Stres w nowej pracy – jak go uniknąć?

pexels-anna-shvets-3727468

Nowe miejsce, nowe osoby, nowe obowiązki i procesy.. w nowej pracy wszystko wydaje się być nowe i niepokojące. To całkowicie normalne, że stresujesz się przed pierwszym dniem w nowym miejscu pracy.  Zapewne doświadczył tego każdy z nas. Na szczęście te nerwy można opanować. Jak? Najlepszy sposób to odpowiednie przygotowanie i zachowanie spokoju.

Dzięki temu pierwszego dnia żadna sytuacja Cię nie zaskoczy i opanujesz stres przed nową pracą.

Czym jest stres i jak się objawia?

Stres to reakcja organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę, obciążają lub przekraczają nasze zdolności do skutecznego poradzenia sobie. Stres może działać mobilizująco lub deprymująco. Przedłużający się bądź wyjątkowo silny stres o wektorze negatywnym (demobilizujący) ma fatalne skutki dla zdrowia człowieka i funkcjonowania jego organizmu.

Fizyczne objawy stresu stosunkowo łatwo zauważyć – zwiększa się ilość wydzielanego potu, oddech staje się płytki, tętno przyspiesza, pojawiają się problemy z koncentracją. Często towarzyszą nam również biegunka, nudności czy nawet wymioty. Może pojawić się ból głowy, suchość w ustach, potliwość dłoni

Stres potrafi jednak przynieść wiele objawów psychicznych, które nie są tak łatwe do zauważenia gołym okiem.  Najczęściej zauważalnym psychicznym objawem stresu jest brak energii, brak pewności siebie, trudności w nawiązywaniu czy podtrzymywaniu relacji społecznych. Mogą pojawiać się także problemy z kompulsywnym objadaniem się, wahaniami nastroju czy depresją. Permanentny stres nie pozwala nam skupić się na wykonywanych czynnościach, obowiązkach domowych czy zawodowych. W rzeczywistości trudno mówić o objawach stresu fizycznych i psychicznych w różnym kontekście, bowiem najczęściej jedne i drugie przeplatają się ze sobą. 

Jak się przygotować i przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy bez stresu?

Przede wszystkim dowiedz się jak najwięcej o swojej firmie i stanowisku. Pierwszego dnia w nowej pracy powinieneś przede wszystkim wyglądać na osobę, która wie, gdzie trafiła. Przeczytaj wszystkie informacje o pracodawcy na jego stronie internetowej, zapoznaj się również z zakładką prezentującą pracowników. Spróbuj zorientować się, jakie są najważniejsze potrzeby i cele Twojej nowej firmy. Warto zastanowić się również nad pytaniami, które by się chciało zadać współpracownikom. 

Kolejną ważną kwestią jest przygotowanie kilku najważniejszych informacji o sobie– zapewne nowi współpracownicy będą chcieli Cię poznać, warto zatem przemyśleć wcześniej, o czym chciałoby się im powiedzieć. Pamiętaj jednak, żeby się nie przechwalać – nikt tego nie lubi. Opowiadaj o sobie wtedy, gdy ktoś rzeczywiście będzie chciał Cię lepiej poznać.

Istotne znaczenie ma również odpowiedni strój. Zastanów się wcześniej jak się ubierzesz pierwszego dnia w nowej pracy. Pamiętaj o tym, aby ubranie było czyste i eleganckie. 

Podczas nowej pracy ważne jest także zadbanie o odpowiedni komfort psychiczny. 

  • Nastaw się pozytywnie!

Pierwszy dzień w nowej pracy potraktuj jako nowe wyzwanie, które Cię wzbogaci. Pamiętaj, że Twój pracodawca i współpracownicy doskonale wiedzą, że możesz być zestresowany. Prawdopodobnie postarają się maksymalnie ułatwić Ci Twój pierwszy dzień.

  • Zrelaksuj się i wyśpij

Dzień wcześniej zrelaksuj się – weź długą kąpiel, zajmij się czytaniem, obejrzyj film lub ugotuj ulubioną potrawę. Daj odpocząć ciału i umysłowi. Pamiętaj też, żeby dobrze się wyspać – dzięki temu następnego dnia będziesz pełen energii i szybciej przyswoisz wszystkie informacje. Pamiętaj, że na większości z nas lepsze pierwsze wrażenie robią osoby uśmiechnięte, życzliwe i zadbane.

Stres w nowej pracy- jak go zredukować?

