Spis treści
TogglePalenie papierosów, a nasze zdrowie
Palenie papierosów jest coraz to bardziej popularnym nałogiem, z którym zmaga się spora część społeczeństwa. Statystyki stale rosną. Szacuje się nawet, że nałóg ten dotyczy już ponad miliarda osób na całym świecie, a choroby związane z paleniem tytoniu są przyczyną blisko 5 milionów zgonów rocznie. W Polsce jest blisko 8 milionów palaczy, a śmiertelność spowodowana chorobami odtytoniowymi jest niezwykle wysoka.
Należy podkreślić, że nałóg przyczyna się do namnażania wielu chorób. Nie sposób nawet zliczyć wszystkich skutków ubocznych palenia papierosów.
Warto jest zatem nieustannie przypominać o tym, jak wyniszczające działanie w różnych dziedzinach życia przynosi to uzależnienie.
Jakie negatywne skutki uboczne palenia papierosów w szczególności warto wyróżnić? Dlaczego palenie szkodzi? Na te, jak i na inne pytanie, odpowiedź można uzyskać, czytając poniższy artykuł.
Dlaczego palenie tytoniu jest tak bardzo szkodliwe?
Zapewne wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w dymie papierosowym zawarte jest ponad 4000 związków chemicznych, z których około 40 wykazuje toksyczne działanie na tkanki organizmu. Substancje wchodzące w skład dymu są różne i zależne przede wszystkim od typów papierosów, użytych do produkcji dodatków chemicznych, czy też od rodzaju zastosowanego tytoniu.
Wszelkie substancje, w tym głównie nikotyna, ale także substancje smoliste, tlenek węgla i siarki, formaldehyd, cyjanowodór, amoniak, metanol, metale ciężkie, przedostają się do naszych płuc. Tego typu szkodliwe związki odpowiadają za zmiany zarówno na poziomie komórki, jak i za zmiany ogólnoustrojowe.
Wdychany dym papierosowy inhalowany przez palacza wywiera szkodliwy wpływ na prawie wszystkie organy naszego organizmu. Palenie tytoniu przede wszystkim:
- podrażnia błonę śluzową jamy ustnej, przełyku i żołądka;
- prowadzi do mutacji genowych,
- zatruwa układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, trzustkę, pęcherz moczowy,
- ma właściwości alergizujące,
- tworzy rakotwórcze zmiany komórkowe.
Czy nie brzmi to przerażająco i czy nie warto zastanowić się nad porzuceniem nałogu? Wpływ palenia tytoniu na organizm człowieka jest zdecydowanie niekorzystny i nie uda nam się znaleźć żadnych plusów.
Skutki palenia papierosów przez osoby młode
Według badań zdecydowany odsetek nałogowców to osoby, które zaczęły palić jeszcze przed 18. rokiem życia. Jest to wyjątkowo niebezpieczne z uwagi na fakt, że im wcześniej rozpoczyna się nałóg, tym trudniejsze jest porzucenie palenia. Osoby młode bardzo często nie zdają sobie nawet sprawy z wpływu palenia tytoniu na organizm człowieka.
Uzależnienie w młodym wieku zdecydowanie zwiększa ryzyko zapadalności na wiele ciężkich chorób z tym związanych. Szacuje się, że jedna czwarta wszystkich palących żyje aż o 20 lat krócej niż osoby niebędące nałogowcami i nie dożywa 65 roku życia.
Szkodliwość palenia u osób młodych jest ogromna! Tytoń przyspiesza procesy starzenia komórek, powoduje nieprzyjemny zapach z ust oraz przebarwia zęby. Bardzo wyraźne bywa też osłabienie układu immunologicznego, przez co rośnie ryzyko częstego chorowania w życiu dorosłym.
Młode osoby są bardziej narażone na objawy ze strony układu nerwowego: zmiany nastroju, problemy ze snem, pogorszenie pamięci i problemy z koncentracją podczas nauki. Paląca młodzież częściej choruje na infekcje układu oddechowego i ma gorszą wydolność fizyczną. Nałóg powoduje też zaburzenia w układzie hormonalnym, co ma istotne znaczenie w okresie dojrzewania.
Wpływ palenia papierosów na nasze płuca
Skutki uboczne palenia papierosów są zauważalne również dla naszych płuc. Palenie tytoniu bardzo często powoduje zapalenie dróg oddechowych. Rzęski, czyli maleńkie włoski znajdujące się w drogach oddechowych, które, poruszając się, oczyszczają drobiny zanieczyszczeń, przestają sprawnie funkcjonować. Niezależnie od tego, ile tytoniu dziennie wypalasz, w twoich płucach i tak zachodzą niekorzystne zmiany– i to w dodatku gorsze niż Ci się wydaje.
Oprócz zapalenia dróg oddechowych należy spodziewać się także wystąpienia innych niekorzystnych chorób. W porównaniu z niepalącymi częstość występowania astmy jest 2 do 3 razy większa u palących niż u niepalących.
Zapewne nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele czasu Twoje płuca potrzebują na regenerację. Jednakże oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia zaczyna się już kilkanaście godzin po ostatnim papierosie. „Czarne płuca” zaczynają zanikać powoli po 9 miesiącach od zakończenia palenia. Wtedy powinna zakończyć się regeneracja rzęsek, które oczyszczają płuca. Jak wyglądają płuca po 2 latach palenia?
Czas palenia ma znaczenie! Po roku palenia płuca pokryte są substancjami smolistymi, a po 2 latach nałogu płuca zmieniają barwę – od brudnego różu po ciemny brąz. Znacznie gorzej wyglądają płuca palacza po 5 latach – zachodzące zmiany stają się jeszcze bardziej zaawansowane.
