Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Ścieżka do dobrostanu z perspektywy pracownika” Pobierz →

Ruch w pracy

ruch w pracy

Bycie aktywnym fizycznie jest jednym z najważniejszych działań, jakie ludzie mogą podjąć, aby utrzymać lub poprawić swoje zdrowie. A niektóre korzyści zdrowotne wynikające z aktywności fizycznej zaczynają się zaraz po aktywności, nawet jeśli ta aktywność jest krótka.

Aby uzyskać ogólne korzyści zdrowotne, dorośli powinni wykonywać 150 minut (2 godziny i 30 minut) aktywności o umiarkowanej intensywności lub 75 minut (1 godzina i 15 minut) intensywnej aktywności w tygodniu. Aktywność o umiarkowanej intensywności to na przykład pływanie, szybki spacer lub koszenie trawnika. Aktywność o wysokiej intensywności obejmuje bieganie, trening obwodowy i grę w piłkę nożną. Dorośli powinni starać się być aktywni każdego dnia, a każda sesja aktywności fizycznej powinna trwać co najmniej 10 minut. Jak pokazują badania, 7 na 10 dorosłych nie wykonuje wystarczającej aktywności fizycznej, która byłaby korzystna dla ich zdrowia.

Po co promować aktywność fizyczną w pracy?

Promowanie aktywności fizycznej jest częścią promowania zdrowia w miejscu pracy.

Badania wykazały, że korzyści płynące z poprawy zdrowia w miejscu pracy obejmują:

  • zwiększoną motywację pracowników i lepszą atmosferę pracy, prowadzącą do większej elastyczności i lepszej komunikacji;
  • zmniejszenie absencji i rotacji personelu;
  • wyższą jakość oferowanych usług, większą innowacyjność i kreatywność oraz wzrost wydajności;
  • poprawę publicznego wizerunku firmy, który uatrakcyjnia pracodawcę na rynku.

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla dobrego zdrowia i przyczynia się do pozytywnego samopoczucia. Wiele głównych przyczyn chorób i niepełnosprawności w naszym społeczeństwie – takich jak choroba wieńcowa, udar, otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, rak jelita grubego, stres, lęk, choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza i ból w dole pleców – jest związanych z brakiem aktywności fizycznej.

Stwórz środowisko pracy, które promuje aktywność fizyczną 

  • Zapewnij na miejscu siłownie lub inne obiekty do aktywności fizycznej, takie jak ścieżki spacerowe, sale do jogi czy stół do ping-ponga.
  • Zezwalaj na elastyczny czas pracy lub przerwy na udział w aktywności fizycznej.
  • Promuj korzystanie ze schodów, na przykład za pomocą znaków lub czyniąc klatki schodowe bezpiecznymi i atrakcyjnymi. Zorganizuj dla pracowników ”konkurs kroków”, liczonych np. za pomocą aplikacji w telefonie.
  • Promuj „aktywny transport” (rowerem lub pieszo do pracy), np. oferując przechowalnię rowerów.
  • Zapewnij prysznice i przebieralnie.
  • Wdrażaj formalne zasady promujące aktywność fizyczną w miejscu pracy, takie jak zasady dotyczące przerw na ćwiczenia lub parkowania rowerów.
  • Oferuj pracownikom zniżki do lokalnych ośrodków rekreacji.
  • Spaceruj i rozmawiaj lub spotykaj się na stojąco — zamiast siedzieć w sali konferencyjnej.
  • Zapewnij pracownikom dostęp do pełnej opieki wellbeingowej, wspierającej ich aktywność fizyczną.
  • Organizuj spotkania integracyjne, połączone z aktywnością tj. spływ kajakowy, paintball, chodzenie po górach czy ściance wspinaczkowej.

Chodzenie – aktywność dostępna dla wszystkich, która może również wzmocnić relacje

Pierwszą korzyścią chodzenia jest po prostu to, że „działa”. Badania wykazały, że energia wykorzystywana do chodzenia o umiarkowanej intensywności i intensywnego biegania, skutkowała podobnym zmniejszeniem czynników ryzyka dla cholesterolu, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy typu 2 i chorób serca. Udowodniono również, że chodzenie ma pewne korzyści dla zdrowia psychicznego, takie jak poprawa nastroju, funkcji poznawczych, skupienia i kreatywności.

Oprócz tych wszystkich korzyści zdrowotnych chodzenie jest prawdopodobnie jedną z najbardziej inkluzywnych aktywności fizycznych. Jest idealne dla każdego poziomu sprawności i zaangażowania, nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani sprzętu, poza odpowiednim obuwiem, jest również mało kontuzyjny i dostępny dla każdego pracownika. Można go wykonać o dowolnej porze dnia, w różnym tempie i intensywności.

Nawet przy tych wszystkich niesamowitych zaletach może być trudno zachęcić i zmotywować ludzi do wyjścia na spacer. W tym miejscu dobrze zaprojektowane wyzwanie krokowe może być świetną inwestycją. Wykorzystując technologię i naukę o ludzkich zachowaniach, wyzwania takie jak „kroki” są zabawne i pomagają motywować pracowników. Nic tak nie zachęca do aktywności, jak zdrowa rywalizacja. Co ważne, takie wyzwania zespołowe mogą pomóc poprawić spójność zespołu i stworzyć poczucie więzi (tak ważne, aby zwalczyć izolację odczuwaną przez wiele osób pracujących zdalnie).

Anders Hansen — szwedzki psycholog, twórca bestsellerów o mózgu, w swojej książce “W zdrowym ciele, zdrowy mózg” pisze: Nawet niewielkie dawki ruchu pomogą Ci zredukować stres i niepokój. Mogą też w znaczny sposób poprawić sprawność i wydajność mózgu. 20 minut biegu lub spaceru pozwoli Ci lepiej się koncentrować i podniesie poziom dopaminy. 
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pozytywnym działaniu aktywności fizycznej, polecamy „Podcast  Na Zdrowie” dostępny na platformie YouTube: Po co Ci ruch? [Podcast Na Zdrowie #002]

Udostępnij