Gdy wiesz już jak możesz się przygotować przed tym pierwszym dniem, teraz warto skupić się na tym, jak należy się zachować podczas pierwszego dnia w pracy. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, do których warto się zastosować:

1. Nie spóźnij się!

Spóźnienie do pracy już pierwszego dnia wygląda bardzo źle. Dzień wcześniej warto dokładnie zaplanować dojazd do swojej firmy. Warto przyjechać do pracy trochę wcześniej, a nie na ostatnią chwilę. Pozwoli Ci to uniknąć dodatkowego stresu związanego z wystąpieniem możliwych utrudnień w ruchu drogowym. W ten sposób od razu pokażesz także, że szanujesz zasady i innych pracowników. Pamiętaj też, żeby nie przekładać w ostatniej chwili terminu rozpoczęcia pracy. 

2. Bądź otwarty i życzliwy

Nawet jeśli czujesz silny stres, powinieneś być uśmiechnięty, otwarty i miły dla nowych współpracowników . Uważaj jednak, żeby nie robić wrażenia sztucznego, nie staraj się “za bardzo”. Po prostu bądź sobą. Pamiętaj, że nie musisz od razu zawierać przyjaźni z osobami z nowej pracy, jednakże warto jest utrzymać koleżeńskie relacje, które zdecydowanie ułatwią późniejszą pracę. 

3. Zadawaj pytania i nie bój się prosić o pomoc

Bez obaw zadawaj pytania. Uważnie słuchaj odpowiedzi i notuj najważniejsze informacje. Jeśli potrzebujesz pomocy – poproś o nią! Nie udawaj, że wszystko wiesz, rozumiesz i potrafisz. Pracodawca doskonale rozumie, że na początku wiele spraw może być dla Ciebie niejasne. Zawsze okazuj wdzięczność za pomoc. Stres w nowej pracy jest rzeczą zrozumiałą i tym bardziej warto zapisać sobie najważniejsze informacje, aby nic znaczącego nie umknęło Twojej uwadze pod wpływem stresu.

4. Dokładnie zorientuj się, jakie będą Twoje główne zadania

Już pierwszego dnia w pracy postaraj się dowiedzieć, jakie będą Twoje kluczowe zadania i czego wymaga od Ciebie pracodawca. Postaraj się ustalić najważniejsze zasady współpracy. Okazuj entuzjazm, ale jednocześnie bądź asertywny

5. Poznaj zasady panujące w firmie

Jeśli jest to Twój pierwszy dzień w pracy, powinieneś zorientować się, jakie zasady w niej obowiązują. Przykładowe rzeczy, które warto wiedzieć: o której godzinie większość osób zaczyna i kończy pracę? Kiedy odbywają się cotygodniowe spotkania? Z ilu osób będzie składał się Twój zespół i kto wchodzi w jego skład? Dzięki tej wiedzy i wpasowaniu się harmonogram będziesz sprawiał wrażenie bardziej zorganizowanego oraz zintegrowanego z grupą.

6. Wycisz telefon

Pierwszego dnia w nowej pracy lepiej wyciszyć telefon. Przecież nie chcesz, żeby podczas pierwszego spotkania z przełożonym rozległ się dźwięk Twojego dzwonka. W tym dniu powinieneś być w 100% skupiony na poznawaniu nowej firmy. Dzwoniący telefon podczas pierwszego dnia pracy może dodatkowo Cię zestresować.

7. Podziękuj za pomoc

Na koniec pierwszego dnia w pracy podziękuj osobom, które pomagały Ci się wdrożyć. Zawsze otwarcie okazuj wdzięczność za pomoc! Pożegnaj się także ze współpracownikami, których poznałeś. Taki mały gest pozwoli Ci zapunktować wśród przyszłych współpracowników.

Podsumowanie

Stres w nowej pracy jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Znając metody na odpowiednie przygotowanie się do nowej pracy można jednak znacząco go zredukować. Wielu z nas zadaje sobie pytanie ,,jak radzić sobie ze stresem przed nową pracą?”. Zdarza się, że stres działa na nas motywująco, natomiast, gdy jest to permanentny stres, warto rozważyć pomoc specjalisty, gdyż w innym przypadku może doprowadzić to do nieprzyjemnych skutków dla zdrowia fizycznego oraz mentalnego.

Naucz się, jak wypracować zdrowe nawyki, które będą wspierały Cię w radzeniu sobie ze stresem w nowej pracy! Osobisty Asystent Zdrowia to jedyna usługa z 25 działań wellbeingowych na polskim rynku, która powoduje 10-krotnie wyższe zaangażowanie pracowników przy 6-krotnie niższym koszcie od działań takich jak wideo porady. Daje możliwość pracy indywidualnej z osobistym trenerem zdrowia i nawyków. Coaching zdrowotny pozwala wypracować zdrowe nawyki w codziennym, zabieganym życiu. Pozwoli Ci również poznać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie; ,,jak radzić sobie ze stresem przed nową pracą?”.

Udostępnij