Jak budować dobre relacje w miejscu pracy?
Każdy z nas marzy o tym, aby pracodawca zapewniał dobre warunki pracy. Ponad 60% pracowników cieszy się szacunkiem ze strony szefa. Wpływa to pozytywnie na atmosferę pracy, co więcej pracownicy nie doświadczają nadmiernej kontroli ze strony przełożonego. Na relacje z przełożonym ogromny wpływ ma kultura organizacji, a więc system wartości prezentowany przez firmę i jej członków, obowiązujące procedury oraz wizja prowadzenia biznesu. Relacje z szefem, a także z innymi pracownikami są niezwykle ważne.
Dlaczego warto tworzyć dobre relacje z innymi?
Relacje decydują o samopoczuciu pracowników. Jeśli pracownik nie czuje się doceniany, jest poniżany w pracy, stale zestresowany, przeciążony zadaniami, nie będzie się dobrze czuł w miejscu pracy, a co za tym idzie, nie będzie chciał do niej przychodzić lub zacznie myśleć o zmianie miejsca zatrudnienia. Tym samym będzie miało to wpływ na rotację pracowników, która dla firmy jest zjawiskiem negatywnym. Niechęć związana z miejscem pracy nie wpływa dobrze na efektywność. Inaczej wykonują swoje obowiązki, ludzie, którzy są doceniani, chwaleni za wykonaną pracę, mają znajomych w pracy, są traktowani z szacunkiem i wyrozumiałością. Dzięki dobremu samopoczuciu utrzymywanego przez relacje z innym w miejscu pracy pracownik w pełni korzysta ze swojego potencjału. Dowartościowani pracownicy mają większą satysfakcję z wykonywanej pracy, wykazują większą motywację i zaangażowanie, a ich efektywność wzrasta. Wówczas firma funkcjonuje lepiej i osiąga lepsze wyniki. Niewłaściwe otoczenie może obniżać wydajność o 17%. Dobrze dopasowane – zwiększa dobrostan pracowników, a w efekcie ich efektywność aż o 12,5%.
5 zasad relacji z szefem
Szef odgrywa ważną rolę w życiu pracownika, więc im lepiej będzie go znał, tym większe prawdopodobieństwo, że będą się lepiej dogadywać. Szacunek między szefem oraz jego pracownikami jest niezwykle ważny i stanowi klucz do sukcesu każdej firmy. W jaki sposób można poprawić relację z głową zespołu?
- Bądź sobą.
Nie udawaj kogoś innego. Szef z pewnością doceni Twoją autentyczność. Jeśli w Twoim życiu dzieje się coś, co wpływa na jakość i szybkość wykonywania obowiązków, powinieneś dać znać przełożonemu. W ten sposób będzie mógł on podjąć działanie, które usprawni funkcjonowanie całego departamentu, zmniejszając prawdopodobieństwo poniesienia strat.
- Bądź szczery.
Nawiązując do poprzedniego punktu, zgłaszaj szefowi rzeczy, które mają realny wpływ na efekty Twojej pracy. Bardzo ważne dla szefów firm jest to, czy jego pracownik jest z nim szczery — czy jasno sygnalizuje swoje obawy, uwagi problemy. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, daj znać. Koniec końców, wspólnym celem wszystkich zatrudnionych jest dowożenie jak najlepszych wyników.
- Wyjdź z inicjatywą.
Największe wrażenie robią zawsze osoby, które się wyróżniają. Wyjdź poza schemat działania, bądź pewny siebie, zaszokuj swoją produktywnością oraz motywacją do pracy. Nie bój się wyrażać swoich opinii i rzucaj nowymi pomysłami. Choć dla części mogą wydawać się one abstrakcyjne, być może Twój szef stanie po Twojej stronie.
- Spróbuj rozwiązać problem samodzielnie.
Twój szef na pewno doceni fakt, iż starasz się rozwiązywać napotkane trudności samodzielnie. Zdarzy się, że jakiś problem może być rozwiązany łatwo i szybko, bez rozpraszania managerów. Oczywiście — czasami konieczna jest interwencja innych. Niektórych rzeczy po prostu nie da się przeskoczyć. Wówczas nie bój się spytać o pomoc.
- Zaproponuj miesięczne spotkania.
Comiesięczne spotkania są świetną okazją do omówienia efektów Twojej pracy. Dzięki nim Twój szef zobaczy, że naprawdę Ci zależy na osiąganiu jak najlepszych wyników. W trakcie takich spotkań będziesz dostawał regularny feedback, który sprawi, że będziesz wykonywał swoje obowiązki znacznie lepiej, biorąc pod uwagę udzielone rady.
5 sposobów na dobre relacje ze współpracownikami
Przyjemna atmosfera w miejscu pracy to jeden z powodów, dla których chętnie przychodzimy do firmy. Relacja z szefem to jedno, natomiast relacja ze współpracownikami, z którymi pracujemy na co dzień, przyczynia się do panującej atmosfery. Na pozytywny klimat pracy składa się kilka czynników:
- Odpowiednia forma komunikacji.
Komunikacja to podstawa funkcjonowania organizacji — dzięki niej można koordynować zadania oraz rozwiązywać problemy. Postaraj się, aby Twoje komunikaty były zrozumiałe, bezpretensjonalne, precyzyjne. Nie zapominaj o informacji zwrotnej, a więc konstruktywnej krytyce!
- Kultura osobista.
O sposobie, w jaki jesteśmy odbierani, najczęściej świadczą: punktualność, słownictwo, umiejętność zachowania się w różnych sytuacjach czy sposób, w jaki się ubieramy. Ma to niesamowity wpływ na sposób, w jaki jesteśmy odbierani.
- Tolerancja dla błędów.
Każdy z nas jest tylko człowiekiem. Dajmy sobie przestrzeń na popełnianie błędów. Jeśli zauważymy, że kolega z pracy popełnił błąd, zasygnalizujmy to w najbardziej uprzejmy sposób, nie wywołując niepotrzebnej presji i poczucia winy.
- Wzajemna pomoc.
Praca w zespole umożliwia osiąganie celów, które momentami trudno zrealizować w pojedynkę. Warto pomagać bezinteresownie. Relacje oparte na życzliwości przynoszą satysfakcję i dobre samopoczucie oraz rodzą poczucie, że można na sobie polegać w każdej sytuacji.
- Uczciwość.
Rozmawiaj szczerze o swoich problemach. Jeśli czujesz, że nie układa Ci się z kimś z zespołu, porozmawiaj o tym. Trudno czuć się komfortowo, w towarzystwie osoby, z którą mamy nierozwiązany konflikt.
Podsumowując, relacje z pracy są kluczem do sukcesu — zarówno personalnego, jak i całej firmy. Warto dbać o dobre kontakty ze współpracownikami i przełożonymi, ponieważ wpływa to pozytywnie na atmosferę w pracy. Dzięki pozytywnemu klimatowi, pracownicy czują się pewniej w miejscu pracy, a tym samym wzrasta ich motywacja, zaangażowanie oraz efektywność!