Wellbeing Polska

Pobierz najnowszy raport “Zdrowie psychiczne pracowników w 2024 roku” Pobierz →

Czy jest miejsce dla wrażliwych osób w miejscu pracy?

Czy jest miejsce dla wrażliwych osób w miejscu pracy

Jeśli jesteś osobą WWO (wysoko wrażliwa osoba), to pewne sytuacje w miejscu pracy, które mogą być umiarkowanie stresujące dla innych — takie jak przemawianie na spotkaniach lub otrzymywanie informacji — ale Ciebie mogą szybko zdenerwować lub przeciążyć psychicznie.

Badania pokazują, że pracownicy z wrażliwością na przetwarzanie sensoryczne (nazwa naukowa cechy osób wysoko wrażliwych) mają tendencję do odczuwania większego stresu niż ich współpracownicy. Oprócz większej wrażliwości na bodźce, WWO przetwarzają informacje głębiej i dokładniej. Tylko około 20 procent populacji jest bardzo wrażliwych (co oznacza, że ​​mają bardziej wrażliwy układ nerwowy), więc nic dziwnego, że czujesz się inaczej – ponieważ tak jest. Ale „inny” nie jest zły; głębokie myślenie i odczuwanie nie jest defektem. WWO są osobami rozwanymi, sumiennymi, empatycznymi i oddanymi, co czyni ich idealnymi pracownikami i liderami. Kluczem do wykorzystania wysokiej wrażliwości jako siły w pracy jest samoakceptacja i pewność siebie.

Ale jakie dokładnie są Twoje największe plusy w miejscu pracy?

 1. Jesteś dyplomatyczny/a, kiedy to ma największe znaczenie.

  Jako osoba bardzo wrażliwa, zanim zaczniesz mówić, myślisz dłużej i bardziej celowo. Oznacza to, że jesteś rozważny w swoich słowach. A w miejscu pracy przekłada się to na zdolność do równoważenia perspektyw różnych ludzi i taktownej komunikacji, nawet gdy jest pod presją.

 2. Myślisz krytycznie.

  Osoby wrażliwe mają bardziej aktywne obwody mózgowe i neuro chemikalia w obszarach związanych z przetwarzaniem umysłowym. Mózg WWO nie tylko przyjmuje więcej informacji, ale także przetwarza je w bardziej złożony sposób. Łatwo odkrywasz różne perspektywy i ścieżki, niezależnie od tego, czy jest to propozycja nowego biznesplanu, czy próba rozwiązania wyzwania zespołowego.

 3. Potrafisz dostrzegać możliwości innowacji.

  Wrażliwość na sygnały środowiskowe i rozpoznawanie subtelności pomaga podejmować mądrzejsze decyzje i wychodzić naprzeciw w sytuacjach zagrożenia. Taka czujność oznacza, że ​​nieustannie szukamy sposobów na ulepszenia w miejscu pracy i proponujemy nowe sugestie. Prawdopodobnie odkryjesz również, że jesteś osobą, która podkreśla luki, zanim staną się problemami, co może zaoszczędzić Twojej firmie cenny czas i pieniądze.

 4. Jesteś w stanie zarządzać dużą ilością informacji.

  Głębia przetwarzania i sumienność WWO to idealne połączenie dla ról, które wymagają organizacji, współpracy, strategii i zarządzania informacjami jako podstawowych umiejętności.

 5. Zauważasz stan atmosfery w swoim zespole.

  Badania pokazują, że WWO mają bardziej aktywne neurony lustrzane (co pomaga im wczuć się i zrozumieć zachowanie innych ludzi). Może się okazać, że wyczuwasz nastroje ludzi na długo przed tym, zanim wypowiedzą słowo, a także wchłaniasz ich emocje tak, jakby były twoimi własnymi. Pozwala to często przewidywać emocje i potrzeby ludzi w miejscu pracy.

 6. Masz silną intuicję.

  Jako WWO masz wielką zdolność rozpoznawania wzorców i syntetyzowania różnych danych wejściowych, co może być tajną bronią w podejmowaniu decyzji. Twoja intuicja jest bardziej rozwinięta niż intuicja osób spoza WWO, ponieważ stale dodajesz nowe dane do swojego banku wiedzy o świecie i sobie.

 7. Jesteś dokładny/a.

  Twoje poświęcenie i zaangażowanie zachwycają innych i emanują profesjonalizmem. Te atrybuty umożliwiają Ci awans, o ile nie pozwolisz, aby perfekcjonizm lub negatywne myślenie stanęły Ci na drodze.

 8. Skupiasz się na całościowym obrazie.

  Szukasz większego „dlaczego” stojącego za strategiami i działaniami. Dążenie do większego celu pomaga utrzymać równowagę i koncentrację ludzi, szczególnie w obliczu niepewności. Pomagasz innym znaleźć sens i spełnienie w ich pracy.

 9. Jesteś filarem uczciwości.

  WWO głęboko cenią uczciwość. W karierze oznacza to, że dotrzymujesz obietnic i dotrzymujesz słowa. Zawsze możesz liczyć na to, że będziesz kontynuować (nawet jeśli czasami odbywa się to kosztem własnego dobrego samopoczucia) zadanie. A teraz bardziej niż kiedykolwiek Twój głos może mieć znaczenie w miejscu pracy, zwłaszcza gdy wiąże się z zabieraniem głosu w obliczu niesprawiedliwości lub złego traktowania innych.

 10. Ciągle się uczysz i rozwijasz.

  Ci bardzo wrażliwi specjaliści mają silne dążenie do rozwoju i często są zanurzeni w osobistym i zawodowym wzbogacaniu poza pracą. Jako bardzo wrażliwa osoba, która doświadcza silnych emocji, możesz czasami czuć się, jakbyś niósł duży ładunek, zwłaszcza w miejscu pracy. Ale prawda jest taka, że ​​prawdopodobnie masz ogromną niewykorzystaną wartość, którą możesz podzielić się ze współpracownikami, klientami i całą swoją karierą.

Warto zaakceptować bycie WWO. Nie tylko w miejscu pracy – ponieważ niesiesz z sobą wiele pozytywów – ale i w życiu prywatnym. Często zdarza się, że bycie WWO przytłacza. Czujesz naprawdę wiele. Ale jednocześnie masz w sobie nieskończenie wiele potencjału i możliwości.

Udostępnij