłki fitnesowe do siedzenia przy biurkach, zorganizować dwie grupy rekreacyjne z jogi i fitnessu które prowadzą członkowie zespołu. Firma korzysta również z aplikacji do sportowej grywalizacji. Każde z tych działań pomaga budować ekosystem wsparcia zdrowych nawyków i poprawy świadomości.

W 2020 roku przygotujemy ranking firm z podziałem na ilość członków zespołu, branżę, region działalności, ilość punktów. Chcemy wyróżniać więcej firm które są liderami programów wellness  i pokazać też lokalnych championów przez najciekawsze rozwiązania zgłaszając się do konkursu. W edycji 2020 weźmiemy pod uwagę dużo więcej parametrów. Jest również kilka firm na rynku głównie zagranicznych które mają ambitne plany z wellbeing pracowników i mogę powiedzieć że będą to programy na poziomie międzynarodowym.

Udostępnij