Nowoczesne benefity pracownicze- czy są skuteczne?

pexels

Zadowolenie pracowników ze zrealizowanych zadań i motywacja do ich wykonywania to jedna z najbardziej pożądanych cech dla pracodawców. Niewątpliwie trzeba przyznać, że pracownik ma nie tylko wypełniać swoje obowiązki, ale także lubić swoją pracę w konkretnej firmie i chętnie tam przychodzić. Przedsiębiorcy szukają sposobów, aby docenić swój zespół, dać im motywację do działania  i czerpać radość z pracy. Jednym z takich sposobów jest wprowadzenie nowoczesnych benefitów pracowniczych, które pozwolą usprawnić procesy i zadbać o cenny zespół . Czym dokładnie jest taki system motywacyjny dla pracowników, czym są świadczenia pozapłacowe i dlaczego jest tak ważny?


Czym są benefity dla pracowników?

Benefity dla pracowników to nie są już wyjątkiem, a standardowym dodatkiem oferowanym przez większość firm. Często też odgrywają one istotną rolę w procesie rekrutacyjnym, wyróżniając daną ofertę pracy pośród innych. Lecz czym tak właściwie są benefity pracownicze oraz w jaki sposób mogą wpływać na podnoszenie motywacji pracownika? 

To wszelkie dodatkowe świadczenia oferowane przez pracodawcę poza pensją. Powinny odpowiadać wprost na potrzeby pracowników. Mogą być całkowicie finansowane przez firmę lub częściowo opłacane również przez zatrudnionego.

Ciekawe benefity dla pracowników przyniosą wiele korzyści zarówno dla firmy jak i dla zespołu. Przede wszystkim zadbają o:

   • lepsze relacje pomiędzy pracodawcą a zespołem,

   • wyższą satysfakcję z pracy wśród zatrudnionych,

   • łatwiejszą rekrutację poprzez atrakcyjną ofertę zatrudnienia dla nowych kandydatów i możliwość przyciągnięcia wielu doświadczonych specjalistów.

   • większe zaangażowanie pracowników w realizację służbowych obowiązków,

   • mniejszy wskaźnik rotacji, wyższą lojalność pracowników wobec pracodawcy,


  Metodologia systemu benefitów dla pracowników

  System benefitów dla pracowników powinien być odpowiednio przemyślany i dobrany do grupy docelowej.  Ze strony pracodawcy niezmiernie ważne jest zrozumienie potrzeb zespołu, oczekiwań osób, które są stale zabiegane w dzisiejszym świecie i nie mają czasu na korzystanie z czasochłonnych programów. Wprowadzenie atrakcyjnego benefitu nie jest możliwe bez poznania metodologii pomagania. Odpowiednim działaniem jest zatem wprowadzanie benefitów z zakresu wellbeing, które przyczynią się poprawy zdrowia Twojego zespołu, a jednocześnie zwiększą efektywność- zdrowy pracownik pracuje przecież bardziej wydajnie niż ten chory, bądź stale przemęczony!

  Benefity z zakresu wellbeing powinny dbać o zdrowie pracowników, zapobiegać wystąpieniu problemów zdrowotnych, a nie być jedynie działaniem korygującym powstałe choroby. Korzystne jest zatem wprowadzenie ciekawych rozwiązań, które będą stale poprawiały nawyki zdrowotne Twoje i Twojego zespołu.


  Raportowanie jako kluczowy element nowoczesnych benefitów pracowniczych

  Podczas wdrażania nowoczesnych benefitów pracowniczych warto jest zastanowić się nad tym, czy faktycznie przynoszą one korzyści zarówno dla pracownika jak i dla pracodawcy oraz w jakim stopniu zostają wykorzystywane. W tym celu należy skupić się na liczbach i przygotować odpowiednie analizy. Pozwolą one na raportowanie efektów, a także umożliwią wykrycie nowych ryzyk i szans. Dzięki zbieraniu danych liczbowych, jak na przykład ilości zaangażowanych pracowników w korzystanie z danego benefitu, możliwa jest weryfikacja potencjału korzystania z udogodnień. Może to być znak dla pracodawcy, że jeśli przykładowo z benefitu korzysta zbyt mały procent zespołu to może to oznaczać, że należy go jeszcze dopracować i że nie jest on w pełni zadowalający. Z kolei, jeśli podczas statystyk pracodawca zobaczy duże zainteresowanie swojego zespołu w korzystanie z benefitu, oznacza to, że został on wdrożony w sposób skuteczny i przynosi korzyści.

  Warto pamiętać, że benefity pozapłacowe to dla wielu pracowników skuteczny wyznacznik oceny pracodawcy i chęci podjęcia z nim współpracy. Obecnie coraz większa liczba osób zwraca uwagę na oferowane dodatki w pracy, a wraz ze zmieniającym się trybem życia, zmienia się także sposób postrzegania benefitów pracowniczych i korzyści z nich płynących. Zespół nie oczekuje typowej karty na siłownię czy wyjścia do kina, ale przede wszystkim zrozumienia i troski ze strony pracodawcy, która będzie widoczna w jego działaniach i oferowanych dodatkach. Nowoczesne benefity pracownicze są skuteczne, pozwolą Ci przyciągnąć do firmy cenionych specjalistów, ale także zatrzymać swój obecny zespół. Należy pamiętać jednak o tym, że atrakcyjne benefity muszą być odpowiednio dopasowane do grupy docelowej i muszą przynosić korzyści.


  Jaki benefit wybrać?

  Przede wszystkim skup się na innowacyjności i skuteczności działania. Wybierz benefit, który spodoba się Twojego zespołowi, a tym samym, zadba o ich wellbeing. Jednym z nowoczesnych benefitów pracowniczych, który pomoże Ci zwiększyć zaangażowanie pracowników i równocześnie poprawi ich zdrowie jest aplikacja Health Nation — znana także jako Osobisty Asystent Zdrowia. Współpraca z asystentem skutkuje aż 40-krotnie wyższym zaangażowaniem pracowników! Dzięki indywidualnemu podejściu — użytkownik częściej osiąga zmianę wybranego nawyku. Taki benefit przyczynia się do poprawy zdrowia pracownika i nie wymaga od niego wykwalifikowanej wiedzy na temat sportu i zdrowego odżywiania.

  Osobisty Asystent Zdrowia to jedyna usługa z 25 działań wellbeingowych na polskim rynku, która powoduje 10-krotnie wyższe zaangażowanie pracowników przy 6-krotnie niższym koszcie od działań takich jak wideo porady. Daje możliwość pracy indywidualnej z osobistym trenerem zdrowia i nawyków, a wiedza przekazywana pracownikom jest oparta na płatnych materiałach z uniwersytetu harwardzkiego

  Osobisty Asystent Zdrowia pozwoli Ci odpowiednio zmotywować Twój zespół, a także poprawi ich zdrowie, co przyczyni się do osiągania lepszych wyników zespołowych. Aplikacja może w znacznym stopniu pomóc Ci w przeprowadzeniu skutecznego leadershipu. 

  Dowiedz się więcej na wstępnym  spotkaniu, podczas którego pomożemy Ci zbudować strategię wellbeing oraz udzielimy kluczowych rad, na temat wprowadzenia skutecznego leadershipu. Zapisz się już dziś: 

  Udostępnij