Co się dzieje z naszą skórą podczas palenia tytoniu?
Wpływ palenia tytoniu na organizm człowieka widoczny jest od zewnątrz- w naszej skórze. Palenie tytoniu powoduje, że skóra staje się matowa, zwiotczała i sucha. Z czasem przybiera szaro-ziemisty odcień. Ponadto charakterystyczne dla „twarzy palacza” są głębokie zmarszczki. Nikotyna blokuje probec prawidłowej syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, w efekcie czego skóra traci jędrność i sprężystość. Ponadto obniża poziom witamin o działaniu antyutleniającym: A, C, E, które odpowiadają za regenerację i elastyczność skóry. U palaczy ubytek witaminy E jest dwa razy szybszy niż u osób niepalących.
Składniki dymu tytoniowego wywołują skurcz naczyń krwionośnych, co uniemożliwia prawidłowe dotlenienie i odżywienie tkanek. Wypalenie jednego papierosa utrzymuje stan skurczu aż do 90 minut. W tym czasie przepływ krwi obniża się o ok. 25%, a krążący we krwi tlen jest zastępowany przez toksyczny tlenek węgla, w rezultacie powstaje przewlekłe niedokrwienie i niedożywienie skóry.
Palenie tytoniu w ciąży- prawdziwe zagrożenie dla dziecka
Wiemy już, że tytoń szkodzi nam, jednakże nie jesteśmy jedyną ofiarą palenia papierosów. Kobiety, będące w ciąży powinny mieć świadomość, że używanie tytoniu i narażenie na dym tytoniowy płodu zwiększa ryzyko śmierci i nieprawidłowego rozwoju dziecka. Ponadto, kobiety, które palą lub są narażone na bierne palenie w czasie ciąży, mogą spodziewać się wystąpienia poronienia. Palaczki są bardziej narażone na ciążę pozamaciczną, potencjalnie śmiertelną komplikację dla matki, w przypadku której zapłodnione jajeczko przyczepia się poza macicą.
Pamiętaj, że szkodliwość palenia jest ogromna, a tytoń stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży, które ich używają, ponieważ mogą uszkodzić rosnący płód. Niemowlęta urodzone przez kobiety, które palą, używają tytoniu bezdymnego lub są narażone na bierne palenie w czasie ciąży, mają większe ryzyko niską masę urodzeniową.
W skutek zażywania nikotyny wzrasta także ryzyko komplikacji w trakcie akcji porodowej. Do komplikacji, których prawdopodobieństwo rośnie w trakcie ciąży zaliczają się:
- Przedwczesny poród,
- Odklejenie łożyska,
- Krwawienie.
Dlaczego warto rzucić palenie?
Zapewne po przeczytaniu powyższych informacji, znalazłeś już odpowiedź na pytanie „,Dlaczego palenie szkodzi”? Pomyśl więc poważnie nad usunięciem tego nałogu ze swojego życia lub namów do tego swoich bliskich, jeżeli są osobami palącymi. Rzucenie palenia przyczyni się przede wszystkim do tego, że:
- poprawisz swoje zdrowie,
- zaoszczędzisz pieniądze– palenie nie należy przecież do tanich nałogów,
- nie będziesz musiał co chwilę używać perfum, aby zniwelować nieprzyjemny zapach,
- Twoja kondycja stanie się lepsza,
- zadbasz o środowisko- pety, które wyrzucasz na ziemię, bardzo długo się rozkładają i niszczą naszą planetę.
Twoja świadomość na temat szkodliwości palenia tytoniu znacznie wzrosła i przekonała Cię, że może warto byłoby zrezygnować z nałogu? Chciałbyś rzucić palenie, ale nie wiesz, jak zacząć?
Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to łatwy nałóg i proces rzucania palenia jest bardzo ciężki i wymaga wiele determinacji. Jednakże nie zostawimy Cię z tym samym i przychodzimy z pomocą.
Jeżeli chcesz rzucić palenie, przede wszystkim ustal małe cele i początkowo w niewielkim stopniu ograniczyć ilość przyjmowanego tytoniu. Pamiętaj, że nie da się z dnia na dzień rzucić nałogu.
Zachęcamy także do korzystania ze zdrowych przekąsek, typu marchewki, po które będziesz sięgał, zamiast po papierosa. Nie zastępuj jednak papierosów słodyczami- to tak samo niezdrowy nałóg.
Zastanów się nad uprawianiem sportu. Może stanie się on Twoją pasją i tym samym poprawisz swoje zdrowie? Jeżeli będziesz miał zapełniony czas wolny, nie będziesz aż tak często myślał o chęci zapalenia papierosa.
Przede wszystkim ważna jest systematyczność i stopniowe dążenie do celu. Zadbaj o to, aby nie zapominać o nowych postanowieniach. W tym celu przedstawiamy Ci nowe, innowacyjne rozwiązanie- aplikację do zmiany nawyków, która w znaczny i szybki sposób poprawi Twoje zwyczaje i umożliwi kontrolę nad nałogiem. To program, który jest stworzony dla osób, chcących wprowadzić nowe nawyki do swojego życia lub skutecznie zmienić te niechciane.
Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalisty z zakresu profilaktyki, który pomoże Ci dokonać tego, co w pojedynkę może być bardzo trudne a często niemożliwe. Wspólnie zadbajmy o Twoje zdrowie i samopoczucie. Aplikacja będzie przypominać Ci o Twoich postanowieniach, a także zadba o poprawę Twojego samopoczucia.